• مقصد اجباری برای تهرانگردی

  دنیای‌اقتصاد: در حال حاضر در تهران به میزان جمعیت ساکن، هشت میلیون تقاضا برای استفاده از مکان‌های مناسب در راستای گردشگری و گذراندن اوقات فراغت وجود دارد اما متاسفانه در پایتخت، فقر مراکز گردشگری به‌صورت ملموس حس می‌شود و تهرانی‌ها برای گذراندن وقت فراغت خود که حدودا از ساعت ۱۸ تا ۲۲ است با کمبود مکان‌های «گردشگری مناسب» مواجه هستند. تقریبا اغلب مکان‌هایی که پایتخت‌نشینان در اوقات فراغت به آن مراجعه می‌کنند به حوزه‌های طبیعت‌گردی در تهران و استفاده از پارک‌ها خلاصه می‌شود که همین مکان‌ها نیز دارای مشکلاتی همچون نبود خدمات رفاهی و بهداشتی متناسب با نیاز شهروندان، نبود پارکینگ‌های عمومی به تعداد قابل توجه برای افرادی که با وسیله نقلیه شخصی تردد می‌کنند و مناسب نبودن برای استفاده در همه فصول به‌خصوص فصول سرد هستند.
 • سوءبرداشت از تعطیلی آخرهفته

  دنیای‌اقتصاد: سوءبرداشت برخی استان‌ها درباره شکل واقعی تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در تهران باعث شده برخی مقامات محلی در شهرها از اثر تعطیلی دو روزه آخر هفته غافل باشند.
 • راهکار خروج ایران از رکود توریسم

  دنیای‌اقتصاد: مدیران استانی بازار گردشگری با طرح دغدغه‌های خود درباره عواقب تمدید رکود کرونایی در بازار سفر و تفریح، پیشنهادهای عملیاتی برای توزیع هدفمند بسته ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی بین فعالان این بازار را مطرح کردند.
 • دنیای بی­‌توریست در ۳۰ روز

  دنیای اقتصاد: همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان، گردشگری بین‌المللی را طی چهار ماه اول ۲۰۲۰ تقریبا به نصف کاهش داده و میزان خسارت وارده بر آن نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است. با اعلام قرنطینه سراسری و لغو کلیه سفرها در ماه آوریل گردشگری بین‌المللی ۹۷ درصد کاهش یافت و دنیا ۳۰ روز بدون توریست را سپری کرد.
 • ۷ راه مدیریت بحران گردشگری

  دنیای‌اقتصاد: سازمان جهانی گردشگری به‌منظور حمایت از بازار گردشگری جهان در همه بخش‌های دولتی، خصوصی و بین‌المللی در برابر همه‌گیری کووید-۱۹ که منجر به آسیب و زیان بسیاری به این بازار شده است، گام اول عبور از رکود ویروسی را به دولت‌ها معرفی کرد و برای حمایت از مشاغل و اقتصاد از طریق سفر و گردشگری همچنین در جهت کاهش اثرات اقتصادی و اجتماعی کووید-۱۹ و تسریع و بهبود گردشگری در جهان، ۷ دستورالعمل جهت دستیابی به مدیریت بحران گردشگری را نیز ارائه کرده است تا دولت‌ها و بخش‌های خصوصی مرتبط با حوزه گردشگری علاوه بر جبران خسارت‌های ناشی از ویروس کرونا بر گردشگری در راستای دستیابی مجدد به توسعه پایدار گردشگری گام بردارند.
 • فرش قرمز توریسم برای کرونا

  دنیای‌اقتصاد: بسیاری از کشورهای جهان با کنترل نسبی بیماری کووید-۱۹ و کاهش مرگ‌ومیرهای ناشی از آن اقدام به کاهش محدودیت‌ها و باز شدن بسیاری از کسب‌وکارها و مراکز تجاری و تفریحی همراه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله فاصله‌گذاری کرده‌اند. این امر به بازیابی گردشگری داخلی کشورها منجر شده و شهروندان کشورهای مختلف به موجب جبران سه ماه قرنطینه و همچنین با گرم شدن هوا به سواحل و پارک‌ها پناه برده‌اند. اگرچه کاهش محدودیت‌ها منجر به رونق نسبی بازار گردشگری داخلی کشورها شده است اما ازدحام جمعیت و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی نگرانی‌های بسیاری را برای مقامات کشورها و سازمان بهداشت جهانی مبنی بر شروع زودهنگام موج دوم شیوع کرونا در جهان به‌وجود آورده است.
 • مسیر خروج از رکود گردشگری

  دنیای‌اقتصاد: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در بررسی‌های خود برای نجات بازار توریسم از بحران کرونا سناریوهایی مبنی بر خروج از رکود گردشگری در کشور مطرح کرده است.
 • تعطیلات نچسب برای مسافرت

  دنیای‌اقتصاد: تعطیلات پراکنده و مناسبتی در تقویم رسمی کشور اگر چه در ظاهر مجموع روزهای غیرکاری را افزایش داده اما کاربرد موثری برای گذران با کیفیت اوقات فراغت خانوارها را ندارد. مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایلام در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» درباره تعطیلات مناسبتی نچسب (غیرکاربردی) برای سفر و تفریح اعلام کرد: «دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته» می‌تواند به توسعه گردشگری داخلی کمک فراوانی کند و بازار گردشگری که به علت شیوع ویروس کرونا به خواب رفته است را فعال کند. عبدالمالک شنبه‌زاده گفت: تجربه استان‌هایی که روزهای پنج شنبه و جمعه در آنها تعطیل است نشان می‌دهد که شاهد رشد قابل‌توجه گردشگری داخلی در این استان‌ها هستیم.
 • شدت رکود توریسم در ۵ منطقه

  دنیای‌اقتصاد: سازمان جهانی گردشگری باتوجه‌به به‌شدت رکود توریسم در ۵ منطقه جهان، خسارت فصل اول ۲۰۲۰ از کرونا را منتشر کرد. شیوع کرونا از آغاز سال ۲۰۲۰ در چین، ابتدا بازار گردشگری منطقه شمال شرق و جنوب شرق آسیا را تحت‌تاثیر قرار داد و با گسترش و همه‌گیری آن به دیگر نقاط و سپس سراسر جهان تمامی مناطق گردشگری جهان را طی سه ماه اول سال ۲۰۲۲ با کاهش بی‌سابقه ۲۲ درصد در تعداد گردشگران مواجه کرده است. این درحالی است که این آمار طی ۴ ماه اول ۲۰۲۰ کاهش ۴۴ درصدی داشته است.
 • سه راهی جبران پروازهای کنسلی

  دنیای‌اقتصاد: پس از همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان کلیه خطوط هوایی جهان مرزهای هوایی خود را برای مسافرت و جابه‌جایی مسافر بستند و پروازهای خود را لغو کردند یا به حالت تعلیق درآوردند. این امر ضربه سهمگینی به چارچوب و پیکر این صنعت وارد کرده و منجر به خسارت‌های بسیار و بعضا جبران‌ناپذیری بر آژانس‌های هواپیمایی شده است. با کنترل نسبی بیماری کووید-۱۹ و براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت و سازمان ملل آژانس‌های هوایی به‌منظور شروع دوباره فعالیت‌های خود و جبران تدریجی خسارت‌ها امکان پروازهای محدود را ایجاد کردند و از اول ژوئن به شکل بسیار محدود برخی پروازها برقرار شد.
 • جبران آسیب‌های تعطیلات نوروزی گردشگری

  علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در گفت‌وگو با رادیو جوان گفت: «یکی از خصوصیات صنعت گردشگری این است که خیلی زود بازسازی و ترمیم می‌شود، خوشبختانه این مهم در ایران زودتر از پیش‌بینی‌ها اتفاق افتاد و با آغاز سفرهای داخلی، شاهد رونق مجدد صنعت گردشگری در ایران هستیم.» به‌گزارش میراث‌آریا، مونسان با اشاره به تاثیر کرونا بر صنعت گردشگری، تصریح کرد: «با شیوع کرونا یکی از بخش‌هایی که در دنیا آسیب دید، گردشگری است که در کشور ما نیز این اتفاق روی داد. در روزهای پایانی سال و آغاز سال نو، به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، سفرها متوقف شد و صنعت گردشگری نیز دچار آسیب شد.»
 • سفر ایمن با همکاری گوگل

  دنیای‌اقتصاد: کمیته جهانی بحران گردشگری توصیه‌های مقطعی برای بهبود و بازیابی گردشگری برای سفر ایمن، یکپارچه و احیای اولویت‌های اصلی اطمینان ارائه کرد. سازمان جهانی گردشگری با همکاری شرکت گوگل برای بازیابی و بهبود فوری بازار گردشگری اقدام به ارتقای مهارت‌های دیجیتال و ایجاد فرصت‌های جدید کردند. سازمان جهانی گردشگری به‌منظور کمک به بخش گردشگری برای ظهور قوی‌تر و پایدارتر در برابر کووید-۱۹ مجموعه‌ای دستورالعمل‌ها را ارائه داده است که این امر را با همکاری شرکت گوگل برای ایجاد نوآوری و تحول دیجیتال گردشگری جهان به‌عنوان یک امر ضروری جهت بازگرداندن اطمینان به مصرف‌کنندگان به فعالان گردشگری ارائه داده است. همکاری سازمان جهانی گردشگری با شرکت گوگل منجر به ارتقای مهارت دیجیتالی و آموزش‌های رایگان در سراسر جهان خواهد شد.
 • دو نگاه به آینده گردشگری مازندران

  دنیای‌اقتصاد: پس از سال‌ها تلاش مسوولان استانی مازندران برای تغییر شرایط اقتصادی مورد نیاز سرمایه‌گذاران، سرانجام طرح تبدیل مازندران به منطقه آزاد اقتصادی تصویب شد. یکی از مسائلی که مخالفان منطقه آزاد شدن مازندران روی آن تاکید داشتند کم بودن محدوده منطقه در نظر گرفته شده این استان نسبت به دیگر مناطق آزاد کشور است، زیرا بزرگ‌ترین منطقه آزاد موجود در این استان تنها هزار و ۶۰۰ هکتار است که برای فعالیت اقتصادی بسیار ناچیز ارزیابی می‌شود.
 • ترس توریست‌ها از کرونا

  دنیای اقتصاد: ترس عموم خانوارها از خطر ابتلا به کرونا در جریان سفرهای توریستی، زمان پایان رکود در بازار گردشگری را به تاخیر می‌اندازد. فعالان بازار گردشگری و مسوولان دولت در این حوزه با برآوردی که نسبت به جو عمومی درباره آینده سفرهای پررونق انجام داده‌اند، پایان رکود سنگین سفرها تا قبل از سال آینده را بعید می‌دانند.
 • ییلاقات «شمال» در اولویت گردشگران

  دنیای‌اقتصاد: آژانس‌های مسافرتی پس از ۴ ماه رکود کامل و لغو سفرهای گردشگران از ماه خرداد، همزمان با گشایش تدریجی مراکز تفریحی و گردشگری با دستور ستاد مرکز بحران کرونا مبنی بر رعایت پروتکل بهداشتی، فعالیت خود را از سر گرفتند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر