آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۵۱۰۳

 • توسعه صادرات پسته با اقتصاد آزاد

  دنیای‌‌اقتصاد: اقتصاد ایران در طول دهه‌های طولانی متکی به فروش نفت بوده و همین اتفاق باعث ایجاد مشکلاتی شده است. بسیاری از استادان اقتصاد ایران نیز این موضوع را تایید کرده و بارها به مسوولان توصیه کردند از ظرفیت‌های محصولات غیرنفتی برای ارزآوری استفاده و از صادرات تک‌محصولی پرهیز کنند. این اتفاق در راستای اعتقاد به اقتصاد و بازار آزاد امکان‌پذیر خواهد بود، زیرا اقتصاد آزاد شابلونی در اختیار دارد که فعالان اقتصادی می‌توانند در تصمیم‌گیری‌ها یا تشخیص سره از ناسره از آن استفاده کنند. یکی از این محصولات غیرنفتی که پتانسیل عظیمی برای صادرات و تولید ارز دارد پسته است اما متاسفانه نگاه جدی اقتصادی از سوی مسوولان به این محصول نبوده است. همین اتفاق باعث شده که ایران پایگاه خود را در بازارهای جهانی از دست داده و کشورهای دیگر جایگاه فروش پسته ایران را تصاحب کنند.
 • گذری کوتاه بر سامانه اتاق اصناف ایران

  ایمان مهدی‌زاده پژوهشگر توسعه پایدار
  گفته می‌شود نزدیک به ۲۰ درصد اقتصاد دولتی ایران در دست و تلاش اصناف مختلف است. گردش مالی اصناف شاید در قبال بودجه‌های دولتی به چشم نیاید اما با پرداخت حق عضویت اتحادیه‌ها، به نوعی منبع بودجه‌سازی محسوب می‌شود. گرچه وجود صنوف و سندیکاهای مختلف، تمرین گام‌هایی برای حرکت به سوی اقتصاد خصوصی به حساب بیاید اما درون این مجموعه، نیاز به تمرین دموکراسی در اقتصاد محسوس است. شرایط کنونی کرونا موجب شده زور فضای مجازی بر فضای فیزیکی بچربد و افراد پیش از هر گونه پیگیری و تماس درباره هر کالا یا خدماتی ابتدا یک جست‌وجوی اینترنتی داشته باشند.
 • رونق بازار تنباکوی معسل قاچاق و تقلبی

  ایسنا: رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی اظهار کرد: در پی ممنوعیت واردات و تولید تنباکوی معسل درحال‌حاضر بیش از ۸ هزار تن و به‌زودی کل مصرف ۱۰ تا ۱۲ هزار تنی این محصول در کشور از طریق قاچاق یا محصولات تقلبی تامین می‌شود.
 • رشد کسب‌وکارهای اینستاگرامی

  ایسنا: عضو هیات‌مدیره اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی با بیان اینکه آمار دقیقی از تعداد کسب‌وکارهای مجازی فعال در فضای اینستاگرام وجود ندارد، از افزایش فعالیت‌ کسب‌وکارها در فضای اینستاگرام بعد از شیوع ویروس کرونا خبر داد. رضا الفت‌نسب اظهار کرد: عدد ۲۰۰ هزار کسب‌وکار چند بار مطرح شده، اما به‌طور کلی آمار دقیقی از تعداد و گردش مالی کسب‌وکارها در اینستاگرام وجود ندارد. با این حال شواهد حاکی از افرایش فعالیت‌های اقتصادی در فضای اینستاگرام بعد از شیوع ویروس کرونا است‌.
 • برگزاری نمایشگاهی به وسعت ایران

  اتاق اصناف ایران: نشست کارشناسی جشنواره فروش ویژه نوروزی «نمایشگاهی به وسعت ایران» برگزار شد. ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران، شجری رئیس اتحادیه کفاشان دست‌دوز تهران، اژدرکش رئیس اتحادیه کفش‌های ماشینی تهران، بهبهانی رئیس اتحادیه کشباف و جوراب تهران، کوچکی رئیس اتحادیه پیراهن‌دوزان و پیراهن فروشان تهران، احمدی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران و موسوی نایب‌رئیس اتحادیه سراجان تهران در این جلسه حضور داشتند.
 • آمار بازرسی واحدهای صنفی در تهران

  بازار: مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران آماری از بازرسی اصناف ارائه داد. محمدعلی اسفنانی گفت: «هم اکنون به‌طور متوسط روزانه بیش از ۱۰۰ واحد صنفی در سطح شهر تهران توسط اکیپ‌های تعزیرات حکومتی مورد بازرسی قرار می‌گیرند. با مراجعه روزانه ۱۰ اکیپ در مجموع هر یک از اکیپ سازمان تعزیرات حکومتی حداقل ۱۰ واحد صنفی را بازرسی می‌کنند و اگر خلافی مشاهده شود معمولا تذکر لازم به متصدیان واحدهای صنفی داده می‌شود.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر