• حلقه مفقوده بین تولید وعرضه

  دنیای اقتصاد: شوک عرضه، شوک تقاضا را به همراه خواهد داشت؛ تعطیلی کسب‌وکارها منجر به تعدیل نیروی کار، کاهش درآمد افراد و کاهش تقاضا می‌شود و از طرف دیگر عدم اطمینان نسبت به آینده، خانواده‌ها را به پس انداز بیشتر و به تعویق انداختن خرید اقلام غیرضروری تشویق می‌کند، همین امر کاهش تقاضای کل بیشتری را موجب می‌شود. مهم‌ترین موضوع در شوک سمت عرضه ناشی از اختلال در زنجیره تامین است.
 • نرخ سال ۹۸، هزینه‌ها سال۱۴۰۰

  رئیس اتحادیه نان سنتی از عدم اجازه تغییر نرخ این نوع نان‌ها توسط دولت انتقاد کرد. بیژن نوروز مقدم گفت: «از سال ۱۳۹۸ تاکنون نرخ نان با وجود افزایش هزینه‌های تولید از جمله آب، برق، گاز، خمیرمایه، کرایه حمل و نقل، دستمزد کارگر، حق مسکن، بیمه و نظایر آنها تغییری نکرده است و سوال اینجاست که نانوا چگونه باید خود را سرپا نگه دارد؟»
 • تلف‌شدن جمعیت زیادی از زنبورهای عسل

  مدیرعامل اتحادیه مرکزی زنبورداران ایران از تلفات ۴۰ درصدی زنبورهای عسل در زمستان‌گذرانی سال گذشته خبر داد و از مسوولان درخواست کمک فوری برای نجات زنبورهای باقی‌مانده با تامین نهاده‌های تولید به میزان کافی و با قیمت مناسب کرد. میرحسین موسویان با بیان اینکه زنبورستان‌های کشور در شرایط بسیار نامناسبی هستند به «ایلنا» گفت: «در زمستان‌گذرانی سال گذشته تلفات گسترده‌ای در زنبورستان‌های کشور اتفاق افتاد که دلیل آن برای سازمان دامپزشکی تا این لحظه ناشناخته است. آمار نشان می‌دهد که تا ۴۰ درصد از جمعیت زنبورهای عسل کشور تلف شده‌اند.» وی با اشاره به اهمیت زنبور عسل در گرده‌افشانی برای تولید محصولات گیاهی افزود: «این اتفاق می‌تواند تهدیدی برای حفظ امنیت غذایی با کاهش تولید محصولات کشاورزی باشد.»
 • مرغ سوخاری هم کمیاب شد!

  کمبود مرغ دردسر تازه‌ای را برای رستوران‌ها ایجاد کرده است و باعث شده مرغ سوخاری یکی از غذاهای محبوب مشتریان از منوها حذف شود. رئیس اتحادیه رستوران و سلف سرویس با تایید این خبر گفت: «به‌دلیل کمبود، مرغ سوخاری از منوی برخی رستوران‌ها حذف شده است.» علی‌اصغر میر ابراهیمی در این خصوص به تجارت نیوز گفت: «مرغ با قیمت مناسب کمیاب شده است و سازمان تعزیرات، بازرسی اتاق اصناف و سازمان حمایت هم اعلام کردند چنانچه مرغ قطعه‌بندی یا مرغ پاک‌شده در هر واحد صنفی ببینیم مغازه‌ها را پلمب می‌کنیم، به همین دلیل تامین مرغ برای واحدهای صنفی رستوران مشکل شده است.» وی گفت: «نیاز مردم را تامین نمی‌کنند و زمانی که خود مردم هم مرغ پیدا می‌کنند می‌گویند از کجا می‌آورید؟» در شرایطی غذای محبوب بسیاری از مشتریان از منوی غذایی رستوران‌ها حذف شده است که چندی پیش رئیس انجمن مرغ‌های گوشتی گفته بود: «مرغ فراوان است اما مردم از صف بستن خوششان می‌آید.»
 • تکذیب افزایش ۴۰ درصدی قیمت شکر

  برخی سایت‌ها از افزایش ۴۰ درصدی قیمت شکر در آستانه ماه رمضان خبر داده‌اند. آنها تشکیل صف خرید سهام شرکت‌های تولیدکننده شکر در بورس را گواه بر صحت گران کردن شکر عنوان می‌کنند. درهمین حال اما دبیر اجرایی انجمن صنفی کارخانه‌های قند افزایش قیمت شکر در آستانه ماه رمضان را تکذیب کرد.
 • فروشندگان گل و گیاه تعطیل نیستند

  رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران درخصوص فعالیت گل‌فروشان در ایام تعطیلی دو هفته‌ای اصناف تهران صحبت کرد. اکبر شاهرخی گفت: «با توجه به اینکه گل‌فروشان در گروه یک تقسیم‌بندی فعالیت مشاغل در دوران کرونا قرار دارند؛ بنابراین مجاز به فعالیت در این ایام هستند.»
 • اعلام قیمت آش و حلیم در ماه رمضان

  رئیس اتحادیه کباب و حلیم تهران قیمت هر پرس حلیم و آش در ماه رمضان را اعلام کرد. حسین محمدی قیمت هرکیلو حلیم ساده را ۴۱ هزار تومان اعلام کرد و افزود: «هرکیلو حلیم با مخلفات به درخواست مشتری ۴۵ هزار تومان است.» به گفته وی از جمله مخلفات حلیم دارچین، کنجد، روغن حیوانی و نارگیل است که به درخواست مشتری به‌صورت معجون ارائه می‌شود. محمدی تصریح کرد: «هر کیلو آش شله قلمکار که طرفداران خاص خود را در ماه رمضان دارد به‌صورت ساده ۴۱ هزار تومان و با مخلفات ۴۵ هزار تومان است. هر کیلو آش رشته هم ۴۰هزار تومان است که با مخلفات ۴۳ هزار تومان به فروش می‌رسد.» این مقام مسوول در پایان قیمت انواع هر پرس حلیم و آش را ۲۰هزار تومان اعلام کرد.
 • گوجه‌سبز، میوه‌ای لوکس و گران

  در سال گذشته بخشی از تورم اختصاص به انواع میوه‌ها داشت. این درحالی است که همیشه میوه‌های نوبرانه نیز شامل قیمت‌های بسیار بالا می‌شوند که مصرف‌کننده اغلب توان خرید آنها را ندارد. حالا هم هر کیلو گوجه‌سبز در واحدهای صنفی کیلویی ۱۲۵ هزار تومان فروخته می‌شود. رئیس اتحادیه فروشندگان میوه در مورد این میوه تاکید کرده گوجه‌سبز میوه‌ای لوکس است و هنوز قیمت آن در نرخ‌نامه اعمال نشده است و هر کیلو گوجه‌سبز در واحدهای صنفی کیلویی ۱۲۵ هزار تومان فروخته می‌شود. به گفته اسدالله کارگر علت گرانی گوجه‌سبز این است که این میوه هنوز نوبرانه است. احتمالا در روزهای آینده قیمت این میوه به کیلویی ۵۰ هزار تومان برسد: «هر فصلی که می‌گذرد میوه‌های مربوط به فصل قدیم کنار گذاشته می‌شود.
 • نقش پیچیده دلال‌ها در بازار گوشت

  مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور از وجود دلال‌های متعدد در این بازار انتقاد و خواستار برخورد با آنها شد. افشین صدر دادرس گفت: «در سال جدید روی دو محور اصلی بازاریابی و کمک به عرضه دام و گوشت گوسفندی در سطح کشور و تکمیل زنجیره پشم فعالیت خواهیم کرد.» وی گفت: «براساس آمار، پاییز سال ۹۹ حدود ۶۰میلیون رأس دام سبک در کشور داشتیم و آذربایجان‌های غربی و شرقی و خراسان‌های شمالی و رضوی بیشترین تولید دام سبک را داشته‌اند.»
 • کم‌توجهی به خسارت کرونا بر اصناف

  دنیای اقتصاد- حمید رجبی: شیوع کرونا در جهان، تعطیلی و اعمال محدودیت بر کسب و کارهای مختلف را به دنبال داشته است. در برخی مشاغل، خسارت کرونا غیرقابل جبران بوده و البته برخی مشاغل نیز از شرایط کرونا بهره برده و رشد کرده‌اند.
 • اصلاح نظام توزیع لاستیک ضروری است

  سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر ضمن تشریح موانع پیش‌‌پای این صنعت در جهت مانع‌زدایی‌ها برای تحقق شعار سال ۱۴۰۰، تاکید کرد که با رفع موانع و بهره‌گیری سیاست‌گذاران از دانش و تجربه فعالان صنعت تایر، براساس برنامه‌ریزی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده، این صنعت می‌تواند افزایش تولید را حفظ و ارتقا دهد که البته این مهم، باتوجه بیشتر به اقدامات تولیدکنندگان و دیدن آنها است.
 • مشروطه، اصناف و مرغ قطعه‌بندی شده

  مهدی خاکی‌فیروز دبیر گروه اصناف و تشکل‌ها
  در دوره قاجاریه، عین‌الدوله حاکم مستبد تهران، به بهانه گران شدن قیمت برخی کالاها از جمله قند، بازرگانان کلیدی پایتخت را شخصا محاکمه کرده و فرمان داد آنها را فلک کنند. سنت ناپسند انکار عوامل بنیادی موثر بر قیمت‌ها و انگشت اتهام گرانی را به سمت شبکه فروش نشانه رفتن، بیش از یک قرن است که در ایران وجود دارد و مکرر مورد توجه بازیگران سیاسی مختلف قرار گرفته است.
 • نیمی از مصرف سالانه خرما در رمضان

  محسن رشیدفرخی در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: با توجه به موجودی بالای خرما در انبارها نسبت به مدت مشابه سال گذشته، این انجمن آمادگی تامین و توزیع خرما در ماه رمضان سراسر کشور را داشته و کمبودی در این زمینه وجود ندارد.
 • توزیع مرغ، گوشت گوسفند را ارزان کرد

  رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی تهران از کاهش قیمت گوشت قرمز از ابتدای هفته گذشته خبر داد و گفت: افزایش عرضه مرغ و دام موجب کاهش قیمت‌ها شده و بازار ماه رمضان از گوشت اشباع است.
 • بازار سنتی زنجان هم تعطیل شد

  رئیس اتاق اصناف زنجان از تعطیلی بازار سنتی زنجان تا اطلاع ثانوی برای جلوگیری از شیوع کرونا خبر داد. سیدمحمود موسوی گفت: «با توجه به وضعیت قرمز کرونایی شهر زنجان بازار تاریخی این شهر تا اطلاع ثانوی تعطیل می‌شود. علاوه بر آن بازار، پاساژها، مجتمع‌های تجاری و مجموعه‌های تجاری و واحدهای صنفی سربسته تا اطلاع ثانوی تعطیل می‌شوند.» وی گفت: «طبق مصوبه ستاد‌ملی مبارزه با کرونا گروه شغلی دو، سه و چهار تا اطلاع ثانوی در شهر زنجان اجازه فعالیت ندارند. آرایشگاه‌های زنانه، مراکز آموزشی و تفریحی و رفاهی، باشگاه‌های ورزشی و فروشگاه‌ها نیز حق فعالیت ندارند.» موسوی تاکید کرد: «تنها فروشگاه‌های موادغذایی، زنجیره‌ای، سوپرمارکت‌ها، میوه‌فروشی‌ها و سبزی‌فروشی‌ها، میادین میوه‌وتره‌بار، توزیع و فروش محصولات پروتئینی و مراکز تولید و عرضه فرآورده‌های لبنی و نانوایی زنجان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اجازه فعالیت دارند.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر