نبود صادرات و کمبود برق، بزرگ‌ترین مشکل صنعت فولاد

دنیای اقتصاد-تبریز: نوید نواده اباذر در نشست خبری بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی تبریز متافو، گفت: ما هیچ وقت دیپلماسی اقتصادی نداشته‌ایم و هر فردی که بگوید تحریم در زمینه صادرات و اقتصاد کشور تأثیری ندارد، هیچ علم و دانشی در مورد مسائل اقتصادی ندارد.

وی صدور و اعمال بخشنامه های دولتی را عامل ویران‌کننده اقتصاد بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: فعالان اقتصادی و بخش خصوصی هزاران دلار صرف برگزاری نمایشگاه برای جذب سرمایه‌گذار و بازار فروش در کشورهای منطقه و اروپایی می‌کنند ولی مسئولان ذی‌ربط با یک بخش نامه خلق الساعه تمام تلاش های فعالان بخش خصوصی را نابود می‌کنند. ایران تنها تولید کننده فولاد در دنیا نیست و اگر نتوانیم نیاز بازار دنیا را تأمین کنیم به راحتی این بازار را از دست می‌دهیم.

وی گفت: طرح، ایده، فکر و عمل صنعتگران عرصه فولاد همه برای آذربایجان بوده است ولی به دلیل عدم حمایت های دولتی و مانع افکنی در مقابل سرمایه‌گذاری، پیشرفت و توسعه بخش خصوصی، لاجرم به سرمایه گذاری دولت هستیم ولی متأسفانه حتی در منطقه آذربایجان کوچکترین حمایت دولتی نداریم.

نواده از پسرفت، عقب ماندگی و تعطیلی واحدهای خرد تولیدی ابراز نگرانی کرد و افزود: ما در سند چشم انداز ۱۴۰۴ باید ۵۴ میلیون تن فولاد در سال تولید می‌کردیم که امروزه شاهد تولید ۳۰ الی ۳۵ میلیون تن فولاد در کشور هستیم ولی حداکثر مصرف و تقاضای کشور حدود ۱۵ میلیون تن است و به دلیل عدم وجود تقاضا در داخل و عدم امکان صادرات به دلیل موانع و مشکلات شاهد پرشدن و تکمیل ظرفیت انبارهای واحد های صنعتی و تولیدی از فولاد هستیم.

وی به تبیین مشکلات موجود برای دولت و مردم تأکید کرد و افزود: با رفع مشکلات شاهد افزایش تولید، توسعه، پیشرفت و اقتصاد بهتر در صنعت فولاد خواهیم بود.

وی اقدامات و فعالیت انجمن فولاد آذربایجان را تشریح کرد و افزود: یک هزار و ۱۱۹ نامه به واحدهای مختلف دولتی و حکومتی برای جلوگیری از بروز مشکلات ارسال کرده‌ایم، رایزنی برای جلوگیری از تعطیلی واحدهای صنعتی به دلیل جریمه با سازمان بازرسی کل کشور و تعزیرات حکومتی کشور انجام شده و در این راستا هم واحدهای تولیدی بسیاری از تعطیلی کامل و بیکاری کارگران رهایی یافتند.

وی حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی در سایر کشورها را نیز دیگر راهکار این انجمن برای برون رفت از مشکلات عنوان کرد و گفت: پارسال سومین دوره حضور و امسال نخستین دوره با حضور انجمن فولاد آذربایجان در نمایشگاه متال اکسپو ترکیه است که شهریور ماه امسال در استانبول برگزار خواهد شد.

وی گفت: انجمن فولاد آذربایجان با تمام سختی و مشکلات، یکی از قوی‌ترین نمایشگاه های منطقه را برگزار خواهد کرد.

وی هدف از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی« تبریز متافو» را حضور شرکت‌های بزرگ سراسر کشور دانست و ادامه داد: با توجه به ضایعه شهادت رئیس جمهور، استاندار و نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی و ایام انتخابات در مراسم افتتاحیه با مشکل عدم حضور مسئولان ارشد مواجه خواهیم بود ولی با همکاری و همیاری اصحاب رسانه امیدواریم اطلاع رسانی خوبی از این نمایشگاه شود.

نواده اباذر ادامه داد: این نمایشگاه ۱۲ تا ۱۵ تیرماه سال جاری و پس از انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود که امیدواریم با کمک رسانه‌ها این رویداد مهم صنعتی در خلال خبرهای انتخابات ریاست جمهوری گم نشود.

نواده از خودکفایی انجمن فولاد آذربایجان خبر داد و افزود: ما در تلاش هستیم تا تشکیلاتی در شأن و جایگاه صنعت فولاد آذربایجان داشته باشیم.

نواده اباذر افزود: در سال ۱۴۰۱ حدود ۴۵۰ میلیون دلار صادرات داشتیم که این رقم در سال گذشته به نصف کاهش یافت و در فروردین امسال و در مقایسه با سال قبل آن ۷۶ درصد کمتر شده است.

وی بیان کرد: انجمن فولاد آذربایجان صدای بخش خصوصی بوده و بخش خصوصی فعال در این عرصه برخلاف دولتی‌ها دوستدار این انجمن هستند.

رئیس انجمن فولاد آذربایجان، قطعی‌های برق و قبوض نجومی این بخش را دیگر مشکل این صنعت اعلام کرد و گفت: دی ماه پارسال بود که طبق ماده ۱۶ و ۱۴، مبالغی روی قبض صنایع فولاد اضافه شد که چنین تصمیم گیری‌هایی در هیچ کجای دنیا و هیچ اقتصادی مورد قبول نیست. در آذرماه سال گذشته قبوضی ارسال کردند که نشان می داد از اردیبهشت ۱۴۰۲ این دو ماده به هزینه برق اضافه شده اما به مشترکین صنعتی اعلام نشده است. در صورتی که تولیدکننده کالای خود را با احتساب هزینه تمام شده به فروش رسانده و عملاً امکان آن وجود نداشت که نرخ برقی که طبق این دو ماده اضافه می شد از خریداران اخذ شود. هر چند که ما مجبور به پرداخت این قبوض شدیم اما اردیبهشت سال جاری نیز مجدداً قبوضی ارسال شد که نشان می داد نرخ محاسبه اضافه بار در سال گذشته دو برابر شده است و باید این هزینه اضافه را نیز پرداخت کنیم. در کجای دنیا قیمت کالا و خدماتی که فروخته شده افزایش می دهند و مابه التفاوت آن را از طرف مقابل دریافت می کنند؟

وی ادامه داد: اگر برق نیست باید برای همه نباشد چگونه می‌توان انتظار داشت که فولادی‌ها سه ماه تولید را متوقف کنند باید ما نیز مثل بقیه صنایع حداکثر یک روز در هفته تعطیلی داشته باشیم. امسال نامه ای ارسال شده که برخی واحدهای فولادی باید در خرداد و تیر تولید خود را تا ۷۰ درصد و در مرداد و شهریور تا ۹۰ درصد کاهش دهند. چرا تولید کننده فولاد اجازه ندارد در ساعاتی که پیک مصرف نیست و اضافه بار در شبکه وجود دارد تولید کند؟

وی اظهار کرد: مشکلات صادراتی و برق اجازه نفس کشیدن به صنعت فولاد بخش خصوصی را نمی‌دهد و با رویه فعلی صنعت فولاد یک روز از بین خواهد رفت و هر روز به آن لحظه نزدیک‌تر می‌شود.

نواده اباذر گفت: انجمن فولاد آذربایجان حدود ۷۳ عضو دارد و میزان اشتغال در این صنعت بالای ۲۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود. یک سوم فولاد تولید شده در ایران در آذربایجان شرقی تولید می‌شود و از سهم ۲.۲ میلیارد دلاری صادرات بخش خصوصی در حوزه فولاد، ۴۵۰ میلیون دلار سهم آذربایجان شرقی است.