آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۳۸۵

 • کاهش یا افزایش گردشگران خروجی بهار۹۷ ؟

  دنیای اقتصاد: در حالی که در بهار سال ۹۶ در مقایسه با بهار سال ۹۵ شاهد رشد ۱۱ درصدی گردشگران خروجی بودیم، معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اعلام کرده بهار امسال میزان گردشگران خروجی ۵ درصد کاهش داشته‌است؛ آماری که پیش از این نیز علی‌اصغر مونسان، معاون رئیس‌جمهوری اولین کسی بود که آن را مطرح کرد.
 • ژئوپلیتیک گردشگری؛ کلید صلح منطقه

  دنیای اقتصاد: نتایج یک بررسی نشان می‌دهد تلاش قدرت‌ها برای ایجاد ثبات سیاسی، اعتلای سطح امنیت در جامعه به ویژه جامعه محلی سواحل خلیج‌فارس، کاهش کشمکش‌های سیاسی در اثر کاهش نرخ بیکاری در کشور، تلاش برای تقلیل آشوب‌ها و تشنجات سیاسی در کشور و برقراری تماس بین قومیت‌ها و ملیت‌های گوناگون و ارتقای درک متقابل بین آنان را می‌توان از مهم‌ترین بازتاب‌های نگرش ژئوپلیتیک توریسم بر توسعه گردشگری و همگرایی کشورهای جهان اسلام دانست.
 • «پاریس» با گردشگری از رکود فاصله گرفت

  مهر: مقایسه درآمد گردشگری پاریس در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال قبل از آن، از افزایشی معادل ۶/ ۱میلیارد یورو خبر می‌دهد. براساس آمارهای مربوط به وضعیت گردشگری فرانسه، پاریس و مناطق حومه آن در سال ۲۰۱۷ با ۸/ ۳۳میلیون گردشگر رکورد شکسته و از رکود سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ فاصله زیادی گرفته است. این میزان گردشگر در مقایسه با سال ۲۰۱۶ با ۵/ ۹درصد افزایش و ۹/ ۲میلیون گردشگر بیشتر همراه بوده است. بخشی از گردشگران، فرانسوی (۶/ ۴۲درصد) و بخش قابل توجهی نیز گردشگران خارجی بوده‌اند که در بین گردشگران خارجی سهم گردشگران چینی و ژاپنی به ترتیب ۱۴/ ۱میلیون نفر و ۴۲۵ هزار نفر، بیشتر از بقیه کشورهاست. آمار کلی افزایش شمار بازدیدکنندگان پاریس از بعد اقتصادی، به منزله ۸/ ۲۰میلیارد فروش انواع خدمات و محصولات این بخش است که نسبت به سال ۲۰۱۶ از افزایشی معادل ۶/ ۱میلیارد یورو برخوردار است.
 • میراث جهانی «دهشور» در خدمت توسعه اجتماعی مصر

  سیده‌یاسمین حسینی / دانشجوی دکترای گردشگری
  دومین سری از گزارش‌های «گردشگری برای توسعه» سازمان جهانی گردشگری به شرح فعالیت‌های موفقیت‌آمیز گردشگری و توسعه پایدار می‌پردازد. این گزارش‌ها می‌تواند برای فعالان در این بخش از این حیث الهام‌بخش باشد که فرصت‌های موجود گردشگری و تحقق توسعه پایدار را بشناسند. در سال ۲۰۱۷ جمع‌آوری اطلاعات درباره فعالیت‌های کشورها و اقتصادهای توسعه‌یافته و در حال توسعه، با هدف نشان دادن اینکه چگونه گردشگری پایدار می‌تواند یک عامل توسعه باشد، صورت گرفت. در مجموع ۲۳ مورد مطالعاتی به‌عنوان نمونه از تمام مناطق جهان انتخاب شدند که ابتکارات بخش‌های عمومی و خصوصی و جوامع محلی و همچنین جزئیات بااهمیتی را درباره روش‌ها و رویکردهای موفق استفاده شده توسط فعالان گردشگری نشان می‌دهند؛ اطلاعاتی ارزشمند که می‌توانند باعث ایجاد نگرش‌های جدید و استفاده از شیوه‌های گردشگری پایدار در جوامع محلی شود.
 • بی‌اثری نوسانات ارزی بر گردشگران مشهد

  مهر: مدیرکل میراث‌فرهنگی استان خراسان‌رضوی اظهار کرد: «نوسانات ارزی نتیجه منفی در ورود گردشگر به مشهد نداشته است و هم‌اکنون ۹۰درصد از واحدهای اقامتی مشهد اشغال است.» ابوالفضل مکرمی‌فر با اعلام این خبر و با اشاره به برگزاری نمایشگاه گردشگری مشهد افزود: «نمایشگاه گردشگری امسال با سال‌های گذشته متفاوت خواهد بود؛ چراکه در بخش تجهیزات هتلداری، نوآوری‌هایی جدید به نمایش گذاشته خواهد شد. در بخش نمایشگاه صنایع‌دستی نیز از هنرمندانی دعوت کرده‌ایم که دارای مهر اصالت از یونسکو هستند. همچنین روستاها و شهرهایی که از منظر صنایع‌دستی به‌عنوان شهر ملی تصویب شده‌اند در این نمایشگاه شرکت می‌کنند.» وی تصریح کرد: «پیش‌بینی می‌کنیم که در این نمایشگاه از ۲۰ کشور مهمان داشته باشیم که از این تعداد، ۱۰ کشور در مرحله نهایی شدن است. تاکنون دعوت از کشورهای ترکیه، آذربایجان، عراق، تاتارستان، عمان، هند، افغانستان و کویت قطعی شده است.»
 • انتقاد مونسان از بی‌توجهی دولت و مجلس به گردشگری

  رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در سفر خود به استان اردبیل اظهار کرد: «مجلس و دولت در سال‌های اخیر صنعت گردشگری را جدی نگرفتند و ما با تنگناها و ضعف‌های جدی در این حوزه روبه‌رو هستیم.» به‌گزارش «ایسنا»، علی‌اصغر مونسان افزود: «ما به راحتی می‌توانیم با استفاده از صنعت گردشگری آثار منفی تحریم را کاهش دهیم و حتی در صورت کم شدن ورود گردشگران خارجی، با تکیه بر رونق گردشگری داخلی در تولید ثروت موفق عمل کنیم.» وی ادامه داد: «از هر ۱۰ شغل دنیا یک شغل مربوط به حوزه گردشگری است و با وجود اینکه صنعت گردشگری در دنیا در رقابت بین کشورهای مختلف در حال پویایی و رونق مضاعف است در کشور ما به دلایل مختلف مورد غفلت قرار گرفته و چندان رونقی را در حوزه گردشگری به‌رغم داشتن تمام امکانات و مواهب خدادادی شاهد نیستیم.» رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همچنین با اشاره به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های استان اردبیل در بخش گردشگری همچون بناهای تاریخی این استان، جاذبه‌های طبیعی و آداب و رسوم این خطه، خاطرنشان کرد: «تلاش می‌کنیم اردبیل را به قطب گردشگری طبیعت تبدیل و معرفی کنیم تا هم در نیمه اول سال و هم نیمه دوم شاهد حضور گردشگران در این استان باشیم.»
 • شرط معافیت مالیاتی صادرات فرش به اروپا

  ایرنا: معاون صنایع‌دستی کشور اظهار کرد: «اتحادیه اروپا مُهر سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری را معتبر می‌داند و صادرکنندگان فرش ابریشم در صورت اخذ تاییدیه از این سازمان از پرداخت تعرفه در اتحادیه اروپا معاف می‌شوند.» پویا محمودیان با اعلام این خبر افزود: «ایران سومین تولیدکننده صنایع‌دستی در دنیاست، اما در زمینه تجارت این نوع کالاها با وضعیت مطلوب بسیار فاصله دارد. ایران تا پیش از سال ۱۳۹۳ بازارهای جهانی را از دست داده بود و ترکیه، هند و ویتنام بیشترین حضور را در بازارهای جهانی صنایع‌دستی داشتند. سال ۱۳۹۲ صادرات صنایع‌دستی ۱۱۲ میلیون دلار برآورد شد اما در سال ۱۳۹۳ تلاش‌هایی صورت گرفت که موجب شد نسبت به سال ۱۳۹۲، ۳۶درصد رشد حاصل شود.» وی تصریح کرد: «تجارت خرده‌فروشی صادرات صنایع‌دستی از پارسال آغاز شد و تلاش می‌شود به این منظور به سایت‌های تجارت بین‌المللی همچون آمازون نیز متصل شویم.»
 • شروطی برای اعطای یارانه به صنایع دستی

  خانه ملت: یک عضو فراکسیون میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی در مجلس درباره پرداخت یارانه به حوزه صنایع‌دستی گفت: «سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری باید پرداخت یارانه به محصولات را منوط به اخذ تاییدنامه‌ از وزارت صمت کند.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر