آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۶۴۸

 • ۲۴ ثبت جهانی و ضعف در جذب گردشگر

  دنیای اقتصاد: جنگل‌های هیرکانی پس از ۱۳ سال تلاش کارشناسان «IUCN» در اجلاس یونسکو به ثبت جهانی رسید و آثار ثبت جهانی ایران را به عدد ۲۴ رساند. ثبتی که بسیاری از کارشناسان گردشگری، میراث‌فرهنگی و محیط‌زیست امید دارند باکمک آن بتوان در حفظ بهتر این جنگل‌های ارزشمند که قدمتی بیش از ۵۰ میلیون سال دارد، قدم‌های موثرتری برداشته شود.
 • تایید طرح حمایت از مرمت بافت‌های تاریخی در شورای نگهبان

  ایسنا: «طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی‌-فرهنگی که دو ماه پیش به تصویب نمایندگان مجلس رسیده بود، ازسوی سوی شورای نگهبان تایید شد.» این طرح از سال ۱۳۹۳ و در دوره قبلی به مجلس تقدیم شد اما بنابه دلایلی رای نیاورد و بعد از گذشت پنج سال، نمایندگان مجلس با توجه به اهمیت حوزه میراث‌فرهنگی و صیانت از بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی کشور، به این طرح رای مثبت دادند. این طرح ۱۹ ماده دارد و در این جلسه ماده یک این طرح مربوط به تعریف اصطلاحات به‌کاررفته در این قانون بود که شامل حفاظت، مرمت، احیا، صیانت، حریم بنا، محدوده بافت، کاربری متناسب، طرح ویژه حفاظت و احیای بافت‌های تاریخی-فرهنگی، حمایت و سازمان می‌شود. همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه دیگری و در جریان بررسی طرح یک‌فوریتی حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی- فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره‌برداران بناهای تاریخی- فرهنگی، با اکثریت آرا ماده ۲ این طرح را هم تصویب کردند.
 • موزه ملی در انتظار ۲۸۰ اثر از اسپانیا

  مهر: گزیده‌ای از آثار موزه باستان‌شناسی الیکانته با نمایش بیش از ۲۸۰ اثرتاریخی و فرهنگی در اوایل مهرماه سال جاری در موزه ملی ایران گشایش می‌یابد. به دنبال برگزاری نمایشگاه «ایران: مهد تمدن» در موزه باستان‌شناسی الیکانته در اسپانیا و توافق‌های به عمل آمده مبنی بر نمایش متقابل آثار این موزه در ایران، جوزپ آلبرت کورتس گاریدو مدیر موزه باستان‌شناسی الیکانته به همراه جورج آگاتانجلو سولر دیاز، مسوول نمایشگاه‌های این موزه با مدیر موزه ملی ایران دیدار کردند. جبرئیل نوکنده با ابراز خرسندی از آغاز اقدامات اجرایی در خصوص برگزاری نمایشگاه اسپانیا در تهران اعلام کرد: «طبق برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده و توافق طرفین نمایشگاه میراث باستان‌شناسی شرق اسپانیا گزیده‌ای از موزه باستان‌شناسی الیکانته در موزه ملی ایران به نمایش درخواهد آمد.»
 • در اجلاس یونسکو گزارش‌های حفاظت دو اثر ثبت جهانی تایید شد

  دنیای اقتصاد: مدیرکل امور پایگاه‌های میراث جهانی گفت: «با تلاش‌های صورت‌گرفته، گزارش‌های حفاظت میدان نقش جهان و منظر باستان‌شناسی ساسانی تاییدیه گرفت.» فرهاد عزیزی تصریح کرد: «در چهل‌و‌سومین اجلاس میراث جهانی یونسکو در باکو گزارش‌های حفاظت میدان نقش جهان و منظر باستان‌شناسی ساسانی فارس مورد بررسی، تایید و تصویب قرار گرفت.» به گزارش روابط عمومی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری او افزود: «ایران به‌واسطه قانون الحاق به کنوانسیون حمایت از میراث طبیعی و فرهنگی جهان متعهد به پاسخگویی و ارائه گزارش‌های درخواستی مرکز میراث جهانی یونسکو در خصوص آثار ثبت‌شده ایران در فهرست میراث جهانی است.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر