فروش سهام شرکت ملی مس برای بانک ملت مزایای زیادی دارد که در صورت تحلیل کامل و صحیح بازار، باید انتظار چندین روز رشد مثبت در قیمت بازار این سهم داشت. این مزایا عبارتند از:

۱. شناسایی سود بسیار قابل توجه ناشی از قیمت فروش و ارزش دفتری (۳۸۶ ریال به ازای هر سهم)

۲. ورود نقدینگی مناسب به بانک ملت حدود ۸ هزار میلیارد ریال؛ اعطای تسهیلات این مبلغ با نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار تا انتهای سال حداقل ۸۰۰ میلیارد ریال درآمد تسهیلات محقق می‌سازد که این خود از نمودهای بارز مولد سازی دارائی‌هاست.

۳. ضمنا در مورد بخش اقساطی معامله نیز که با نرخ ۱۹ درصد است، مبلغ حصه سال جاری قابل شناسایی درآمد بانک برای سال ۱۳۹۸ حدود ۱.۵۰۰ میلیارد ریال است. لذا با لحاظ سود فروش سهام که درآمدی غیر مشاع است و سود مشاع ناشی از اعطای تسهیلات بخش نقد معامله و سود دوران تقسیط مربوط به سال جاری، فروش سهام مذکور کلا مبلغی بیش از ۴۳۰ ریال به ازای هر سهم سود برای سهامداران خلق می‌کند.

۴. کاهش قابل توجه اموال مازاد بانک و بهبود نسبت دارائی‌های ثابت، بانک را از شمولیت جرایم مالیاتی ماده ۱۷ قانون رفع موانع تولید خارج می‌کند و بهبود نسبت کفایت سرمایه بانک، ناشی از این فروش ظرفیت جدیدی برای اعطای تسهیلات با کیفیت به صنایع بزرگ و سودآوری بیشتر برای بانک را به ارمغان خواهد آورد.

با توجه به تحقق سود هر سهم ۳۰۷ ریالی به ازای هر سهم برای شش ماهه اول و سود ۴۳۰ ریالی فوق، وبملت تا این تاریخ از سال، ۷۳۷ ریال برای سهامداران ماندگار خود سودآفرینی کرده است. به این می‌گویند حرکت استراتژیک که با یک حرکت چندین هدف را مورد اصابت قرار دهید.

این مطلب برایم مفید است
27 نفر این پست را پسندیده اند