شماره روزنامه ۴۵۵۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۴۱۲

 • «ساماندهی تعطیلات» در بیراهه

  آزاده باقری
  دنیای اقتصاد: شهریور ماه از یک طرف به دلیل آنکه آخرین ماه تابستان و آخرین روزهای تعطیلات مدارس است و از طرف دیگر به دلیل آنکه با برخی تعطیلات رسمی مصادف شده، موجب شده شاهد مردم بسیاری باشیم که کوله‌بار سفر بسته و به سمت مقاصد سنتی، به ویژه شهرهای شمالی کشور هجوم می‌برند. در نتیجه این سونامی سفر، مردم بار دیگر بیشترین زمان خود را به جای آنکه به استراحت و تفریح بگذرانند، در جاده‌ها سپری می‌کنند. این درحالی است که کارشناسان علت این اتفاق را عدم توزیع متوازن تعطیلات در کل ایام سال می‌دانند؛ اتفاقی که باعث می‌شود مردم نتوانند برنامه‌ریزی درستی در این زمینه داشته باشند.
 • افت سفر ایرانی‌ها به ترکیه

  دنیای اقتصاد: طبق آمار وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، ایران که سال‌ها از مبادی برتر گردشگری این کشور بود، در ماه ژوئیه موقعیت خود را به دیگر کشورها واگذار کرده است؛ این درحالی است که تا پیش از این کشورمان در برخی ماه‌ها درصدر گردشگرفرست‌ترین کشورها به ترکیه قرار می‌گرفت و در آمار سالانه نیز میان ۳ کشور نخست قرار داشت. به‌باور کارشناسان پیش از نوسانات ارزی چندماه اخیر کشور، به‌دلیل پایین‌تر بودن نرخ ارزهای خارجی از ارزش واقعی خود در بازرهای ایران سفر به کشورهای خارجی و خصوصا ترکیه به‌شکل کاذبی ارزان بود. اما در سال جاری با افت ارزش ریال و گرانی ارز، همچنین افزایش قیمت بلیت‌های هواپیما، به‌نظر می‌رسد گردشگران خروجی ایرانی برای سفر به ترکیه دچار محدودیت شده‌اند و کاهش ارزش لیر در ایام اخیر نیز نتوانسته است قدرت خرید ایرانیان را در این خصوص افزایش دهد.
 • ایران در بسته سفر مسافران اروپایی گرجستان قرار می‌گیرد؟

  خانه ملت: به گفته عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، رایزنی‌هایی با مسوولان گردشگری گرجستان در حال انجام است که بر اساس آن، در پکیج ارائه شده به توریست اروپایی ورودی به گرجستان، سفر به ایران نیز لحاظ شود. جمشید جعفرپور با بیان اینکه می‌توان در بسته سفر گردشگران اروپایی در ابتدا سفر به تفلیس سپس کیش را در نظر گرفت، خاطرنشان کرد: «تلاش‌های بسیاری در این زمینه انجام می‌شود، اما باید توجه شود در صورتی که امکانات و مسائل مالی سفر به ایران نظر گردشگران را تامین نکند، ممکن است بخش دوم بسته پیشنهادی یعنی سفر به ایران را نپذیرند. با این همه اگر این توافق به درستی و با ایجاد زیرساخت‌ها و در نظر گرفتن هزینه‌های معقول همراه باشد در توسعه گردشگری تاثیر مناسبی دارد.» وی خاطرنشان کرد: «از آنجا که تورها و آژانس‌های مسافرتی تاثیر بالایی در ورود گردشگر به کشور دارند می‌توان با پرداخت پورسانت به تورهای خارجی زمینه ورود گردشگر و توسعه گردشگری را فراهم کرد.»
 • نمونه موفق بهره‌گیری از افراد توان‌یاب در گردشگری

  مترجم: نیما نعمتی
  دومین سری از گزارش‌های «گردشگری برای توسعه» سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) به شرح فعالیت‌های موفقیت‌آمیز گردشگری و توسعه پایدار می‌پردازد. این گزارش‌ها می‌تواند برای فعالان بخش از این حیث الهام‌بخش باشد که فرصت‌های موجود در گردشگری و تحقق توسعه پایدار را بشناسند. در سال ۲۰۱۷ جمع‌آوری اطلاعات درباره فعالیت‌های کشورها و اقتصادهای توسعه‌یافته و در حال توسعه، با هدف نشان دادن اینکه چگونه گردشگری پایدار می‌تواند عامل توسعه باشد، صورت گرفت. در مجموع ۲۳ مورد مطالعاتی به‌عنوان نمونه از تمام مناطق جهان انتخاب شدند که ابتکارات بخش‌های عمومی و خصوصی و جوامع محلی و همچنین جزئیات بااهمیتی را درباره روش‌ها و رویکردهای موفق استفاده شده ازسوی فعالان گردشگری نشان می‌دهند؛ اطلاعاتی ارزشمند که می‌توانند باعث ایجاد نگرش‌های جدید و استفاده از شیوه‌های گردشگری پایدار در جوامع محلی شوند.
 • سرنوشت تشکیل پلیس گردشگری

  ایسنا: فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی درباره ایجاد پلیس گردشگری گفت: «در این زمینه هماهنگی‌هایی با معاونت گردشگری سازمان صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری انجام داده‌ایم و در حال تدوین دستورالعمل هستیم. در راستای دستورالعمل وزارت کشور برای تأمین امنیت گردشگران خارجی سعی ما این است که این موضوع را ساماندهی کنیم؛ اما هنوز ابلاغی صورت نگرفته است.» سردار امیر رحمت‌اللهی با بیان اینکه حتی بزه‌دیدگی‌های عمومی ناشی از جرائم خرد هم می‌تواند احساس امنیت گردشگران به خصوص گردشگران خارجی را نسبت به یک منطقه یا کشور کاهش دهد، افزود: «موارد رخ داده در مورد گردشگران خارجی به هیچ عنوان از فراوانی برخوردار نیست، اما به‌هرحال وقتی یک گردشگر به کشور خود بازمی‌گردد این موارد را به دیگران منتقل می‌کند.» وی ادامه داد:‌ «در حال حاضر از طریق نیروی انتظامی هماهنگی خوبی با استان‌ها داریم.»
 • ادامه ریزش گردشگران ورودی در غیبت نقشه راه

  ایسنا: رئیس جامعه تورگردانان ایران درباره بی‌توجهی به ادامه افت سفر گردشگران خارجی به ایران در شرایطی که هزینه این سفر در ارزان‌ترین حالت ممکن قرار دارد، هشدار داد و گفت: «تاکنون نقشه راه یا برنامه مدیریت بحران برای وضعیت حساس گردشگری کشور ارائه نشده است.»
 • آمادگی منطقه آزاد ماکو برای توسعه همکاری با آژانس توسعه آناتولی شرقی

  گروه بنگاه‌ها: با حضور هیاتی از آژانس توسعه آناتولی شمال شرقی ترکیه در منطقه آزاد ماکو، بر گسترش روابط تجاری، توریسم سلامت و گردشگری بین ماکو و آناتولی شرقی تاکید شد.

بیشتر