آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۵۱۱۱

 • در انتظار جشنواره تخفیفات باشید

  دنیای‌اقتصاد: وزارت صمت و اتاق‌های اصناف همواره برای کمک به شرایط فروش صنف‌های مختلف، درماه پایانی سال اقدام به برپایی نمایشگاه‌های بهاره می‌کردند اما امسال با توجه به شیوع کرونا و جلوگیری از ایجاد تجمعات حالا این نمایشگاه‌ها مخالفان جدی دارد. مسوولان برای جبران این اتفاق سعی کردند به شکل دیگری اعضای خود را تقویت کنند و بنابراین تصمیم گرفته شده طرح «فروش فوق‌العاده نوروزی» جایگزین نمایشگاه‌ها شود. این طرح به‌ویژه در حوزه‌های پوشاک، کیف و کفش، شیرینی، آجیل و خشکبار در شهر‌های مختلف و توسط اصناف اجرایی خواهد شد. پیش‌بینی شده برندهای ایرانی از این جشنواره تخفیف‌ها استقبال زیادی خواهند کرد. موضوعی که در صورت اجرای مناسب آن به سود تولید‌کننده، فروشنده و مصرف‌کننده خواهد بود.
 • درخواست تغییر ساعت منع تردد شبانه

  عضو هیات‌رئیسه اتاق اصناف ایران و رئیس اتاق اصناف اصفهان پیشنهاد تغییرساعت منع تردد شبانه در ماه پایانی سال را ارائه داد. رسول جهانگیری گفت: «مسوولان با تغییر ساعت منع تردد در اسفند ماه یا دو هفته پایانی اسفند، ساعت خریدهای مردم را سرشکن کنند و اجازه تردد بیشتر به آنها بدهند تا این فاصله زمانی موجب فاصله اجتماعی بیشتر بین افراد شود.
 • ﻋﺪم ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻃﺮح‌های ﺗﻮﺳﻌﻪ و ﮐﺎﻫﺶ ﻏﯿﺮﻣﻨﻄﻘﯽ اﻋﺘﺒﺎرات

  عضو شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور از توجه ناکافی به طرح‌های توسعه در کشور و کاهش بی‌دلیل اعتبارات این طرح‌ها انتقاد کرد. احمد جعفری گفت: «ﻋﺪم ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻃﺮح‌های ﺗﻮﺳﻌﻪ و ﮐﺎﻫﺶ ﻏﯿﺮﻣﻨﻄﻘﯽ اﻋﺘﺒﺎرات آن در ﻗﯿﺎس ﺑﺎ ردﯾﻒ‌های ﻏﯿﺮاوﻟﻮﯾﺖ‌دار، ﺗﺎﺧﯿﺮ دوﻟﺖ دراﻗﺪاﻣﺎت ﺟﺒﺮاﻧﯽ و ﺗﻌﯿﯿﻦ واﻗﻊ‌ﺑﯿﻨﺎﻧﻪ ﺿﺮاﯾﺐ در ﭘﯿﻤﺎن‌ها و ﻋﺪم ﺗﺨﺼﯿﺺ اﻋﺘﺒﺎرات ﻃﺮح‌های ﺟﺎری و ﻓﺸﺎر ﺑﻪ ﻣﺸﺎور و ﭘﯿﻤﺎﻧﮑﺎر در شرایط کنونی مشکل ساز شده است.» وی گفت: «هزینه مهندسی در مجموع بر هزینه پروژه و کیفیت آن موثر است، هزینه مشاوره یک تا ۲ درصد است و هزینه ساخت و بهره‌برداری بخش اصلی هزینه‌ها است.»
 • واردات محموله بزرگ موز به ایران

  تجارت‌نیوز: قیمت موز همچنان برای مصرف کننده بالا است اما بزرگ‌ترین محموله وارداتی موز در آستانه ورود به ایران است تا قیمت این میوه را متعادل کند. عضو هیات‌مدیره اتحادیه بارفروشان تاکید کرده این محموله موز از کشورهای فیلیپین و تایلند وارد ایران خواهد شد. اکبر یاوری گفت: «موز هندی با افت پنج هزار تومانی به کیلویی ۳۰ هزار تومان و موز اکوادوری به کیلویی ۴۰ هزار تومان رسیده است. تا شب عید هم با واردات موزهای جدید که یک محموله بزرگ از کشورهای آسیای شرقی است قیمت‌ها شکسته می‌شود. موز کیلویی ۴۰ هزار تومان مشتری ندارد و تقاضای چندانی برای خرید آن در بازار مشاهده نمی‌شود. با افزایش قیمت دلار و تاثیر آن بر سایر کالاها سفره مردم هم کوچک شده است و قیمت میوه نسبت به سال‌های گذشته فاجعه‌بار است.»
 • اعلام آدرس گرانی‌ها

  اتاق اصناف ایران: رئیس اتاق اصناف مرکز استان بوشهر دلیل اصلی افزایش قیمت در برخی کالاها را اعلام کرد. مصطفی گراشی گفت: «بیشتر افزایش قیمت‌ها مربوط به مبدأ تولید مانند کارگاه‌ها و کارخانه‌ها است و در این محل‌هاست که رفتار‌های غیرمنتظره صورت می‌گیرد. بنابراین بیشتر افزایش‌ قیمت‌ها مربوط به حوزه تولید است و کمتر پیش می‌آید واحدهای صنفی گران‌فروشی کنند.» وی ادامه داد: «گرانی‌ها در واحدهای صنفی رخ نمی‌دهد، به اندازه کافی بر واحدهای صنفی نظارت می‌شود و از همه امکانات و نیروهایمان در این زمینه استفاده می‌کنیم. وظیفه ما نظارت بر بازار است و بر مبدأ تولید نیست، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها می‌توانند بر مبادی تولید مانند کارگاه و کارخانه‌ها نظارت کنند.» گراشی عنوان کرد: «گران شدن کالا، به ضرر کاسب‌ها است و آنان راضی به این اوضاع نیستند. برای بازاریان مطلوب این است که مشتری با خیال راحت، قیمت مناسب و تضمین‌شده بتواند خریدکند. هر چه کالاها گران‌تر شوند، قدرت خرید مردم کمتر و به‌دنبال آن روزی کاسبان کمتر می‌شود. بنابراین کاسب راضی به گران شدن کالا نیست.»
 • شرط بقای بنگاه‌ها در شرایط رقابتی

  ایسنا: نایب‌رئیس انجمن ملی صنایع پلیمر ایران به ضرورت ایجاد رویکرد جدی به نوآوری در صنایع و بنگاه‌های تولیدی پرداخت و تاکید کرد نوآوری شرط بقای بنگاه‌ها در شرایط رقابتی امروز است.
 • افزایش نظارت برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی

  اتاق اصناف ایران با صدور بیانیه‌ای درخصوص افزایش نظارت بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی اصناف، بر انجام و رعایت موارد بهداشتی از سوی صاحبان مشاغل و صنوف تاکید کرد. این نهاد با انتشار بیانیه‌ای بر نظارت بیشتر بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تاکید کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: «براساس آخرین اعلام رسمی ستاد ملی مبارزه با کرونا، در برخی از شهرهای کشور شاهد روند صعودی مجدد شیوع ویروس کرونا هستیم. لازم است تمامی همکاران در اتاق‌های اصناف و اتحادیه‌های سراسر کشور، استراتژی‌ سختگیرانه‌تری در رعایت شیوه‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی اعمال کنند و نسبت به دستورالعمل مربوط به شاغلان واحدهای صنفی و همچنین آنچه مربوط به مشتریان است تذکرات جدی‌تری صورت پذیرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر