آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۴۳۴

 • طرح لغو ویزای گروهی برای چینی‌‌ها

  دنیای‌اقتصاد: پنج‌شنبه گذشته در حالی روز جهانی گردشگری سپری شد که در دنیا مراسم‌ گوناگونی با شعار امسال یعنی «گردشگری و تحول دیجیتالی» برپا بود اما در ایران مهم‌ترین و جامع‌ترین مراسمی که برگزار شد، تنها به بخش هتلداری خلاصه می‌شد؛ مراسمی که البته طی آن هیچ اشاره‌ای نیز به موضوع و محور شعار سال سازمان جهانی گردشگری نشد. این در شرایطی است که موضوع فضای دیجیتال و گردشگری روز به روز بااهمیت‌تر می‌شود؛ اما در ایران، صاحبان سنتی و قدیمی کسب و کار‌های گردشگری نه تنها با این پدیده ناآشنا هستند بلکه بعضا با آن مخالفت نیز می‌کنند و معتقدند چنین کسب و کارهای جدید دیجیتالی به کسب و کارشان لطمه خواهد زد.
 • ارمغان «میراثی» روحانی از نیویورک

  دنیای ‌اقتصاد: رئیس‌جمهوری ایران با چمدانی پر از سفرش به نیویورک بازگشت. همزمان با برگشتن حسن روحانی از سفر سالانه‌اش به سازمان ملل متحد، سردیس سرباز هخامنشی که بیش از ۸۰ سال پیش و به‌صورت غیرقانونی از ایران خارج شده بود، به ایران بازگردانده شد.
 • پیام دبیر‌کل UNWTO به‌مناسبت روز جهانی گردشگری

  دنیای اقتصاد: دبیرکل سازمان جهانی گردشگری در پیامی به‌مناسبت روز جهانی گردشگری بر نیاز به سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری‌های دیجیتال نوین در این صنعت تاکید کرد و افزود تحقق این امر به نوآوری‌ها و کارآفرینی‌های بیشتر در صنعت توریسم منجر خواهد شد. زوراب پولولیکاشویلی در پیام خود ادامه داد: «امروزه تحولات در فناوری‌ها و عرصه دیجیتال، جهانی در هم تنیده رقم زده که منجر به تغییر و تحول در سطوح مختلفی شده است. در سراسر بخش‌های سازمان ملل تلاش می‌شود که به‌واسطه این پیشرفت‌ها، نوآوری‌ها و خصوصا نوآوری در عرصه روش‌های تفکر تشویق شوند.» وی تصریح کرد: «با بهره‌گیری از پیشرفت‌های دیجیتال و برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار، گردشگری فرصتی برای توانمندسازی جوامع محلی فراهم خواهد آورد. «تحول دیجیتال» که شعار امسال روز جهانی گردشگری است، برای نفع رساندن به تمامی انسان‌ها و در همه زمینه‌ها است و ما اطمینان می‌دهیم که گردشگری می‌تواند به تحقق این تعهد جهانی کمک کند.»
 • تجربه پروژه‌ اروپایی هتل‌های کم مصرف

  مترجم: نیما نعمتی سقرلو
  دومین سری از گزارش‌های «گردشگری برای توسعه» سازمان جهانی گردشگری به شرح فعالیت‌های موفقیت‌آمیز گردشگری و توسعه پایدار می‌پردازد. این گزارش‌ها می‌تواند برای فعالان بخش از این حیث الهام‌بخش باشد که فرصت‌های موجود در گردشگری و تحقق توسعه پایدار را بشناسند. در سال ۲۰۱۷ جمع‌آوری اطلاعات درباره فعالیت‌های کشورها و اقتصادهای توسعه‌یافته و در حال توسعه، با هدف نشان دادن اینکه چگونه گردشگری پایدار می‌تواند عامل توسعه باشد، صورت گرفت. در مجموع ۲۳ مورد مطالعاتی به‌عنوان نمونه از تمام مناطق جهان انتخاب شدند که ابتکارات بخش‌های عمومی و خصوصی و جوامع محلی و همچنین جزئیات بااهمیتی را درباره روش‌ها و رویکردهای موفق استفاده شده ازسوی فعالان گردشگری نشان می‌دهند؛ اطلاعاتی ارزشمند که می‌توانند باعث ایجاد نگرش‌های جدید و استفاده از شیوه‌های گردشگری پایدار در جوامع محلی شوند.
 • لغو ویزای توریستی آفریقای جنوبی برای ایرانی‌ها

  چمدان: دولت آفریقای جنوبی اعلام کرد برای رونق هرچه بیشتر صنعت گردشگری در این کشور، در مراحل نهایی کردن رژیم لغو ویزا با برخی کشورها از جمله ایران قرار دارد. بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر کشور آفریقای جنوبی در این خصوص اظهار کرد: «جذب سالانه بیش از ۱۰ میلیون بازدیدکننده بین‌المللی به کشور که شامل گردشگران، مسافران تجاری، سرمایه‌گذاران و مردم کشورهای همسایه می‌شود، نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد و میلیون‌ها شغل در آفریقای جنوبی با فعالیت اقتصادی حاصل از سفر این مسافران ایجاد و حفظ شده است. جذب بیشتر گردشگران هند و چین در درجه اول اهمیتِ توسعه گردشگری در آفریقای جنوبی قرار دارند و این دو کشور از ماه آینده می‌توانند از تسهیلات جدید برای سفر به آفریقای جنوبی شامل امکان درخواست برای دریافت ویزای ۵ ساله چندبار ورود استفاده کنند.» وی تصریح کرد: «مذاکرات لغو ویزا برای ایران، عربستان سعودی، مصر، قطر و امارات نیز در مراحل نهایی خود قرار دارد.»
 • حمایت از فناوری‌های دیجیتالی گردشگری

  دنیای‌اقتصاد: دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به‌مناسبت روز جهانی گردشگری با اشاره به اثر و نفوذ توسعه صنعت گردشگری بر توسعه زیرساخت‌ها و امور زیربنایی همچون حوزه‌های انرژی، حمل‌ونقل و بهداشت، توریسم را حوزه‌ای فعال و حیاتی در جهت اشتغال‌زایی و تحقق اهداف موجود در سند توسعه پایدار ۲۰۳۰ سازمان ملل متحد دانست و اظهار کرد: «گردشگری همزمان با خلق عواید اقتصادی و ایجاد توسعه پایدار، نقش مهمی درخصوص پیشرفت درک فرهنگی جوامع از یکدیگر و کنار هم آوردن آنها ایفا می‌کند.»
 • مطالبه هوشمندسازی توریسم در ایران

  ایسنا: انجمن علمی گردشگری ایران براساس نام‌گذاری سال ۲۰۱۸ به نام «گردشگری و تحول دیجیتالی» به بخش دولتی توصیه کرد بستر فناوری‌های هوشمند را برای توسعه پایدار گردشگری فراهم کند.

بیشتر