آرشیو روزنامه شماره ۴۸۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار اصناف و تشکل ها - روزنامه شماره ۴۸۷۱

 • کرونا و تلخ کامی قنادی‌ها

  دنیای‌اقتصاد- حبیب آرین: قنادی‌ها و شیرینی‌فروشی‌ها از اصنافی هستند که اگرچه جزو مشاغل پرخطر محسوب نمی‌شوند اما در دوران کرونا تقاضا برای محصولات این صنف به‌شدت کاهش پیدا کرده به نحوی که بسیاری از واحد‌های آن به تعطیلی کشیده شده است.
 • سهم یک درصدی فروشگاه‌های مجازی از فروش

  دنیای‌اقتصاد : در پی همه‌گیری ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از مراکز فروش، فروشگاه‌های اینترنتی به بستر مهمی برای توزیع و عرضه محصولات بدل شدند. محدودیت‌های فروش، بسیاری از خرده‌فروشی‌ها را عملا به تعطیلی کشاند و تنها شبکه فروش آنلاین می‌توانست این گره را بگشاید. چنین بود که تب فروش اینترنتی برای صاحبان کسب‌وکارها بالا گرفت، برخی از آنها با پیوستن به پلت‌فرم‌های آنلاین توانستند بخشی از کمبود‌های خود را جبران کنند و برخی دیگر سودای راه‌اندازی مستقل این پلت‌فرم‌ها را در سر گذراندند. این خواسته از سوی مدیران نیز پیگیری شد. ۱۹ فروردین رئیس سازمان توسعه تجارت الکترونیک در نشستی خبری از برنامه‌های وزارت صمت برای توسعه فروش آنلاین کسب‌وکار‌ها خبر داد. اما به‌نظر می‌رسد سهم فروش اینترنتی در کوتاه‌مدت نتواند افزایش چشمگیری را تجربه کند.
 • تشکل‌ها، ضرورت همگرایی

  گروه تشکل‌ها : اتحادیه، انجمن، تشکل و... اینها واژگان و تعابیری مدرن است که همزمان با انقلاب صنعتی و فرآیند مدرنیزاسیون وارد گستره علوم اجتماعی و حوزه کسب‌وکار شده است. در ایران نیز اگر مجلس وکلای تجار را که در سال ۱۲۶۳ تشکیل شد، نخستین تشکل مدرن بدانیم حدود یک قرن و نیم سابقه تشکل‌گرایی وجود دارد. اگر چه از همان مقطع تاریخی کشاکش میان تشکل‌های صنفی و مدنی و دولت، امری مرسوم بوده است. در واقع دولت‌ها اغلب کاری جز محدودیت برای تشکل‌ها نکرده‌اند. بنابراین تشکل‌های صنفی در ایران در قیاس با نمونه‌های خود در کشورهای صنعتی به ساختار و عملکرد فراخور خود نرسیده‌اند یا با تلاش مضاعف و عبور از هزارتوها بقای خود را تضمین کرده‌اند.
 • بیمه کتاب‌فروشان و ناشران مشخص نیست

  رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران درباره مشکلات این روزهای صنعت نشر، می‌گوید: کتاب‌فروشان حتی در لیست مشاغل فرهنگی هم گنجانده نشده‌اند! هومان حسن‌پور با بیان اینکه هنوز بیمه کتاب‌فروشان و ناشران مشخص نیست، افزود: حتی در لیستی که ارائه شده ما جزو «مشاغل فرهنگی» محسوب نشده‌ایم، اما صاحبان استخرها در فهرست مشاغل فرهنگی قرار گرفته‌اند.
 • تکذیب افزایش قیمت محصولات سلولزی

  رئیس هیات‌مدیره انجمن صنایع سلولزی بهداشتی ایران اعلام کرد در صورتی که تغییر خاصی در متغیرهای اقتصادی اتفاق نیفتد قیمت محصولات سلولزی فعلا افزایش نخواهد یافت. نیما بصیری‌طهرانی در گفت‌وگو با «ایسنا»، با بیان اینکه قیمت محصولات سلولزی از سال گذشته تاکنون تغییری نداشته، افزود: پیرو توافقات تولیدکنندگان با سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تحت شرایط کنونی قیمت‌ها به هیچ‌وجه افزایش نخواهد یافت. او تاکید کرد: ثبات قیمت‌ها به ثبات برخی متغیرها از جمله نرخ ارز بستگی دارد. یادآور می شود که قاسمعلی حسنی، دبیر کل اتحادیه بنکداران موادغذایی چند روز پیش گفته بود که قیمت محصولات سلولزی ۱۰ درصد افزایش یافته است که این موضوع از سوی انجمن صنایع سلولزی بهداشتی ایران تکذیب شد.
 • کوتاه و گویا

  ابوالقاسم شیرازی، رئیس اتحادیه پوشاک: باید برای بخشش مالیات‌های اخیر صنوف پوشاک و رفع عاجل مشکلات واحدهای صنفی مربوط به تولید و توزیع پوشاک که یک رسته کارآفرین و اشتغال‌زا است تدابیر لازم اتخاذ شود.
 • نقش اصناف درمهار کرونا

  داود حبیبی‌فرد(گنجی) نایب‌رئیس اول اتحادیه پیچ‌ومهره‌فروشان تهران
  بیماری کرونا این روزها همه جهان را تحت تاثیرخود قرارداده است. تا جایی که دولت‌ها برای مهار آن تمامی صنوف پرخطر را تعطیل کرده‌اند؛ اما دراین بین مشاغلی وجود دارند که خطری برای جامعه ندارند ولی برای نابودی این بیماری و شکست آن با دیگر اقشار جامعه همگام شده و کسب‌وکار خود را تعطیل کردند. واحدهای صنفی خود درپی غلبه برکرونا هستند.
 • پیمان سپاری، صادرات فرش را زمین زد

  مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولید‌کنندگان فرش دستباف ایران می‌گوید: درحالی‌که چند میلیون نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در حوزه فرش دستباف اشتغال دارند، متاسفانه سال ۹۸ بدترین سال صادراتی را تجربه کردیم، یعنی کالایی که تا دو دهه قبل ۵/ ۱ میلیارد دلار صادرات داشت، به ۵۰ میلیون دلار صادرات در سال ۹۸ تنزل پیدا کرد بنابراین جایگاه اول صادرات جهان را از دست داده‌ایم.
 • ۴ میلیون کارگر بیکار شدند

  رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی با اشاره به غفلت دولت از ۴میلیون کارگر تحت پوشش بیمه خاص گفت: به‌رغم اینکه این کارگران به‌خاطر شیوع کرونا بیکار شده‌اند دولت برنامه‌ای برای حمایت از آنها ندارد. به گزارش خبرگزاری مهر، یکی از مهم‌ترین تبعات شیوع ویروس کرونا، تعطیل یا نیمه‌تعطیل شدن بخش ساخت و ساز کشور بوده است. این مساله علاوه بر وارد کردن ضرر و زیان به این بخش مولد، منجر به بیکاری کارگران ساختمانی شده است. در همین ارتباط، اکبر شوکت، رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی اظهار کرد: متاسفانه با توجه به اینکه کارگران ساختمانی کارفرمای ثابت و قرارداد بیمه‌ای ندارند، مشمول بیمه بیکاری هم نیستند. وی تصریح کرد: ما انتظار داشتیم با توجه به بروز شرایطی همچون سیل، زلزله و اخیرا شیوع ویروس کرونا، دولت برای حمایت از معیشت کارگران ساختمانی برنامه‌ریزی می‌کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر