رضا اکبری که به منظور بررسی پروژه‌های حوزه راه استان یزد و مشخص کردن مهم‌ترین اولویت‌های ، از سمت شهرستان خوروبیابانک (محور بیاضه) وارد استان یزد شده بود ، اظهار داشت : یکی از اهداف این سفر، بررسی وضعیت محور بیاضه به رباط بود که در اثر سیل دچار آسیب‌هایی شده و بخشی از بازسازی آن باقی‌مانده بود که با یاری خداوند و تلاش مجموعه راهداری استان در اواخر هفته آتی شاهد بازگشایی آن خواهیم بود.

وی افزود: در راستای بهسازی روکش آسفالت این محور ( چه در حوزه استان اصفهان و چه در حوزه استان یزد ) ، بازدیدهایی انجام شد تا بتوانیم با برنامه‌ریزی ، عملیات اجرایی اصلاح آن را کلید بزنیم.

معاون سازمان راهداری کشور همچنین به بازدید از محور رباط به سمت ساغند و یزد که به یزد - طبس معروف است ، اشاره کرد و گفت: در آینده‌ای نزدیک عملیات اجرایی بهسازی این محور توسط راهداران آغاز خواهد شد که بخش‌های اولویت‌دار این محور در سال جاری ساماندهی می‌شود.

 

 

اکبری با تأکید بر اینکه یزد یکی از استان‌های پرکار کشور در حوزه راهداری است، تصریح کرد : برای اولین بار در سال جاری مبلغ 700 میلیارد تومان جهت اجرای پروژه‌های حوزه راه استان یزد پیش‌بینی‌شده است که این مبلغ با 50 درصد افزایش نسبت به سال گذشته تا پایان سال به هزار میلیارد نیز خواهد رسید.

این مسئول ادامه داد: مهم‌ترین کریدور استان یزد، تهران – بندرعباس که بخشی از آن در شهرستان نائین (به سمت اردکان و یزد و انار) قرار دارد و اصلاح بخش‌هایی از این محور که نیاز به بهسازی دارد (در محدوده کمربندی اردکان و یزد) یکی از اولویت‌های سازمان است که بیش از 800 میلیارد تومان در قالب انعقاد یک قرارداد جدید، جهت آغاز عملیات اجرایی آن تعریف شده است. لذا با در نظر گرفتن قرارداد قبلی که مبلغ آن 1200 میلیارد تومان بوده است، اقدامات گسترده‌ای در این حوزه انجام خواهد شد.

وی ، یکی دیگر از کریدورهای حائز اهمیت در استان را کریدور یزد به سمت نی ریز عنوان و اذعان کرد: به منظور اجرای عملیات بهسازی این محور که راه اتصال استان‌های جنوبی به یزد و شمال کشور است، تخصیص اعتباری حدود 600 میلیارد تومان برآورد شده که تلاش داریم بخشی از آن را در برنامه سال جاری قرار دهیم.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور با بیان اینکه در صورت تحقق عملیات‌های اجرایی در دو کریدور نامبرده، وضعیت راه‌های استان یزد از میانگین کشوری هم بالاتر خواهد رفت ، با اشاره به جایگاه نخست استان یزد در حوزه کاهش نرخ تلفات جاده‌ای طی دو سال اخیر، اظهار کرد: در استان یزد 14 نقطه حادثه‌خیز شناسایی شده بود که 7 نقطه آن اصلاح شده و هفت نقطه باقیمانده نیز در حوزه وظایف سازمان راهداری و دولت است که امید است تا پایان سال جاری، عملیات ایمن‌سازی این نقاط نیز به سرانجام برسد تا این روند کاهشی در استان یزد (کاهش 40 نفر فوتی در سال 1402) استمرار داشته باشد.