آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۴۰۳

 • امداد یک‌طرفه ایرانیان به گردشگری ترکیه؟

  نوید شکراللهی
  دنیای‌اقتصاد: این روزها اقتصاد ترکیه حال خوبی ندارد و در پی منازعات اخیر دیپلماتیک این کشور با ایالات‌متحده، لیر ترکیه ایام پرالتهاب و پرنوسانی را سپری می‌کند. با وجود این شرایط، بسیاری به صنعت گردشگری این کشور امیدوار هستند و اعتقاد دارند این حوزه می‌تواند ناجی شرایط کنونی اقتصاد ترکیه شود؛ خصوصا که با کاهش ارزش لیر در برابر سایر ارزهای عمده جهانی، سفر به ترکیه برای گردشگران بسیاری از نقاط جهان همچون اروپا، بریتانیا، روسیه و چین ارزان‌تر از گذشته شده و این مساله موجب وقوع سونامی سفرها به ترکیه در این تابستان شده است، به‌گونه‌ای که مسوولان ترکیه‌ای امیدوارند این کشور امسال بتواند رکود پیش‌آمده در صنعت گردشگری خود را طی سال‌های اخیر جبران کند و مجددا به دوران اوج خود بازگردد.
 • واگذاری امور تصدیگری به تشکل‌های گردشگری

  دنیای‌اقتصاد: در شرایطی که برخی از رسانه‌ها خبر از درخواست انجمن صنفی کارفرمایی دفاتر سفر هوایی، گردشگری و زیارتی استان تهران برای یک تجمع اعتراضی با محوریت اعتراض به معاون گردشگری داده‌اند و شایعه استعفای معاون گردشگری کشور از روز چهارشنبه گذشته قوت گرفته، محمد محب خدایی در گفت‌وگویی با خبرگزاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، هماهنگی بخش دولتی و خصوصی گردشگری را طی یک سال گذشته «بی‌سابقه» خوانده و گفته که فرآیند واگذاری امور تصدیگری و اجرایی سازمان میراث‌فرهنگی به تشکل‌های حرفه‌ای و تخصصی گردشگری آغاز شده است.
 • دلایل محبوبیت توریستی فرانسه

  ایسنا: فرانسه در سال ۲۰۱۷، تقریبا ۸۹ میلیون بازدیدکننده داشته است. این تعداد بازدیدکننده توانسته فرانسه را به محبوب‌ترین مقصد گردشگری تبدیل کند.
 • تجربه حمایت‌ از زنان کارآفرین گردشگری در مالی

  دنیای‌اقتصاد: دومین سری از گزارش‌های «گردشگری برای توسعه» سازمان جهانی گردشگری به شرح فعالیت‌های موفقیت‌آمیز گردشگری و توسعه پایدار می‌پردازد. این گزارش‌ها می‌تواند برای فعالان بخش از این حیث الهام‌بخش باشد که فرصت‌های موجود در گردشگری و تحقق توسعه پایدار را بشناسند. در سال ۲۰۱۷ جمع‌آوری اطلاعات درباره فعالیت‌های کشورها و اقتصادهای توسعه‌یافته و در حال توسعه، با هدف نشان دادن اینکه چگونه گردشگری پایدار می‌تواند عامل توسعه باشد، صورت گرفت. در مجموع ۲۳ مورد مطالعاتی به‌عنوان نمونه از تمام مناطق جهان انتخاب شدند که ابتکارات بخش‌های عمومی و خصوصی و جوامع محلی و همچنین جزئیات بااهمیتی را درباره روش‌ها و رویکردهای موفق استفاده شده ازسوی فعالان گردشگری نشان می‌دهند؛ اطلاعاتی ارزشمند که می‌توانند باعث ایجاد نگرش‌های جدید و استفاده از شیوه‌های گردشگری پایدار در جوامع محلی شوند.
 • پیش‌بینی افت سفرهای خارجی

  ایسنا: دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی معتقد است در صورت تداوم روند فعلی قیمت پروازهای خارجی، بسیاری از مردم عملا توان سفر به خارج از کشور را از دست می‌دهند. مقصود اسعدی‌سامانی اظهار کرد: «هرچند در ایام تابستان با توجه به افزایش تقاضا برای سفر افزایش حدی از قیمت‌ها قابل پیش‌بینی است؛ اما افزایش نرخ ارز تخصیصی به ایرلاین‌ها از ٤٢٠٠ به ٩٠٠٠ تومان شرایط را متفاوت کرده است.» به گفته او، قیمت‌هایی که در طول روزهای گذشته عرضه شده‌اند نشان می‌دهند قیمت‌ها بعضا دو برابر شده‌اند و این مساله در شرایط فعلی تداوم خواهد داشت. از این رو بخش قابل توجهی از جامعه عملا امکان حضور در بازار پروازهای بین‌المللی را از دست می‌دهند. وی با بیان اینکه قیمت بلیت ایرلاین‌های داخلی کمتر از خارجی‌ها افزایش داشته، گفت: «شرکت‌های ایرانی در این فضا توان رقابت بیشتری با خارجی‌ها پیدا می‌کنند اما آنچه مسلم به نظر می‌رسد این است که افزایش قیمت کاهش تقاضا را در پی دارد و در این فضا شرکت‌های ایرانی نیز متضرر خواهند شد.»
 • انتقاد نماینده مجلس از فرصت‌سوزی درباره «همدان ۲۰۱۸ »

  خانه ملت: نماینده استان همدان در مجلس با بیان اینکه نباید فرصت رویداد «همدان ۲۰۱۸» را سوزاند، گفت: «نگاه ملی به این رویداد به ظاهر استانی، ضروری است.»
 • ثبت جهانی مجموعه تاریخی بسطام و جنگل‌ ابر شاهرود؛ سال آینده

  مهر: معاون سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بر ضرورت ثبت جهانی مجموعه تاریخی بسطام و جنگل ابر شاهرود تاکید کرد و گفت: «این مهم با همکاری دستگاه‌های اجرایی فراهم می‌شود.» محمدحسن طالبیان در حاشیه بازدید از بافت تاریخی سمنان و شماری از کاروانسراهای استان، با بیان اینکه ثبت جهانی چشمه علی دامغان، کاروانسراهای استان و مجموعه تاریخی بسطام شاهرود در دست پیگیری است، تاکید کرد: «چشمه علی یکی از باغات مهم کشور است و اگر ساماندهی شود می‌تواند به ۹ باغ تاریخی و جهانی کشور اضافه شود.»
 • ضعف برنامه‌ریزی مدون برای حمل و نقل گردشگری شهر جهانی یزد

  ایسنا: ناهماهنگی در عملکرد رانندگان سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری یزد و آژانس‌های اینترنتی، تداخلات فعالیت این دو صنعت را موجب شده است؛ به‌طوری که انتقادهایی را از سوی سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری یزد و سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری این استان به همراه داشته. مصطفی فاطمی، مدیر کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تصریح کرد: «تعداد بالا و ساختار عملکرد آژانس‌ها و تاکسی‌های فعال در زمینه گردشگری به گونه‌ای است که نمی‌توان به راحتی ناظر بر تمام اعمال آنها بود؛ لذا باید انجمن‌ها و تشکل‌های گردشگری به‌عنوان بخش قابل توجهی از این صنعت، در این رابطه وارد شوند.» او با اشاره به ضعف تفکیک مسوولیت در صنعت گردشگری بیان کرد: «متاسفانه بسیاری از فعالان صنعت گردشگری به دنبال عدم تفکیک موضوعیت و مسوولیت‌های این صنعت، در فعالیت‌های دیگری مداخله می‌کنند و منجر به ایجاد ناهماهنگی‌هایی در ارائه خدمات به گردشگران می‌شوند.» محمدرضا شفیعی، رئیس سازمان حمل و نقل بار و مسافر شهرداری یزد نیز در مورد نبود راهنمای گردشگری در ناوگان عمومی به ویژه در محورهای گردشگری اظهار کرد: «استفاده از راهنمایان گردشگری در ناوگان حمل و نقل عمومی مقرون به صرفه نیست؛ چرا که گردشگران به ویژه گردشگران خارجی کمتر از ناوگان عمومی اتوبوس استفاده می‌کنند. از طرفی اکثر گردشگران در زمان ورود به کشور با راهنمای گردشگری هماهنگ و در طول مسافرت خود، از آنها بهره می‌برند.»

بیشتر