آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۵۱۰۴

 • واگرایی؛ آفت بزرگ تشکل‌های اقتصادی

  واگرایی در تشکل‌ها، انشعاب و ایجاد تشکل‌های موازی، دشواری ورود نیروهای جوان و خلاق به هیات‌مدیره تشکل‌ها و همچنین کم‌توجهی به پژوهش، مهم‌ترین آسیب‌هایی هستند که تشکل‌های اقتصادی کشور را تهدید می‌کنند. برای بررسی ابعاد مختلف این موضوع به سراغ ابراهیم جمیلی یکی از چهره‌های پیشکسوت تشکل‌های اقتصادی در ایران رفتیم. او که موسس تعداد قابل‌توجهی از تشکل‌ها بوده، اکنون ریاست اتحادیه صادرکنندگان نمونه، ریاست اتاق مشترک بازرگانی ایران و هند و ریاست خانه اقتصاد ایران را بر عهده دارد.
 • راهکار تقویت مقطعی اصناف

  در شرایطی که به‌دلیل شیوع ویروس کرونا امسال امکان برگزاری نمایشگاه‌های بهاره وجود ندارد، مسوولان به فکر راه جایگزین هستند تا تولید‌کننده و مصرف‌کننده از ظرفیت بازار شب عید سود ببرند. در همین راستا نایب‌رئیس اتاق اصناف ایران در مورد طرح جایگزین نمایشگاه‌ها توضیحاتی داده است. جلال‌الدین‌محمد شکریه درباره تعطیلی نمایشگاه‌های بهاره، گفت: «دولت هنوز برنامه‌ای برای اصناف جهت فروش‌های ایام شب عید اعلام نکرده است، اما مقرر شده واحدهای صنفی فروش فوق‌العاده را تحت نظارت واحدهای بازرسی اصناف برگزار کنند.» وی افزود: «درنمایشگاه‌ها به‌دلیل تجمع واحدها، پروتکل‌های بهداشتی قابل اجرا نبود؛ از این رو در این جشنواره، واحدها با همان قیمت‌های نمایشگاه، اجناس را می‌فروشند.»
 • رسوب و هدررفت جوهای وارداتی در بنادر!

  مهر: یک مقام مسوول با بیان اینکه بی‌تدبیری دولت در برنامه‌ریزی برای واردات جو موجب کمبود این نهاده در بازار شده است، تاکید کرد بخشی از جوهای وارداتی در بنادر از بین رفتند. کسری لشگری، بازرس اتحادیه‌های واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور با اشاره به کمبود و گرانی جو دامی در بازار گفت: «متاسفانه زمانی که بخش‌خصوصی قصد داشت برای واردات جو اقدام کند، در فرآیند ثبت‌سفارش با مشکلات عدیده‌ای مواجه شد و مسوولان دولتی اعلام کردند که جوی دامی در بحث تخصیص ارز در اولویت قرار ندارد، چراکه هم تولید داخلی انجام شده و هم واردات به‌اندازه کافی صورت گرفته است.»
 • امنیت روانی کارکنان تشکل‌ها

  مهدی خاکی‌فیروز دبیر گروه اصناف و تشکل‌ها
  طبیعت کار تشکل‌ها با تعاطی افکار و به تبع آن، اضطراب‌های شغلی برای اعضا، مدیران و کارکنان دبیرخانه همراه است. اعضا و هیات‌رئیسه به‌دلیل منافع اقتصادی پررنگ‌تری که دارند، طبیعتا سهم بیشتری نیز از اضطراب‌های کاری را در فضای تشکلی تجربه می‌کنند. آنها باید بکوشند از بین نظرات مختلفی که مطرح می‌شود، نظری را که به منافع خودشان نزدیک‌تر می‌بینند بر کرسی بنشانند و در این زمینه، امتیاز دادن و امتیاز گرفتن متقابل، به آنها قدرت چانه‌زنی بیشتری می‌دهد. همچنین منافع اقتصادی آن‌قدر مهم است که تحمل برخی مسائل را تسهیل کند. اما کارکنان دبیرخانه تشکل‌ها که معمولا شرایط شغلی ناپایداری را تجربه می‌کنند، وضعیت متفاوتی دارند.
 • آغاز ساخت باتری خودروهای برقی

  باشگاه خبرنگاران: خودروهای برقی برای محیط‌زیست بسیار مطلوب هستند و به همین دلیل بسیاری از کشورها به فکر جایگزینی آنها با خودروهای سوخت فسیلی هستند. اما قطعات خودروهای برقی معمولا گرانقیمت هستند که یکی از آنها باتری است. در ایران به‌صورت محدود از خودروهای برقی استفاده می‌شود با این حال رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان باتری و خدمات برق تخصصی خودرو اعلام کرده ایران وارد ساخت باتری خودروهای برقی شده است.
 • میوه شب عید بدون مشکل تامین می‌شود

  مدیرعامل اتحادیه سراسری باغداران اعلام کرد میوه شب عید به میزان کافی تامین خواهد شد.
 • قاچاق شیرخشک رونق گرفت

  اخیرا با موافقت سازمان حمایت، قیمت شیرخشک ۲۰درصد افزایش یافته است. به گفته مسوولان، این تصمیم به علت افزایش قیمت قوطی، شیر پرچرب و کارتن‌های مقوایی اتخاذ شده است. حالا اما رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک کشور از دپوی ۳۰ هزار تن شیرخشک مازاد در انبار‌ها و افزایش قاچاق این محصول صحبت کرده است.
 • پیش‌بینی ناپذیری قیمت تره‌بار

  مهر: قیمت خیار در مراکز عرضه سطح شهر تهران از سوی مراکز تولید، افزایش یافته است. مشاهدات میدانی نشان می‌دهد قیمت هر کیلوگرم خیار در سطح شهر به حدود ٢٠هزار تومان رسیده است. فعالان بخش‌خصوصی درباره دلایل افزایش قیمت خیار گفتند که کمبود عرضه و افزایش قیمت خیار در چنین فصلی طبیعی است؛ اما امسال فراتر از حد معمول قیمت این محصول گران شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر