آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۵۲۰

 • ایران، در لیست مقاصد سفر ۲۰۱۹ «نیویورک‌تایمز»

  دنیای‌اقتصاد: روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در گزارشی، ۵۲ مقصد برتر گردشگری را برای سال ۲۰۱۹ معرفی کرده است. از دید این روزنامه آمریکایی، ایران پس از شهر هنگ‌کنگ و بالاتر از شهر هیوستون در رتبه چهل و پنجمین مقصد برتر برای گردشگران جای گرفته است. در این فهرست «پورتوریکو»، دهکده تاریخی «هامپی» در هند، شهر ساحلی «سانتا باربارا» در کالیفرنیا، «پاناما» و «مونیخ» در آلمان به‌ترتیب موفق به کسب عنوان پنج مقصد نخست گردشگری در سال ۲۰۱۹ شده‌اند. از معیارهای اصلی انتخاب این فهرست می‌توان به رویداد‌های فرهنگی و هنری که قرار است در سال جاری در این مکان‌ها برگزار شوند، اشاره کرد. نام ایران در حالی در این لیست آمده که روابط سیاسی آمریکا با کشورمان با چالش‌های عمده‌ای روبه‌‌رو است.
 • روایت سایت آمریکایی از آسبادهای تاریخی نشتیفان

  چمدان: سایت آمریکایی Amusing Planet که به معرفی جاذبه‌های گردشگری سراسر دنیا می‌پردازد در یکی از مطالب خود به معرفی آسبادهای نشتیفان در خراسان رضوی پرداخته است. این سایت در بخشی از گزارش خود آورده است: «به نظر می‌آید که اولین استفاده‌کنندگان از آسبادها در ایران و در قرن ۵ میلادی باشند. آسبادها در آن زمان افقی بودند و یک محور عمودی بسیار بلند داشتند که به ۶ یا ۱۲ بادبان متصل بود. استفاده از آسبادها از این کشور به کشورهای دیگر خاورمیانه، آسیای مرکزی، هند و چین و بخش‌هایی از اروپا هم گسترش یافت. نمونه‌ای از آسبادهای قدیمی در روستای نشتیفان است که همچنان از آن استفاده می‌شود. نشتیفان روستایی در جنوب استان خراسان رضوی و ۲۰ کیلومتری شهرستان خواف است و با مرز افغانستان ۳۰ کیلومتر فاصله دارد. تقریبا ۳۰ آسباد به‌صورت پراکنده در این منطقه قرار دارد که ارتفاع آنها به ۱۵ تا ۲۰ متر می‌رسد.»
 • نمایش یک ماهه «سرباز هخامنشی» در خراسان

  دنیای‌اقتصاد: به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، نقش برجسته سرباز هخامنشی در موزه بزرگ خراسان به نمایش گذاشته می‌شود. به گزارش «چمدان» ابوالفضل مکرمی‌فر افزود: «با توجه به اهمیت و ارزش بالای این قطعه تاریخی، شرایط انتقال و نمایش آن برای عموم مردم در مشهد فراهم و سپس از تهران به مشهد منتقل شد.»
 • مجوز سفر «ایران مهد تمدن» در اسپانیا صادر شد

  ایلنا: هیات دولت مجوز برگزاری نمایشگاه «ایران مهد تمدن» در کشور اسپانیا را صادر کرد. هیات دولت با توجه به استقبال چشمگیر از نمایشگاه «ایران مهد تمدن» که در هلند برگزار شد، با پیشنهاد سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مبنی بر برگزاری نمایشگاه مذکور در اسپانیا موافقت کرد. در این نمایشگاه آثار تاریخی تمدن غنی ایران زمین به نمایش گذاشته می‌شود.
 • افزایش ۱۰ درصدی گردشگران خارجی تبریز

  ایرنا: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی اعلام کرد که در سال جاری تاکنون شمار گردشگران خارجی به استان در همسنجی با سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته است. مرتضی آبدار افزود: «طبق آخرین آمار، تعداد گردشگران خارجی ورودی به آذربایجان شرقی در مدت سپری شده از سال جاری بیش از ۴۹۳ هزار نفر بوده است که افزایش قابل توجهی نسبت به سال‌های گذشته دارد.» وی همچنین از افزایش ۲۲ درصدی شمار گردشگران داخلی به آذربایجان شرقی در سال جاری خبر داد و اظهار کرد: «در این حوزه نیز شاهد حضور ۴میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از گردشگران داخلی در استان بوده‌ایم.» آبدار با بیان اینکه این رویداد باعث تبدیل شدن گردشگری به یک مطالبه عمومی در سطح ملی و منطقه‌ای شد، ادامه داد: «اینکه گفته می‌شود برای تبریز ۲۰۱۸ کاری صورت نگرفته است، زیر سوال بردن اقدامات ارزشمند و تلاش‌های صورت گرفته در این راستا است.» به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، بر اثر برنامه‌ریزی‌های انجام شده و تبلیغات گسترده تبریز ۲۰۱۸، شاهد رشد ۵/ ۱۴ درصدی تخت‌های اقامتی در سطح استان بوده‌ایم.
 • درجه‌بندی حدود هزار و ۵۰۰ اقامتگاه بوم‌گردی

  ایرنا: بنا برآنچه معاون گردشگری سازمان گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی اعلام کرده است اقامتگاه‌های بوم‌گردی بر اساس تجهیزات و امکاناتشان در سه درجه، تقسیم می‌شوند. ولی تیموری با اعلام این خبر تصریح کرد: «در حال حاضر هزار و ۴۶۷ اقامتگاه بوم‌گردی در کشور پروانه فعالیت دارند. بر اساس هدف‌گذاری‌های انجام گرفته، قرار است تا آخر دوره فعالیت دولت دوازدهم این تعداد به ۲ هزار اقامتگاه افزایش یابد که با توجه به ظرفیت‌های موجود و رونق کسب‌وکار بوم‌گردی‌ها به این تعداد دست خواهیم یافت.» وی درباره درجه‌بندی این اقامتگاه‌ها نیز گفت: «پس از درجه‌بندی، میزان هزینه اقامت در این اقامتگاه‌ها متناسب با این درجه‌بندی خواهد بود و همچنین هر گردشگری که قصد اقامت در یک اقامتگاه بوم‌گردی درجه یک را دارد، می‌داند این مکان باید از چه امکانات و تجهیزاتی برخوردار باشد.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر