آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۴۴۴

 • ۴ الزام برای دیجیتالیزه کردن گردشگری

  دنیای‌اقتصاد: باوجود آنکه شعار امسال سازمان جهانی گردشگری؛ «گردشگری و تحول دیجیتالی» است اما در ایران هنوز چالش‌هایی در این زمینه وجود دارد. همچنان کسب و کارهای سنتی روند فعالیت‌شان را بدون تغییر به سمت دیجیتالیزه شدن پیش می‌برند و اغلب به توسعه استارت‌آپ‌های گردشگری نیز روی خوش نشان نمی‌دهند. جدا از این موضوع زیرساخت‌های اینترنتی و دیجیتالی نیز در زمینه گردشگری دیجیتالی قوی نیست تا بتوان براساس امکانات موجود برای توسعه این حوزه برنامه‌ریزی کرد.
 • میراث جهانی در محاصره زیبایی‌های طبیعی

  دنیای‌اقتصاد: اگر فشار روزمره اذیتتان می‌کند و به آخر هفته‌ای می‌اندیشید که در آن خبری از استرس و هیاهو و شلوغی همیشگی شهرها نباشد، با پیشنهاد سفر این آخر هفته «دنیای‌اقتصاد» همراه شوید؛ سفر به دل یکی از زیباترین استان‌های کشور که با مناظر طبیعی نفسگیر خود و یادگارهای باستانی و تاریخی‌اش مقصد محبوب بسیاری از ایرانگردان و جهانگردان است. برای این آخر هفته سفر به «مرودشت» در استان فارس را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
 • پروازهای قطر به ایران برقرار می‌ماند

  ایسنا: برخلاف توقف فعالیت شرکت‌های هواپیمایی انگلیس، فرانسه، هلند و امارات در ایران به دنبال خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و تشدید نوسانات ارزی که سفرهای هوایی را در مسیرهای خارجی تحت تاثیر قرار داد، مدیرعامل شرکت هواپیمایی قطر اعلام کرد روابطش را با ایران قطع نخواهد کرد. اکبر الباکر در یک کنفرانس بازرگانی در دوحه قطر تاکید کرد: «تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران بر پروازهای قطر ایرویز به ایران تاثیری نخواهد گذاشت.» وی افزود: «تحریم‌ها صنعت هوانوردی را دربرنمی‌گیرند و پروازهای قطر ایرویز به مقاصد کنونی در ایران یعنی تهران، شیراز و مشهد ادامه خواهد یافت.» با قطع پروازهای سایر شرکت‌های اروپایی و اماراتی، سفر گردشگران خارجی به ایران در مدت اخیر تحت‌الشعاع قرار گرفته است. با این وجود مسوولان هواپیمایی ایران بر این باورند با خروج برخی شرکت‌های هواپیمایی از ایران، بازار رقابت برای شرکت‌های هواپیمایی ایران فراهم شده است.
 • چالش‌های ارزیابی اثرات در مدیریت اکوتوریسم

  محمدرضا گوهری/ کارشناس ارشد اکوتوریسم از دانشگاه ایالتی وِستِرن استرالیا
  پیشرفت و توسعه همواره موجب بروز تغییراتی در یک مجموعه می‌شود. طبیعی است که به هر میزان دامنه فعالیت‌ها و افراد ذی‌نفع، وسیع‌تر و متنوع‌تر باشد، شاهد تغییرات بیشتری نیز خواهیم بود. گردشگری یکی از صنایعی است که به‌دلیل وابسته بودن به‌بسیاری از بخش‌ها و صنایع دیگر همواره قادر بوده بر بسیاری از بخش‌ها تاثیر بگذارد و به‌طور متقابل از آنها تاثیر پذیرد. از سویی، وجود ذی‌نفعان فراوان در این صنعت موجب می‌شود گاه میان آنان از حیث منافع و تغییراتی که تمایل به اعمال آن دارند تضادهایی بروز پیدا کند.
 • کشورهایی که هزینه ویزا را به‌تومان دریافت می‌کنند

  مهر: بیشتر سفارتخانه‌ها برای صدور ویزا برای ایرانیان، مبلغی حدود ۶۰ یورو از مسافران اخذ می‌کنند؛ رقمی که در مورد برخی کشورها بیشتر و برخی کمتر است. اما با این حال و درپی نوسانات ارزی اخیر، برخی کشورها که از گذشته نیز هزینه صدور ویزا را به ریال دریافت می‌کردند، همچنان نیز این مبلغ را به‌صورت ریالی دریافت می‌کنند. بر این اساس کویت با دریافت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، تونس با دریافت یک میلیون و ۲۶۰ هزار تومان، ژاپن با دریافت ۸۸ هزار تومان، مکزیک با دریافت معادل ریالی ۳۶ دلار و سوئیس با دریافت ۶۴۰ هزار تومان به‌علاوه ۵/ ۲۶ یورو بابت خدمات شرکت VFS، همچنان بررسی پرونده‌های تقاضای ویزای توریستی را بر مبنای ریال نرخ‌گذاری می‌کنند. همچنین کشورهای عمان و قطر نیز که تا پیش از این هزینه ویزا را ریالی دریافت می‌کردند، پس از آنکه اقدام به صدور ویزای فرودگاهی برای ایرانیان می‌کنند، از این فهرست حذف شده‌اند.
 • دلایل عدم کارآیی «تعطیلات زمستانی» از نظر نماینده مجلس

  خانه ملت: نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اجرای طرح تعطیلات زمستانی به مصوبه مجلس نیاز دارد، گفت: «رونق گردشگری با اجرای تعطیلات زمستانی محقق نمی‌شود.»
 • روایت رسانه آمریکایی از کلیشه‌های اشتباه در مورد سفر به ایران

  چمدان: یک وب‌سایت معروف آمریکایی که در حوزه گردشگری فرهنگی فعالیت دارد مطلبی را در مورد کذب بودن برخی کلیشه‌ها درخصوص ایران که در ذهن کسانی که قصد سفر به این کشور دارند، وجود دارد منتشر کرد. وب‌سایت آمریکایی «کالچرال‌تریپ» که توصیه‌هایی را در مورد سفر و مقاصد گردشگری به مخاطبان خود ارایه می‌کند در گزارش خود به ۸ کلیشه ناخوشایند و اشتباه در مورد ایرانیان که در ذهن مردم برخی کشورهای خارجی وجود دارد، اشاره و تصریح کرد: «برای بسیاری، ایران در هاله‌ای از رمز و راز است و این امر موجب شده تصورات غلط و کلیشه‌‌های نادرستی در مورد ایران و ایرانیان شکل بگیرد.»

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر