آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۵۱۶

 • کارنامه خاکستری «همدان۲۰۱۸»

  آزاده باقری
  دنیای‌اقتصاد: سال ۲۰۱۸ در حالی به پایان رسید که رویداد ««همدان۲۰۱۸»» به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی نیز اگرچه نتوانست در این سال از همه ظرفیت‌هایش بهره ببرد اما به گفته برخی کارشناسان و مسوولان تا جایی که در توان همدان بود، تلاش شد از فرصت‌های این رویداد بهره گرفته شود. با این حال، برخی از فعالان گردشگری معتقد هستند چنین رویدادی نتوانست به رشد گردشگری شهر کمک کند و به نوبه خود یک شکست تلقی می‌شود.
 • اثر گردشگری روستایی بر توزیع درآمد

  دنیای اقتصاد: در ادبیات اقتصاد توریسم، گردشگری روستایی به‌عنوان فرآیندی در توسعه روستایی در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند در قالب سیاست‌های توسعه منطقه‌ای و محلی امکان توزیع عادلانه خدمات و تسهیلات عمومی را در مناطق روستایی ایجاد کند. نتیجه این فرآیند بهبود کیفیت زندگی، کاهش مهاجرت از روستاها به شهرها و در نتیجه پایداری معیشت خانوارهای روستایی خواهد بود. بر این اساس، در رویکردهای جدید توسعه روستایی بر جایگاه گردشگری خیلی تاکید شده است.
 • ثبت رکورد بیشترین بازدید سالانه از یک موزه

  ایرنا: موزه لوور فرانسه با بیش از ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار بازدیدکننده در سال ۲۰۱۸، رکورد پربازدیدترین موزه در جهان را از آن خود کرد. به گزارش شبکه خبری فرانس ۲۴، ژان لوک مارتینز، رئیس موزه لوور در این باره گفت: «برای اولین بار در تاریخ تاسیس این موزه و حتی برای اولین بار در تاریخ احداث موزه‌های جهان، بیش از ۱۰ میلیون نفر در سال گذشته میلادی از لوور دیدن کردند.» با این تعداد، بازدید از لوور در سال ۲۰۱۸، از ۸ میلیون و یکصد هزار بازدیدکننده در سال ۲۰۱۷، به میزان ۲۵ درصد رشد داشت و رکورد بازدید از این موزه در سال ۲۰۱۲ که ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بود، شکسته شد. صفت پربازدیدترین موزه‌ها در سال ۲۰۱۷، پس از لوور به ترتیب به موزه ملی چین با ۸ میلیون بازدیدکننده و موزه هنر متروپولیتن نیویورک با ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر اختصاص یافت.
 • ۵ اشتباه در خرید وب‌سایت گردشگری

  بهنام اسلمی/ مشاور توسعه کسب‌وکار
  پیش از این در همین ستون، درخصوص مراحل انجام فرآیند‌های دیجیتال مارکتینگ گفته شد و با مفاهیم UI و UX آشنا شدیم. در این مطلب اشتباهات رایج در راه‌اندازی یک پایگاه دیجیتال مناسب یعنی وب‌سایت را شرح خواهیم داد.
 • سال ۲۰۱۹، سال میراث فرهنگی جهان اسلام اعلام شد

  ایرنا: سازمان آموزشی علمی فرهنگی آیسیسکو سال ۲۰۱۹ را سال «میراث فرهنگی جهان اسلام» اعلام و قدس اشغالی را پایتخت دائمی فرهنگ اسلامی و عربی معرفی کرد. به گزارش روزنامه اردنی «الدستور»، این سازمان که نهادی وابسته به سازمان همکاری‌های اسلامی است، با صدور بیانیه‌ای از اعضای خود خواست براهمیت میراث فرهنگی و تمدن کهن جهان اسلام در ذهن همگان و حفاظت از هویت ملت‌ها تاکید کنند. بیانیه آیسیسکو با اشاره به تاریخ کهن جهان اسلام، میراث فرهنگی جهان اسلام را مظهر تمدن اسلامی و زمینه‌ای برای ظهور فرهنگ‌های متنوع دانست. آیسیسکو همچنین خواستار حمایت کشورهای اسلامی از کمیته میراث جهان اسلامی وابسته به این سازمان و توجه بیشتر به برنامه‌های فرهنگی جهان اسلام ازجمله معرفی آثار تاریخی و باستانی و ثبت آنها در فهرست میراث فرهنگی جهان شد. در عین حال، این بیانیه تخریب آثار باستانی کشورهای اسلامی در جنگ‌ها، درگیری‌ها و اقدامات تروریستی را محکوم کرد.
 • تاثیر سرقت‌های خیابانی بر اعتماد گردشگران

  ایسنا: به باور یک راهنمای گردشگری، درحالی‌که امنیت مهم‌ترین شاخصه و نقطه قوت ایران در جذب گردشگران خارجی است، اخیرا افزایش سرقت‌ نه‌تنها گردشگران را نگران می‌کند، بلکه ممکن است در سفر آنها به ایران اثر منفی بگذارد.
 • نحوه بازگشت هزینه عوارض خروج به مسافران

  ایرنا: به گفته معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی، عوارض خروج از کشور مسافرانی که موفق به خروج از کشور و استفاده از وجوه واریزی نشدند، به صورت سیستمی به آنها بازگردانده می‌شود.
 • ایرلاین‌ها قیمت‌ها را کاهش نمی‌دهند

  گروه بنگاه‌ها: با وجود روند افت نرخ ارز طی یک ماه گذشته قیمت بلیت هواپیما همچنان بالا است و این رخداد تاثیری در کاهش نرخ بلیت پروازها نداشته است. مدیرعامل آژانس مسافرتی ژیوار با بیان این مطلب به «دنیای‌اقتصاد» گفت: «تعدادی از ایرلاین‌های خارجی از ایران رفته‌اند و برخی هم از ابتدای سال ۲۰۱۹ پروازهای خود را متوقف می‌کنند به همین دلیل تعداد پروازهای خروجی به شدت کاهش یافته است.» محسن قادری با اشاره به اینکه در پروازهای خروجی صندلی خالی وجود ندارد، تصریح کرد: «تقاضای بلیت به‌دلیل کاهش تعداد پروازها بسیار زیاد است و ایرلاین‌هایی که در این خطوط فعال هستند با وجود کاهش نرخ ارز، قیمت‌ها را کاهش نمی‌دهند و همچنان هم با قیمت‌های سابق بلیت می‌فروشند.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر