آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۵۰۹

 • ضعف بازاریابی؛ پاشنه آشیل توریسم زمستانی

  آزاده باقری
  دنیای‌اقتصاد: سال ۹۴ بود که حسن روحانی، رئیس‌جمهور به کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا و فرانسه سفر کرد؛ سفری که بعد از برجام رخ داد و در جریان این سفر سندهای بسیاری به امضا رسید. از جمله موضوعاتی که طی سفر رئیس‌جمهور به فرانسه رخ داد در زمینه مشاوره و همکاری فرانسه در راستای گسترش گردشگری ایران به ویژه گردشگری زمستانی بود؛ توافقاتی که به دلیل مسائل بین‌المللی و عدم پیگیری مسوولان، تا امروز مسکوت مانده و معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هم آن را تایید می‌کند. ولی تیموری در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد»، به این موضوع نیز اعتراف می‌کند که تاکنون در زمینه گسترش گردشگری زمستانی و جذب گردشگر ورودی فعالیت‌های گسترده و مدونی انجام نگرفته؛ در صورتی که پتانسیل‌های لازم در این زمینه برای جذب گردشگر وجود دارد.
 • حمله دوباره به حریم جهانی «شوش»

  دنیای اقتصاد: حدود ۱۱ماه پیش بود که رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از ارائه پیشنهاد این سازمان مبنی بر اجرای طرح کمربندی شهر تاریخی شوش خطاب به وزیر وقت راه‌وشهرسازی خبر داد. در همان روزها، همچنین جامعه‌ باستان‌شناسی کشور در نامه‌ای به عباس آخوندی، وزیر وقت راه و شهرسازی کشور خواستار متوقف کردن طرح کمربندی زیرگذر در حریم محوطه جهانی شوش شدند.
 • تسهیلات جدید ویزایی عمان برای ایرانی‌ها

  کشور عمان برای مسافران ایرانی‌ ویزای فرودگاهی به ارزش ۲۰ ریال معادل ۵۶۰ هزار تومان صادر می‌کند. به گزارش گمرک ایران، عمان در فرودگاه مسقط، امکان صدور ویزای فرودگاهی یک ماهه به ارزش ۲۰ ریال عمان معادل ۵۶۰ هزار تومان را برای عموم مسافران ایرانی فراهم آورده است. همچنین ویزای تک سفره عمان به شرط درخواست از سفارت این کشور معادل ۶ ریال معادل ۱۶۸ هزار تومان تعیین شده است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»،‌ ایران و عمان در ماه‌های اخیر سعی در تقویت همکاری‌های گردشگری و تسهیل دوطرفه سفر برای شهروندان یکدیگر داشته‌اند. مهرماه سال‌جاری نیز ایران به‌صورت یک‌طرفه رژیم لغو ویزای گردشگری را برای عمانی‌ها اجرایی کرد. براساس مصوبه هیات‌دولت در این زمینه، مدت اقامت اتباع عمان در ایران در هر شش ماه حداکثر ۹۰ روز و به‌صورت متناوب خواهد بود.
 • سه گام برای اجرای صحیح گیمیفیکیشن در بازاریابی دیجیتال گردشگری

  وحید روستایی/ مشاور بازارسازی و برندینگ
  پیش از این در همین ستون درمورد تعریف بازی‌سازی، چگونگی تاثیر آن در افزایش فروش و نتایج جانبی استفاده از تفکر گیمیفیکیشن در فرآیند بازاریابی شرکت‌های گردشگری با چند مثال صحبت کردیم. در این مطلب درمورد روش‌های بازی‌آفرینی صحبت خواهیم کرد که بازاریابی دیجیتال شرکت‌های گردشگری را متحول می‌کند. اگرچه تفکر بازی‌سازی در بازاریابی سنتی تاثیر بسزایی دارد اما به دو دلیل باید باور کنیم خانه اصلی این تفکر و مکان مناسب برای رشد آن دنیای دیجیتال است:
 • اهمیت تعریف بسته‌های ارزان سفر برای خانوارها

  تسنیم: یک نماینده مجلس درباره اینکه چرا وقتی در زمینه معیشت مردم تصمیماتی برای برون‌رفت از مشکلات اقتصادی گرفته می‌شود برای بهداشت روان مردم که با سفر بهبود می‌یابد، در قالب طرح‌ و بسته‌های سفر ارزان اقدامی نمی‌شود، گفت: «درگذشته کارمندان دولت از چنین امکاناتی برخوردار بودند و با انعقاد تفاهمنامه با هتل‌ها و مجموعه‌های گردشگری مردم حداقل سالی یک یا دو‌بار به چنین سفرهایی می‌رفتند؛ ولی هم‌اکنون متاسفانه به‌نظر می‌رسد سفر رفتن مردم اصلا در اولویت نیست؛ درحالیکه سفر باید جزو اولویت‌های خانوارها قرار گیرد.» پروانه سلحشوری با تاکید بر اینکه بسته‌های ارزان سفر باید در اختیار تمام کارکنان دولت، کارگران و کارمندان بخش‌های خصوصی قرار گیرد، درباره اینکه آیا اصلا مجلس درباره مساله سفرهای ارزان برای مردم دغدغه‌ای دارد یا خیر، گفت: «به شخصه چند بار این موضوع را مطرح کرده‌‌ام ولی چنین موضوعاتی عزم جمعی می‌خواهد.»
 • تعیین تکلیف هتلی که حریم ارگ کریمخان را مخدوش کرده

  ایلنا: رئیس جامعه هتلداران کشور گفته است اگر ضرر سرمایه‌گذار هتلی که حریم ارگ کریمخان را مخدوش کرده، جبران شود او بلافاصله طبقات هتل را کم خواهد کرد؛ این درحالی است که رئیس سازمان میراث فرهنگی از تعاملات برای حل مشکل حریم ارگ کریم‌خانی خبر داده است.
 • تاکید بر نقش مهم رایزنان فرهنگی در توسعه گردشگری کشور

  گروه بنگاه‌ها: سفارتخانه‌ها و رایزنان فرهنگی باید بیش از پیش در معرفی ظرفیت‌ها و جاذبه‌های ایران برای جذب گردشگر فعالیت داشته باشند. مدیرعامل آژانس ژیوار در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به اینکه ایران در منطقه امن‌ترین مقصد سفر است، اظهار کرد: «نوسانات نرخ ارز باعث شده سفر به ایران برای بسیاری از کشورها ارزان باشد که یک فرصت مناسب برای جذب توریست است، اما از این فرصت استفاده نشد.» قادری افزود: «این در حالی است که ارزان‌بودن، در کنار امنیت و جاذبه‌های بسیار دیدنی سه ویژگی مهمی است که توریست‌ها را جذب ایران خواهد کرد.»

بیشتر