آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۴۹۸

 • سه راهکار عملی برای بهبود بازاریابی گردشگری

  آزاده باقری
  دنیای‌اقتصاد: به باور برخی کارشناسان، مهر نخوردن گذرنامه گردشگران ورودی، ارزان شدن ایران به عنوان مقصد گردشگری به دلیل افزایش نرخ ارز و... هیچ‌کدام نتوانسته است آن‌طور که باید ایران را به عنوان یک مقصد ارزان به گردشگران خارجی معرفی کند؛ چراکه ایران همچنان از نظر بسیاری از گردشگران خارجی کشوری امن شناخته نمی‌شود و از سوی دیگر تصویرهایی که در ذهن گردشگران حک شده بر این اساس است که ایران از تکنولوژی به دور است و فاقد امکانات روز دنیاست؛ مساله‌ای که به ضعف بازاریابی و تبلیغات بین‌المللی کشور برمی‌گردد. راهکارهایی از جمله تبلیغات بین‌المللی برای معرفی ایران به عنوان یک مقصد گردشگری، حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی، به نمایش گذاشتن ایران به عنوان کشوری امن و با ثبات و... راهکارهایی است که هم فعالان گردشگری و هم مسوولان بر آن تاکید می‌کنند. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا این راهکارها اجرایی نمی‌شوند و چرا همچنان سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در زمینه بودجه بازاریابی و تبلیغات شفاف‌سازی نمی‌کند؟ این درحالی است که «دنیای‌اقتصاد» بارها این موضوع را پیگیری کرده که بودجه بازاریابی چگونه خرج می‌شود؛ اما همچنان پاسخی از طرف سازمان میراث فرهنگی ارائه نشده است.
 • شرکت در نمایشگاه‌های خارجی گردشگری با برند «امنیت سفر به ایران»

  دنیای اقتصاد: به گفته رئیس جامعه تورگردانان ایران، شرکت‌های فعال در تورهای ورودی قرار است امسال با تاکید بر عنوان «ایران؛ امن‌ترین کشور خاورمیانه در سال ۲۰۱۹» که مورد تایید موسسه بیمه «اس‌او‌اس» و همین طور شرکت انگلیسی «کنترل زیست» است، در نمایشگاه‌های گردشگری بین‌المللی حضور پیدا کنند؛ آن هم در شرایطی که هنوز شهروندان بسیاری از کشورهای خارجی بر این باورند که ایران امنیت ندارد.
 • خدمات «میراث‌»، ۴۰ درصد کوچک‌تر از سازمان

  خانه‌ملت: عضو کمیسیون مشترک تبدیل سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به وزارتخانه معتقد است با تصمیم مجلس برای این تبدیل، وزارتخانه جدید ۴۰ درصد از سازمان کنونی کوچک‌تر خواهد بود. مهرداد لاهوتی درخصوص برخی انتقادات به این تبدیل افزود: «ایراد اصلی شورای نگهبان به این طرح، بار مالی آن برای دولت و مخالفت آن با اصل ۷۵ قانون اساسی بود که مجلس این مشکل را برطرف کرد. سازمان کنونی در همه استان‌ها و شهرستان‌ها اداره‌کل دارد و نظر مجلس بر این بود که از همان‌ها استفاده شود و دنبال راه‌اندازی دفتر و اداره جدید نباشیم؛ ضمن اینکه به استناد قانون خدمات مدیریت کشوری، همه وزارتخانه‌ها ۵ معاونت دارند، ولی سازمان فعلی میراث دارای ۶ معاونت است.» وی تصریح کرد: «در مصوبه مجلس برای تبدیل سازمان میراث‌فرهنگی به وزارتخانه، بر کوچک‌سازی تاکید شده است و به‌این‌ترتیب یک معاونت باید حذف شود. بنابراین مصوبه مجلس نه تنها دولت را فربه نمی‌کند، بلکه آن‌ را کوچک‌تر می‌کند.»
 • ابزار دیجیتال مارکتینگ برای توسعه توریسم

  بهنام اسلمی/ مشاور توسعه کسب و کار
  استفاده از ابزارها و دانش دیجیتال مارکتینگ برای رونق کسب و کارهای گوناگون از جمله گردشگری بسیار اهمیت دارد؛ چرا که گردشگری به سبب ماهیت‌ و ویژگی‌های خود، بسیار زودتر از صنایع دیگر به جهان دیجیتال مارکتینگ وارد شد و از آن بهره برد. بسیاری از مشتریان گردشگری سال‌هاست که تنها با دیدن وب‌سایت هتل‌ها، بررسی نظرات مشتریان در شبکه‌های اجتماعی، سامانه‌های آنلاین خرید بلیت و... به دنیای دیجیتال اعتماد کرده‌اند و با آسودگی سفر می‌کنند. استفاده‌ مناسب از آی‌تی باعث شده تا تصدیگری‌ها کاهش یابد و مسافران بی‌واسطه، برای سفرهایشان برنامه‌ریزی و اقدام کنند.
 • اهرم مالی «تاج‌محل»، برای کاهش بازدیدکنندگان

  ایسنا: هندی‌ها برای کاهش حجم ورود گردشگران به بنای «تاج‌محل» و جلوگیری از آسیب به آن، تنها راه را افزایش چند برابری قیمت بلیت‌های بازدید از این مکان تاریخی-گردشگری اعلام کردند. این بنا به‌عنوان مهم‌ترین جاذبه گردشگری هند روزانه پذیرای ۱۰ تا ۱۵ هزار گردشگر هندی است و از این رو مسوولان تصمیم گرفته‌اند بهای بلیت ورودی به تاج محل را برای گردشگران داخلی ۴۰۰ درصد افزایش دهند و از ۷۰ سنت به ۵/ ۳ دلار برسانند تا از این طریق از حجم نامتناسب توریست‌های ورودی به این محوطه جهانی بکاهند و از آسیب بیشتر به این سازه مرمرین قرن هفدهم جلوگیری شود. همچنین گردشگران خارجی نیز از این پس به جای ۱۶ دلار باید ۱۹ دلار به‌عنوان ورودیه برای بازدید از تاج محل هزینه کنند. مقامات هندی اظهار کرده‌اند که این افزایش قیمت موجب کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی بازدیدکنندگان از تاج محل خواهد شد و درآمدهای بیشتری را نیز برای حفظ این اثر ایجاد خواهد کرد.
 • پیگیری قضایی«میراث‌فرهنگی» درباره ساخت و ساز غیرمجاز اطراف کاخ گلستان

  میراث‌آریا: رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ضمن حضور در خیابان ناصرخسرو و بازدید از ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز در اطراف عمارت تاریخی شمس‌العماره اظهار کرد: «دستور رسیدگی به پرونده این تخلف صادر شده است و بدون شک با هر گونه تخلفی که در عرصه آثار تاریخی صورت گرفته باشد برخورد می‌شود.»
 • توسعه متوازن از رهگذر بوم‌گردی و گردشگری روستایی

  خانه‌ملت: یک نماینده مجلس با بیان اینکه توزیع متوازن امکانات گردشگری با نگاه به مقوله بوم‌گردی امکان‌پذیر است، اظهار کرد: «گردشگری روستایی اهرمی قابل اتکا برای افزایش توریست در صنعت گردشگری است اما باید ظرفیت روستاهای کشور بر مبنای نقشه راه بوم‌گردی تعیین و به تصویر کشیده شود.»
 • چرا احیای شبگردی در تهران ضرورت دارد؟

  ایرنا: عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران درخصوص گردشگری در شب و اجرای طرح‌های شبانه در تهران اظهار کرد: «این امر در شرایط کنونی پایتخت ضرورت دارد. حدود ۹ میلیون نفر ساکن تهران هستند، ضمن آنکه جمعیت شناور قابل توجهی در حدود ۴ میلیون نفر هم در شبانه‌روز وارد این شهر می‌شوند. از این منظر تهران موقعیتی متفاوت در حوزه جمعیتی و اجتماعی دارد اما متاسفانه در شهری با این جمعیت حیات شبانه مناسبی برای شهروندان وجود ندارد.»

بیشتر