آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۵۰۸

 • ایران در لیست مقاصد ارزان کریسمس

  نوید شکراللهی
  دنیای‌اقتصاد: وب‌سایت نشریه «فوربس» که یکی از معتبرترین و پرمخاطب‌ترین رسانه‌های فعال در حوزه کسب و کار در ایالات متحده به‌شمار می‌رود، به‌رسم هرسال فهرستی از مقاصد پیشنهادی خود برای سفر جذاب و ارزان در ایام تعطیلات سال نو ارائه کرده که در آن نام ایران به‌عنوان یکی از بهترین مقاصد سفر در سال ۲۰۱۹ نیز قرار گرفته است. این رسانه آمریکایی با توصیف ایران به‌عنوان کشوری با پیشینه فرهنگی و تاریخی غنی که از جاذبه‌های گردشگری و طبیعی پرتعدادی برخوردار است و مردمانی مهمان‌نواز دارد، ایران را کشوری امن و مطمئن برشمرد و سفر به آن را خصوصا به جامعه زنان و گردشگران انفرادی توصیه کرد. «فوربس» ایام تعطیلات سال نو را فرصتی استثنایی برای سفر به ایران دانست و به مخاطبان خود توصیه کرد که با توجه به ارزانی و به‌صرفه بودن سفر به کشور در مقطع کنونی، ایران را به‌عنوان گزینه‌ای جدی میان مقصدهای سفر خود در سال ۲۰۱۹ لحاظ کنند.
 • لغو ویزای «ایران» و «گرجستان» باقی می‌ماند

  دنیای اقتصاد: مشکلاتی که در هفته‌های اخیر در ورود تعدادی از هموطنان ایرانی به گرجستان پیش‌ آمد، علاوه بر اینکه موجب شد برخی مسوولان از شهروندان ایرانی بخواهند که از سفر به گرجستان خودداری کنند، کاهش پروازهای ایران به گرجستان را نیز به دنبال داشت. از سوی دیگر، ابهاماتی را نیز درخصوص باقی ماندن یا از بین رفتن رژیم لغو ویزا میان دو کشور ایران و گرجستان به‌وجود آورد.
 • اولین قطار گردشگری مذهبی ایران میزبان پاکستانی‌ها

  مهر: مدیرکل راه آهن قم اعلام کرد: «پیشنهاد راه‌اندازی قطار گردشگری مذهبی برای گردشگران و زائران پاکستانی به وزارت راه و شهرسازی و استانداری قم ارسال شده است.» محسن اعتماد افزود: «برنامه‌ریزی‌های لازم برای راه‌اندازی قطار گردشگری مذهبی برای گردشگران و زائران پاکستانی انجام‌شده و به‌محض راه‌اندازی خط زاهدان و میرجاوه، زائران پاکستانی می‌توانند شهرهای مذهبی مشهد، قم و شیراز را زیارت کنند.» وی راه‌اندازی قطار قم ـ کربلا را از جمله دیگر پیشنهادهای این اداره کل دانست و خاطرنشان کرد: «بررسی‌ها نشان داده که از راه‌اندازی این قطار استقبال می‌شود و قطارهای گردشگری نقش موثری در بهبود اقتصاد و ایجاد اشتغال در این استان دارند.» اعتماد از آمادگی سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای راه‌اندازی قطار حومه‌ای قم ـ کاشان نیز خبر داد و یادآور شد: «مذاکرات دراین‌باره در جریان است.»
 • تجربه دبی در اجرای طرح گردشگری پایدار

  مترجم: الهام مرادقلی
  دومین سری از گزارش‌های «گردشگری برای توسعه» سازمان جهانی گردشگری به شرح فعالیت‌های موفقیت‌آمیز گردشگری و توسعه پایدار می‌پردازد. این گزارش‌ها می‌تواند برای فعالان بخش از این حیث الهام‌بخش باشد که فرصت‌های موجود در گردشگری و تحقق توسعه پایدار را بشناسند. در سال ۲۰۱۷ جمع‌آوری اطلاعات درباره فعالیت‌های کشورها و اقتصادهای توسعه‌یافته و در حال توسعه، با هدف نشان دادن اینکه چگونه گردشگری پایدار می‌تواند عامل توسعه باشد، صورت گرفت. در مجموع ۲۳ مورد مطالعاتی به‌عنوان نمونه از تمام مناطق جهان انتخاب شدند که ابتکارات بخش‌های عمومی و خصوصی و جوامع محلی و همچنین جزئیات بااهمیتی را درباره روش‌ها و رویکردهای موفق استفاده شده ازسوی فعالان گردشگری نشان می‌دهند؛ اطلاعاتی ارزشمند که می‌توانند باعث ایجاد نگرش‌های جدید و استفاده از شیوه‌های گردشگری پایدار در جوامع محلی شوند. مقاله پیش‌رو، آخرین مقاله از این مجموعه است.
 • ایجاد کارگروه برای بررسی وضعیت خانه‌مسافرها در مشهد

  کارگروهی برای بررسی وضعیت خانه‌مسافرها و جمع‌آوری خانه مسافرهای غیرمجاز در خراسان رضوی تشکیل می‌شود. به گزارش «میراث آریا»، مهدی فروزان، مدیرکل امور رفاهی زائران و سخنگوی ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی در جلسه کارگروه خدمات شهری ستاد اجرایی سفر خراسان رضوی با اعلام این خبر گفت: «یکی از مشکلات و چالش‌های مشهد که به ویژه در ایام پیک مسافر در مشهد آسیب‌رسان است، وجود خانه‌مسافر‌های غیرمجاز است.» او افزود: «در مشهد فقط ۶۵۱ خانه‌مسافر مجوز دریافت کرده‌اند و ۴۴۰۰ خانه‌‌مسافر غیرمجاز و ناایمن در این شهر وجود دارد که در مواقع حوادثی نظیر آتش‌سوزی دچار مشکلات زیادی می‌شوند.» به گزارش «دنیای اقتصاد»،موضوع خانه‌مسافرهای غیر مجاز نه تنها در خراسان رضوی بلکه در دیگر مقاصد سنتی سفر نیز چالش‌زا بوده است. اگرچه بسیاری از آنها سازماندهی شده‌اند اما هنوز عدم سازماندهی برخی از آنها، مشکلاتی را پیش‌روی صنعت سفر قرار می‌دهد.
 • فرمول جهانی شدن بوم‌گردی در لوت

  ایرنا: اعضای کمیسیون توسعه پایدار و امنیت مناطق کویری استان کرمان در نشستی با مسوولان میراث فرهنگی کشور بر رعایت الزاماتی خاص برای صیانت از کویر لوت به‌عنوان تنها اثر طبیعی ثبت‌شده میراث جهانی در راستای توسعه پایدار تاکید شد. آنها از معاون میراث فرهنگی کشور، به‌عنوان سازمان متولی، خواستار هماهنگی بیشتر با حوزه‌های یاد شده و تقویت امکاناتی لازم در راستای صیانت جدی از ظرفیت ایجاد شده گردشگری کویر لوت واقع در شرق این استان شدند.
 • ۷هتل برتر دنیا در سال ۲۰۱۸

  ایلنا: سایت مرجع سفر «تریپ ادوایزر» هفت هتل برتر دنیا در سال ۲۰۱۸ را بر مبنای فهرست رزرو هتل‌ها در این سال معرفی کرده که از هر حیث دارای ویژگی‌های خاصی هستند. نرخ بالای اقامت در هرکدام از این هتل‌ها سبب شده تا هرکسی نتواند در چنین مکان‌هایی شب را به صبح برساند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر