آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۵۲۸

 • مقایسه وزنی سه شاخص جذب گردشگر خارجی

  دنیای‌اقتصاد: نتایج یک تحقیق نشان داده است که از سه شاخص کلی مربوط به ویژگی‌های مقاصد گردشگری، یعنی «زیرساخت‌های گردشگری و فضای کسب‌وکار»، «قوانین و مقررات مربوط به گردشگری»، و «منابع انسانی، طبیعی و فرهنگی»، شاخص زیرساخت‌های گردشگری و فضای کسب و کار مانند زیرساخت‌های حمل و نقل ریلی، هوایی و زمینی و همچنین رقابت‌پذیری قیمتی اثر معناداری در جذب گردشگر خارجی دارند.
 • تحلیل عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از بودجه ۹۸ گردشگری

  خانه ملت: عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس افزایش یک و نیم درصدی بودجه حوزه گردشگری در لایحه ۹۸ را نشانه دیدگاه مثبت دولت به این حوزه دانست. معصومه آقاپور علیشاهی با یادآوری اینکه بودجه پیش‌بینی‌شده تنها باید برای بهبود وضعیت گردشگری و رفع مشکلات سد راه این صنعت هزینه شود نه مسیرهای دیگر، ادامه داد: «امروزه گردشگران خارجی و داخلی برای تامین آرامش خود به روستاها و شهرهای کوچک پناه می‌آورند. بنابراین ضروری است به ظرفیت بوم‌گردی و اکوتوریسم طبیعی در شهرستان‌های کوچک برای درآمدزایی و ایجاد اشتغال پایدار توجه ویژه‌ای شود.» این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: «نباید در این مسیر به گونه‌ای پیش رفت که بودجه صنعت گردشگری برای انجام و اجرای پروژه‌های بزرگ و آنهایی که نیاز به زمان طولانی برای تکمیل دارند هزینه شود؛ بلکه در شرایط فعلی بحران اقتصادی باید برای اجرای پروژه‌های کوچک، سودآور و زودبازده گام برداشت.»
 • عکس قدی با دریای عمان

  فرصت کمی تا آغاز تعطیلات عید نوروز باقی مانده و برای یک سفر مفید و متفاوت در این ایام، چه بهتر که زودتر مقصد خود را انتخاب کنیم. در فرصت باقی مانده هر روز یک جاذبه را در پهنه وسیع ایران معرفی خواهیم کرد. مبنای معرفی این جاذبه‌ها که از میان جاذبه‌های ملموس و ناملموس هستند، بکر بودن، دور بودن نسبت به مرکز، اهمیت، متفاوت بودن و... است. برای آنکه بیشتر از این جاذبه‌ها بدانید، می‌توانید رد آنها را در اینترنت جست‌وجو کنید.
 • افت آمار اقامت در هتل با وجود کاهش سفرهای خروجی

  ایسنا: رئیس جامعه هتلداران ایران با اشاره به افت آمار اقامت در هتل‌های کشور اظهار کرد: «اگرچه برخی متولیان و مطلعان از افزایش سفرهای داخلی در پی گران شدن سفرهای خارجی خبر می‌دهند، اما آمار اسکان در هتل‌های کشور در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته ۱۰ درصد کمتر شده است.» جمشید حمزه‌زاده افزود: «در اصل مسافران هتل‌رو کم شده‌اند که این وضعیت ناشی از شرایط اقتصادی مردم و ازدیاد مراکز غیررسمی اقامتی در سطح کشور است.» این فعال هتلداری اضافه کرد: «با وجود افزایش شدید هزینه‌ هتلداری اما بسیاری از هتل‌ها تخفیف‌هایی بین ۱۰ تا ۵۰ درصد قائل شده‌اند.» به گفته وی، برخی از هتل‌ها نیز همچنان با قیمت سال گذشته خدمات می‌فروشند و این یعنی حاشیه سود هتل کم شده است.
 • احیای پلیس گردشگری در بافت جهانی یزد

  ایسنا: پلیس توریسم که برای نخستین بار در کشور با مشارکت میراث فرهنگی و نیروی انتظامی در سال ۱۳۸۱ در یزد راه‎‎اندازی و پس از مدتی فعالیتش متوقف شده بود، با رایزنی‎‎های میراث فرهنگی مجددا در بافت جهانی این شهر احیا می‎‎شود.
 • فروش الکترونیکی بلیت در اماکن گردشگری فارس

  میراث آریا: مدیر کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس از استقرار کیوسک‌های فروش الکترونیکی بلیت در اماکن شاخص گردشگری استان خبر داد. مصیب امیری، با اعلام این خبر اظهار کرد: «پروژه فروش الکترونیکی بلیت در اماکن تاریخی و فرهنگی، نقش مهمی در جلب رضایت بازدیدکنندگان خواهد داشت.» این مقام مسوول تشریح کرد: «این اداره کل، از ۷ سال گذشته، پیگیری‌های جدی درخصوص اجرای سیستم فروش الکترونیکی بلیت در اماکن گردشگری تحت پوشش خود آغاز کرده بود.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر