معدن D19 استان یزد آماده بهره برداری

 

آنومالی D۱۹ شامل چهار بخش A,B,C و D است که بخش D به وسعت چهار کیلومتر مربع به شرکت “دشت‌یوز” کنسرسیومی متشکل از دو شرکت بزرگ سنگ‌آهن مرکزی و چادرملو واگذار شده است.

 

این معدن در منطقه فلززایی بافق و در فاصله نزدیک به معادن چادرملو و چغارت واقع شده و از جمله آنومالی‌های کشف شده در برداشت‌های مغناطیس‌سنجی هوایی سال ۱۳۴۸ شمسی است.

 

مدیرعامل شرکت معدنی و اکتشافی دشت یوز دره انجیر در این خصوص در بازدید جمعی از خبرنگاران از این مجموعه اظهار داشت : تلاش برای تحقق شعار امسال یکی از کارآمدترین راهکارهای توسعه است که ما نیز این موضوع را در توسعه معدن D۱۹ یا کاریز مدنظر قرار دادیم.

 

محمدرضا کاظم‌پور با بیان اینکه فرآیند اجرایی این معدن با حمایتهای مدیران عامل چادرملو و سنگ آهن و مدیران اجرایی استان یزد و سرمایه گذاری هشت هزار میلیارد تومان انجام شده است ، افزود : خوراک سنگ آهن چادرملوی اردکان با هفت هزار نیرو و سنگ آهن بافق با هشت هزار نیرو از طریق معدن D۱۹ تامین خواهد شد.

 

وی با اشاره به اینکه قرار است طی ۱۰ سال آینده سالانه چهار تا پنج میلیون تن سنگ آهن از این معدن برداشت شود ، اضافه کرد: بر اساس یک برنامه طراحی شده قرار بود طی چهار سال حدود ۲۰۰ میلیون تن باطله برداری انجام شود، اما با سختکوشی و برنامه ریزی مناسب، تنها در حدود ۲ و نیم سال ۱۶۰ میلیون تن باطله برداری و ماده معدنی در عمق ۱۷۰ متری نمایان شد.

 

این کارشناس معدنی یادآور شد : این معدن تنها معدن کشور است که باطله برداری را در حین اکتشاف انجام می دهد و هم اکنون با ذخیره حدود ۵۰ میلیون تن سنگ آهن عیار ۴۰ درصد آماده بهره برداری است.

 

وی تصریح کرد : در حال حاضر ۱۱۰۰ نفر در این معدن بصورت مستقیم و ۱۵۰۰ نفر غیرمستقیم مشغول بکار هستند و تاکنون حدود هشت هزار میلیارد تومان در آن سرمایه گذاری شده است.

 

مدیرعامل دشت یوز دره انجیر بهره برداری از این معدن را یکی از دستاوردهای نظام و تکالیف دولت با استفاده از توان متخصصان بومی و محصولات باکیفیت داخلی معرفی کرد و ادامه داد : در حال حاضر طرح های انتقال برق تا ۶۰ میلیارد تومان و تکمیل جاده سیروس آباد از محل مسئولیت های اجتماعی به عنوان مطالبه ۴۰ ساله مردم منطقه را در دستور کار داریم.

 

کاظم پور درباره طرح جاده سیروس آباد هم گفت: این طرح با ۴۶ کیلیومتر ، مطالبه ۴۰ ساله مردم منطقه بوده که با اعتبار اولیه ۵۰۰ میلیارد تومان و پیشرفت ۳۵ درصدی در حال اجراست و تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان پیش بینی اعتبار تا تکمیل آن را داریم.

 

بهزادی فر طراح معدن D۱۹ هم گفت : برآورد اولیه ۲۰۰ میلیون تن باطله برداری بود که با روشهای نوین و ویژه به حدود ۱۶۰ میلیون تن و زمان بهره برداری را از چهار سال به کمتر از ۲.۵ سال رساندیم.

 

در خصوص وضعیت برق رسانی پست ثابت به این معدن هم مدیر مجتمع سنگ آهن آریز گفت : با اکتشاف و استخراج ، فراهم کردن زیرساخت‌های لازم نظیر ساخت ۲۶کیلومتر خط انتقال برق با ظرفیت ۵ مگاوات از پست ساغند برای این معدن انجام شده است.

 

سیدمجید دشتکی افزود : در انتقال برق به این معدن ، توجه ویژه به مباحث محیط زیست و جلوگیری از آسیب به حیاط وحش با جدیت در دستور کار بوده است و هم اکنون برخی از سایتها به برق ثابت متصل شده است.

۶:۲۱

۶:۲۶