آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۱۸۸

 • یک نام و ده‌ها نشان

  سمیرا دردشتی
  دنیای اقتصاد: بهار آخرین کسی است که در تاریخ ایران عنوان ملک‌الشعرایی دارد. وی ادیبی بلندپایه بود ولی زندگی خود را به نامی ادبی که از سوی دربار به وی اعطا شده بود، محدود نکرد تا در سایه آن نامی به هم زده و نانی به کف آورد. او بلندتر از آنچه وراثت و زمانه به وی ارزانی داشته بود، اندیشید. شعرش را در خدمت آزادی و وطن درآورد، به یک انقلابی پیشرو و جریان‌ساز مبدل شد، روزنامه‌نگاری کرد و به این واسطه کوشید روشنفکران را به جامعه پیوند دهد، در کسوت معلمی و استادی به تربیت نسل آینده همت گماشت و اینگونه از خود نامی برای تاریخ ایران برجای گذاشت که در ساحت‌های گوناگونی قابل ردیابی است. در اینجا به وجه سیاسی حیات او می‌پردازیم.
 • روابط ایران و فرانسه از نگاه ژنرال انگلیسی

  سرپرسی سایکس ژنرال، نویسنده و جغرافیدان انگلیسی چند سالی را در ایران از سوی دولت متبوع خود به انجام ماموریت‌های مختلفی مشغول بود. راه‌اندازی کنسولگری در چند شهر ایران از جمله کرمان، سیستان و سرکنسولی در خراسان و راه‌اندازی پلیس‌جنوب از جمله اقدامات وی در ایران بود. او کتابی تحت‌عنوان «تاریخ ایران» در دو جلد به رشته تحریر درآورده است که نشان‌دهنده توجه، ظرافت و اشراف او به مسائل ایران است. سایکس به دقت فعالیت دیگر کشورها در سرزمین‌ ایران را تحت‌نظر داشته و از جمله در یکی از موارد به پیشگامی فرانسه در برقراری ارتباط با ایران اشاره کرده و از تعلل دولت انگلستان در این زمینه سخن می‌گوید. بعد از جنگ‌های ایران و روس که ایران برای بازسازی ارتش خود نیاز به کمک داشت، نخستین گروهی از خارجیان که با دربار ایران رابطه‌ای به این منظور برقرار کردند فرانسویان بودند. سایکس می‌نویسد:
 • زادروز نظریه‌پرداز بازار و عدم تقارن داده‌ها

  مایکل اسپنس، اقتصاددان آمریکایی هفتم نوامبر ۱۹۴۳ در نیوجرسی به دنیا آمد. او در سال ۲۰۰۱ به همراه استیگلیتز و آکرلف به‌خاطر «بررسی‌هایی از بازارها در شرایط عدم‌تقارن داده‌ها»، جایزه نوبل اقتصاد را دریافت کرد. او لیسانس و فوق‌لیسانس را به ترتیب از دانشگاه پرینستون و دانشگاه‌هاروارد دریافت کرد سپس در دانشگاه ‌هاروارد در سال‌های ۷۶-۱۹۷۳، دانشگاه پرینستون در سال‌های ۷۳-۱۹۷۱ و ۹۰ -۱۹۷۶ به فعالیت پرداخت. در سال ۱۹۹۰ مجددا به‌عنوان مدیر به دانشکده علوم بازرگانی استانفورد بازگشت.
 • نه به مذاکره با آمریکا

  ۱۶ آبان ماه ۱۳۵۸ اعلام شد که جیمی کارتر رئیس‌جمهوری وقت آمریکا برای مذاکره با مقامات ایران جهت رهایی گروگان‌های سفارت خود در تهران، رمزی کلارک و ویلیام میلر را مامور سفر به تهران کرده است؛ امام خمینی(ره) همان روز طی اعلامیه‌ای که روز بعد در جراید انتشار یافت، تاکید کرد که هیچ‌کس حق ندارد با آمریکا مذاکره کند مگر اینکه شاه را تحویل بدهد و دست از توطئه هم بردارد.
 • افتادن غزه به‌دست انگلیسی‌ها

  هفتم نوامبر ۱۹۱۷ انگلیسی‌ها پس از مدت‌ها کشمکش و لشکرکشی موفق شدند منطقه غزه در فلسطین را که جزئی از امپراتوری عثمانی بود، تصرف کنند. از آغاز سال ۱۹۱۵، ارتش عثمانی در فلسطین از صحرای سینا عبور کرد و در امتداد کانال سوئز با نیروهای انگلیسی درگیر شد. ارتش بریتانیا ابتدا حملات عثمانی‌ها را پاسخ داد، جنگ را به سمت شمال و درون صحرای سینا کشاند و نیروهای عثمانی را به عقب‌نشینی و اتخاذ موضع دفاعی در حوالی غزه مجبور کرد.
 • نخستین قانون مطبوعات

  نخستین قانون مطبوعات ایران در ۱۸ بهمن ۱۲۸۶ خورشیدی به تصویب نخستین مجلس شورای ملی رسید.
 • توسعه تهران

  با انتخاب تهران به پایتختی از سوی آقامحمدخان قاجار این شهر به تدریج صاحب بناهایی شد تا بتواند کار ویژه خود را به‌عنوان پایتخت به انجام رساند.
 • گفته‌ها

  با وجود تحریم‌ها افزایش رشد اقتصادی بسیار مشکل است. بهترین گزینه برای اقتصاد ایران توافقنامه‌هایی است که تحریم‌ها را کاهش داده و رابطه ایران و جامعه جهانی را بازگرداند. من فکر نمی‌کنم جایگزین‌های مناسبی برای یافتن راه‌ خلاصی از تحریم‌ها وجود داشته باشد.

بیشتر