آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۴۱۱

 • کاهش ۵/ ۱درصدی گردشگران ورودی به ایران

  دنیای‌اقتصاد: طبق گزارش اخیر سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) تعداد گردشگران بین‌المللی ورودی به ایران در سال ۲۰۱۷، ۴میلیون و ۸۶۷هزار نفر بوده است. این میزان نسبت به رقم ۴میلیون و ۹۴۲هزار توریست که در سال ۲۰۱۶ به ایران وارد شده‌اند، رشد منفی ۵/ ۱درصد را ثبت کرده است. این گزارش تصریح کرده که درآمد ایران از گردشگری در سال ۲۰۱۶ معادل۳میلیارد و ۷۱۳ میلیون دلار بوده اما اطلاعاتی از درآمد کشور از توریسم در سال ۲۰۱۷ در دست نیست. این درحالی است که چندی پیش مقامات معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور اعلام کرده بودند که در سال ۱۳۹۵به تعداد ۴میلیون و ۹۰۱هزار و ۸۴ گردشگر خارجی به کشور وارد شدند که این رقم در سال ۹۶ به ۵میلیون و ۱۱۳هزار و ۵۲۴ نفر افزایش یافت که رشد ۳۳/ ۴درصدی را نشان می‌دهد. با این وجود، براساس گزارش UNWTO که با اندکی تاخیر نسبت به هرسال منتشر می‌شود، پس از بحران مالی سال ۲۰۰۹، در سال ۲۰۱۷ تعداد سفرهای گردشگری ورودی با ۸/ ۶ درصد افزایش، بیشترین میزان رشد را در سال‌های اخیر داشته که در نتیجه کاهش چالش‌‌های امنیتی و رونق اقتصاد حاصل شده‌ است.
 • در قلب پایتخت ۲۰۱۸ گردشگری آسیا

  دنیای اقتصاد: اگر در آخرین هفته‌های باقی‌مانده از تابستان هوس سفر کرده‌اید و مقصدی شهری با آب‌وهوایی خنک و دلچسب به دلتان می‌نشیند، ما به شما سفر به پایتخت تمدن ایران را پیشنهاد می‌کنیم؛ همدان زیبا و باستانی که بی‌شمار جاذبه دیدنی و متنوع را در دل خود جای داده است.
 • تشکیل کمیته فنی گردشگری ایران، عراق و افغانستان

  ایرنا: مسوول دبیرخانه رویداد همدان ۲۰۱۸ گفت: «در حاشیه کنفرانس گردشگری کشورهای آسیایی کمیته فنی گردشگری با حضور سه کشور ایران، عراق و افغانستان برگزار شد.» علی خاکسار افزود: «این کمیته فنی به منظور توسعه روابط گردشگری و معرفی همدان به‌عنوان پایتخت گردشگری آسیا برگزار شده است.» او خاطرنشان کرد: «در حاشیه این کنفرانس در مجموع ۵۰ رویداد پیش بینی شده که شامل بخش‌های بین‌المللی، ملی و استانی است. برنامه‌هایی چون نوروزگاه‌ها، جشنواره ملی پویانمایی، جشنواره اسب اصیل، نشست سفرا و مقامات خارجی و برگزاری کنفرانس بین‌المللی از جمله مهم‌ترین این برنامه‌ها بود.» همدان علاوه بر میزبانی اجلاس بین‌المللی همدان ۲۰۱۸، میزبانی اجلاسی جهانی با شرکت ۵۰۰ عضو از بیش از ۱۵۰ کشور وابسته به سازمان جهانی گردشگری را در آبان ماه امسال بر عهده دارد.
 • نگاهی به عملکرد ۵ ساله گردشگری دولت

  دنیای‌اقتصاد: همزمان با هفته دولت، خبرگزاری «ایرنا» لیستی از عملکرد سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را منتشر کرده؛ لیستی که اگر چه در دو حوزه صنایع‌دستی و میراث فرهنگی مربوط به یک سال گذشته است اما در حوزه گردشگری مجموع ۵سال دو دولت یازدهم و دوازدهم درنظر گرفته شده است.
 • پیش‌بینی درآمد یک میلیارد پوندی اسکاتلند از توریسم غذا

  ایسنا: بر اساس طرح کاربردی جدید ارائه شده، گردشگری غذا و نوشیدنی تا سال ۲۰۳۰ موجب درآمد بیش از یک میلیارد پوندی در اقتصاد اسکاتلند خواهد شد. طرح پیشنهادی صنعت گردشگری مجموعه‌ای از اقدامات کاربردی در تبدیل اسکاتلند به یک الگوی بین‌المللی گردشگری مواد غذایی با تمرکز بر بخش مواد غذایی، نوشیدنی و گردشگری است. اولین گام در برنامه ارائه شده، کارآموزی و تدریس خصوصی در زمینه غذاهای ملی است. سایر اقدامات نیز شامل حمایت از ۱۰۰ جاذبه گردشگری اسکاتلند برای ارائه خدمات بهتر و افزایش بازاریابی برای گردشگری غذا است. این طرح همچنین اهداف دیگری از جمله گسترش گردشگری کشاورزی دارد. در حال حاضر اسکاتلند با نام سرزمین مواد غذایی و نوشیدنی مشهور و با تولیدات با کیفیت در سراسر جهان شناخته شده است. در این طرح، فروشندگان محلی نیز سود خواهند برد.
 • نامه مجلسی‌ها به وزیر راه برای بهبود قیمت بلیت هواپیما

  چمدان: یک نماینده مجلس گفت: «کاهش تقاضا در پی گرانی بی‌ضابطه نرخ بلیت هواپیما این صنعت را زمین گیر خواهد کرد.» محمدرضا رضایی با انتقاد از افزایش بدون ضابطه نرخ بلیت هواپیما در ماه‌های اخیر گفت: «این نوع افزایش نرخ‌ها به مثابه تیغ دو لبه علاوه بر تاثیرگذاری بر تقاضا بسیاری از هواپیماها را نیز زمین‌گیر کرده است.» نماینده مردم جهرم در مجلس با اشاره به تذکرهای پی در پی کمیسیون عمران مجلس در پی گرانی نرخ بلیت هواپیما به وزیر راه و شهرسازی افزود: «۵۰ درصد افزایش نرخ بلیت هواپیما به تلاطم بازار ارز مرتبط بوده و مابقی به ضعف مدیریت‌ها مربوط است.»
 • مانع ارزی انعقاد تفاهم‌نامه با دانشگاه اتریشی هتلداری

  رئیس دانشگاه علم و فرهنگ از آغاز همکاری این دانشگاه با دانشگاه IMC اتریش برای آموزش‌ در حوزه مدیریت گردشگری و هتلداری خبر داد. سعید هاشمی توضیح داد: «سه ماه پیش تفاهم‌نامه‌ای را با دانشگاه IMC منعقد کردیم و حال در تلاشیم تا این تفاهم‌نامه منجر به قرارداد شود.»
 • چاره‌اندیشی برای ضعف بسته‌بندی صنایع‌دستی

  میراث آریا: یکی از فعالان فروش آنلاین در حوزه صنایع دستی گفت: «عدم عرضه و فروش تولیدات هنرمندان و هنرهای سنتی کشور در بسته‌بندی‌های مناسب از مهم‌ترین معضلات صنایع دستی ایران است.» ماهور موسی‌زاده گفت: «هنر ایرانی و تولیدات هنرمندان ما بسیار ارزشمند است. این در حالی است که این دست‌سازه‌ها و هنرها به‌صورت روزنامه‌پیچ و در کیسه‌های نایلونی به خریداران ارائه می‌شود. وقتی این تولیدات ارزشمند در چنین قالبی به دست گردشگران خارجی سپرده می‌شود، از ارزش واقعی هنر اصیل ایرانی کاسته خواهد شد.» این فعال حوزه صنایع دستی کشور ادامه داد: «علاوه بر اینکه برای طراحی و عرضه بسته‌بندی‌ها می‌توان از هنرمندان بدون دریافت هزینه بهره برد، می‌شود شناسنامه‌ای حاوی پیشینه هنر و معرفی کامل هنرمند نیز به همراه اثر هنری به خریداران ارائه کرد.» او از همکاری با آمازون در سال آینده خبر داد و گفت: «امیدواریم با این فعالیت‌ها بتوانیم هنر اصیل ایرانی را به جهان عرضه و بیش از پیش معرفی کنیم.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر