آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۵۱۱۰

 • فرصت‌های جدید در صنعت الکترونیک هوانوردی

  دنیای‌اقتصاد: صنایع و شرکت‌های دانش‌بنیان ایران دست‌کم در ۱۰ سال گذشته پیشرفت‌های بسیاری کرده‌اند و توانسته‌اند به افق‌های تا‌زه‌ای دست پیدا کنند. ورود شرکت‌های خلاق به همراه تیم‌های جوان و پویا به حوزه‌های مختلف سبب شده وابستگی شدید به واردات در برخی حوزه‌ها کاهش یابد و از سوی دیگر، با تعمیق تولید، اقتصاد کشور به سمت مسیرهای تا‌زه‌ای گام بردارد.
 • وزارت نیرو و حقوق مالکیت

  مريم حسني سعدي/ پژوهشگر مسائل آب
  آیا کاهش پروانه‌های کشاورزی به عناوین مختلف (کاهش درصدی یکسان از پروانه بهره‌برداری چاه‌ها هنگام جابه‌جایی یا کاهش به میزان آب قابل برنامه‌ریزی) قانونی است؟ همه ما کم و بیش با نحوه تصرف در اموال اشخاص در اجرای برخی طرح‌های عمرانی و توسعه‌ای آشنا هستیم. در اجرای این‌گونه طرح‌ها دولت پس از پرداخت خسارت و قیمت کارشناسی از اشخاص سلب مالکیت می‌کند.
 • شفاف‌سازی در مورد وضعیت شیرخشک

  باشگاه خبرنگاران: سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی توضیحاتی در مورد وضعیت قیمت مواد لبنی در بازار و شرایط شیر خشک ارائه داد. سیدمحمدرضا بنی‌طبا با اشاره به اینکه مشکلی در صادرات شیر خشک نداریم، گفت: «شرط اول برای صادرات شیرخشک این است که نباید منجر به تحریک قیمت شیرخام شود، چرا که افزایش نرخ شیرخام منجر به گرانی قیمت محصولات لبنی برای مصرف‌کننده ایرانی می‌شود. اگر صادرات شیرخشک منجر به تحریک قیمت شیرخام شود، قیمت محصولات لبنی ناچار افزایش می‌یابد و این درحالی است که مردم، چون اطلاعی از زنجیره صنعت لبنیات ندارند، صنایع لبنی را متهم به گران فروشی می‌کنند.» وی ادامه داد: «درحال‌حاضر محصولات مشمول قیمت‌گذاری دولتی در خوش‌بینانه‌‌ترین حالت در نقطه سر به سر هزینه تولید، عرضه می‌شوند، متاسفانه سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار در جلسه ۲۹ آبان گذشته صنایع لبنی را قربانی ناتوانی سامانه بازارگاه در تامین نهاده‌های دامی به قیمت مصوب کردند و درحالی‌که محصولات لبنی را براساس قیمت شیرخام ۴ هزار و ۳۵۰ تومان، قیمت‌گذاری کرده بودند، به ناگاه قیمت شیرخام را به ۴ هزار و ۵۰۰ تومان رساندند، بدون اینکه تاثیر این تفاوت قیمت را در محصولات مشمول قیمت‌گذاری لحاظ کنند.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر