آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۷۲۵

 • تعطیلی پنجشنبه در خوان آخر

  دنیای‌اقتصاد: یک گره از پرونده «آخر هفته دو روزه» با تصویب طرح «تعطیلی پنج‌شنبه‌ها» در کمیسیون اجتماعی مجلس باز شد. اما شرط گشایش گره اصلی، هوشیاری نمایندگان در روز بررسی نهایی طرح در صحن است. محتوای طرح به دنبال تسری «الگوی پنج‌شنبه‌های پایتخت» به سایر استان‌ها است. در تهران پنج‌شنبه‌ها فقط برای برخی مراکز دولتی و حکومتی تعطیل است و سایر مشاغل در این روز دایر هستند. بنابراین برای «دو‌روزه شدن تعطیلات آخر هفته» باید این طرح با قید «درج پنج‌شنبه‌ها به‌عنوان روز تعطیل در تقویم رسمی» به تصویب نهایی برسد.
 • لغو روادید ایران و روسیه

  ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور درباره لغو روادید بین دو کشور ایران و روسیه به خبرگزاری فارس گفت: فرآیند نهایی لغو روادید مسافرت گروهی ایران و روسیه در حال تکمیل است و در این روزها اعلام می‌شود. تیموری اظهار کرد: موافقت‌نامه لغو گروهی بین دو کشور توسط وزرای امور خارجه ایران و روسیه انجام شده و کلیات آن به تصویب رسیده و جزئیات آن در حال بررسی است. وی ادامه داد:‌ مقرر شده یک برنامه اجرایی که با چه مکانیزم و فرآیندی این اقدام را پیش ببریم تدوین شود و اینکه قراردادهای ضمیمه با کدام آژانس‌ها و چه فرآیندی باشد تا در قالب یک برنامه اجرایی به توافق برسیم. معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور گفت: ما در حال بررسی موارد مختلفی هستیم که بعدا با مشکلی مواجه نشویم و امتیازهای خاص به شرکت‌های خاص در این خصوص ندهیم و احتمالا فرآیند نهایی باید همین روزها اعلام شود. تیموری گفت: ‌این لغو روادید دوسویه است و برای مسافرت‌های گروهی در نظر گرفته شده که از سوی آژانس‌های منتخب در هر دو کشور اتفاق خواهد افتاد.
 • ۱۱۰ اثر باستانی ری و قیطریه

  نمایشگاه «تهران باستان: از دشت تا کوهپایه، نمایشگاهی از یافته‌های چشمه‌علی و قیطریه» توسط موزه ملی ایران و با همکاری اداره‌کل ارشاد و شهرداری تهران به مناسبت گرامیداشت هفته تهران در طبقه اول موزه ایران باستان برگزار شد که تا پایان مهرماه ادامه دارد. این نمایشگاه از ۱۵ مهر با حضور جمعی از مسوولان و پژوهشگران گشایش یافت.
 • هزینه ۱۲۸ میلیارد دلاری گردشگران چینی

  اداره مبادلات ارزی چین اعلام کرد گردشگران این کشور در نیمه اول سال ۲۰۱۹ میلادی برای سفرهای خارجی ۱۲۸ میلیارد دلار هزینه کرده‌اند. براساس اعلام اداره مبادلات ارزی چین، ۵۴درصد کل سفرهای خارجی را گردشگران چینی انجام داده‌اند، در رتبه دوم با ۲۴ درصد گردشگران آمریکایی قرار دارند و سهم اروپا هم ۱۳درصد است. این اداره در گزارش آماری خود خاطرنشان کرده است توریست‌های چینی در این مدت در کشورهای حوزه راه ابریشم ۱۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار خرج کرده‌اند. سازمان گردشگری جهانی وابسته به سازمان ملل پیش‌بینی کرده است که شمار مسافران و گردشگران خارجی در سال ۲۰۳۰ میلادی به یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون نفر خواهد رسید.
 • ۲۳۹ میلیارد ریال تسهیلات گردشگری قم‎

  حمید یزدانی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم از پرداخت ۲۳۹میلیارد ریال تسهیلات در حوزه گردشگری استان از ابتدای سال ۹۷ تاکنون خبر داد. یزدانی با اعلام این خبر افزود: «در این مدت برای ۳۹۳ نفر به‌صورت مستقیم و ۲۹۱ نفر به‌صورت غیرمستقیم شغل ایجاد شده است.» مدیرکل میراث فرهنگی استان قم به صدور ۵۹ موافقت‌نامه اصولی در سال ۹۷ و شش ماه اول سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: «تعداد ۴۷ مجوز هم در حوزه احداث تاسیسات گردشگری در سطح استان قم صادر شده است.» یزدانی با اشاره به اینکه سالانه حدود ۲۱میلیون گردشگر وارد استان قم می‌شوند، گفت: «در سه ماه نخست سال ۹۸، ۱۱۲ هزار نفر گردشگر خارجی، قم را به‌عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کردند.» وی ادامه داد: «در میان گردشگران خارجی که به استان قم سفر کرده‌اند، گردشگران عراقی با ۷۱/ ۸ درصد، پاکستانی با ۱۱/ ۴۵ درصد و بحرینی با ۳/ ۱۵ درصد رتبه‌های اول تا سوم را به خود اختصاص داده‌اند.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر