آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۶۲۶

 • مسیر ناهموار افزایش تقاضای سفر

  دنیای اقتصاد: نظرسنجی‌ای که «دنیای اقتصاد» پیش از تعطیلات خرداد ماه انجام داد حاکی از آن بود که تقاضای مردم برای سفر به دلایل مالی به شکل محسوسی کاهش پیدا کرده است. درحالی که هنوز آمار دقیقی از میزان سفرها در تعطیلاتی که گذشت اعلام نشده اما برخی از مشاهدات حاکی از ازدحام در برخی محورهای گردشگری بود و البته افت محسوس سفرهای خارجی در این تعطیلات، نتایج نظرسنجی «دنیای اقتصاد» را تایید می‌کرد. از بین ۷ هزار و ۸۰۰ نفر شرکت‌کننده در نظرسنجی «دنیای اقتصاد»، ۷۳ درصد پاسخ‌دهندگان اذعان کرده بودند که در تعطیلات خرداد به سفر نمی‌روند و از کل پاسخ‌دهندگان ۵۵ درصد آنها تاکید کرده بودند که به دلیل مسائل اقتصادی تقاضایی برای سفر در تعطیلاتی که گذشت نداشتند. در میان ۲۷ درصد پاسخ‌دهندگانی که تمایل به سفر خود را ابراز کرده بودند تنها ۶درصد (معادل ۵۰۰نفر) گفته بودند که سفر خارجی در پیش خواهند داشت.
 • علت ناکامی ثبت جهانی بادگیرهای یزد

  ایسنا: مصطفی فاطمی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان یزد با اشاره به ناکامی در ثبت جهانی بادگیرهای این استان به دلیل مداخله و اعتراض نمایندگان کشورهای عربی به‌ویژه امارات متحده عربی اظهار کرد: «۱۰ سال از تلاش برای ثبت جهانی بادگیرها با عنوان «ثبت فن‌آوری ساخت بادگیر» می‌گذرد ولی به‌‌رغم ارسال پرونده مذکور به یونسکو، به دلیل مداخله و اعتراض نمایندگان کشورهای عربی به ویژه امارات متحده عربی تاکنون محقق نشده است.» او به پژوهش‌های متعدد صورت گرفته در این رابطه، از تلاش برای طرح مجدد پرونده ثبت جهانی بادگیرهای یزد در یونسکو خبر داد و خاطرنشان کرد: «البته به دلیل تعدد پرونده‌های در نوبت جمهوری اسلامی ایران به یونسکو، این طرح با تعلل مواجه شده ولی در عین حال اداره کل میراث‌فرهنگی استان بارها برای همکاری جهت تکمیل و به جریان افتادن این پرونده اعلام آمادگی کرده است.» فاطمی از روند تکامل بادگیرها از فلات مرکزی به سایر نقاط ایران به‌عنوان مهم‌ترین دست‌یافته‌ تحقیقات صورت گرفته برای ثبت جهانی این سازه نیز یادکرد و گفت: «روند تکامل بادگیرها بر اساس مستندات موجود از یزد، کرمان و سمنان شروع و پس از آن به سمت شهرهای حاشیه خلیج فارس و هرمزگان و در نهایت به کشورهای عربی به ویژه کویت، عمان و سایر کشورهای عربی راه یافته است.»
 • پیوند «گردشگری» و «راه‌آهن» در راستای توزیع سفر

  دنیای اقتصاد: معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: «در پیوند دو حوزه «گردشگری» و «راه‌آهن» که دستاورد آن توسعه گردشگری داخلی و توزیع سفر در کشور به شمار می‌آید؛ باید از کارگزاران حرفه‌ای و متخصص حوزه گردشگری از جمله راهنمایان گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی دارای مجوز رسمی از سوی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استفاده شود.»
 • نیاز به ۲ میلیارد یورو برای حفظ ابنیه تاریخی فرانسه

  مهر: حداقل ۲ میلیارد یورو اعتباری است که برای انجام تعمیرات، بازسازی و مرمت ابنیه تاریخی فرانسه نیاز است. هفته‌نامه لوپوئن در مطلبی که درخصوص وضعیت ابنیه تاریخی فرانسه منتشر کرده، نوشته است که این فقط کلیسای نوتردام نیست که نیاز به بازسازی و مرمت دارد. استفان برن، رئیس بنیاد ابنیه تاریخی فرانسه در پیامی می‌کوشد توجه فرانسویان را نسبت به وضعیت نامناسب ابنیه تاریخی در فرانسه جلب کند. در این پیام آمده است: «برای انجام تعمیرات و بازسازی و مرمت ابنیه تاریخی که در معرض ویرانی قرار دارند، اعتباری به میزان دست کم ۲ میلیارد یورو نیاز است.» این نشریه اضافه کرده: «در مجموع بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ ابنیه تاریخی که نیاز به مرمت یا بازسازی دارند شناسایی شده‌اند و فهرست آنها روی سایت این بنیاد قرار دارد. در بین این ابنیه می‌توان به پل‌ها، کلیساها، تماشاخانه‌ها، موزه‌ها، کاخ‌ها و حتی برخی ویلاهای معروف و... اشاره کرد. در مجموع بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ ابنیه تاریخی که نیاز به مرمت یا بازسازی دارند شناسایی شده‌اند و فهرست آنها روی سایت این بنیاد قرار دارد.» این بنیاد در همان ماه اول پس از آتش‌سوزی این کلیسا توانست حدود ۲۲۰ میلیون یورو کمک مردمی را جذب کند. اکنون نیز یک فراخوان عمومی با عنوان «دیگر هرگز تکرار نخواهد شد» راه‌اندازی کرده تا بتواند کمک‌های مردمی را برای مرمت و بازسازی سایر ابنیه تاریخی فرانسه جذب کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر