آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۳۸۲

 • سه‌ علت اصلی گرانی سفرهای داخلی

  آزاده باقری
  دنیای‌اقتصاد: «نبود زیرساخت‌ها»، «عدم توزیع تعطیلات و فصلی بودن سفر» و «نرخ غیرواقعی ارز» سه عاملی است که به باور کارشناسان و فعالان گردشگری دست به دست هم داده‌اند تا سفر داخلی برای گردشگران گران تمام شود یا نسبت به سفرهای خارجی گران به نظر برسد. به عقیده این کارشناسان، کمبود زیرساخت‌های گردشگری و عدم توسعه آنها مانند حمل‌ونقل، محل‌های اقامتی، گردشگری و... موجب شده تا رقابتی در این زمینه صورت نگیرد و عدم توازن بین عرضه و تقاضا اجازه نمی‌دهد قیمت‌ها از آنچه امروز با آن مواجه هستیم کمتر شود. همچنین غیرواقعی نگه‌داشتن نرخ ارز باعث شده سفرهای خارجی نسبت به سفرهای داخلی ارزان‌تر به‌نظر برسد و گردشگر تصور کند با مبلغی که در نظر گرفته می‌تواند یک سفر خارجی با همان کیفیت و حتی بهتر و فارغ از محدودیت‌های اجتماعی نسبت به سفر داخلی داشته‌باشد. توزیع نامتوازن تعطیلات نیز به فصلی شدن سفر در ایران انجامیده و به نوبه خود باعث شده سفر در ایام اوج سفر برای مردم گران تمام ‌شود.
 • برنامه‌ریزی ستاد هماهنگی سفر برای استفاده از مراکز غیرقانونی!

  مدیران‌کل رفاهی دستگاه‌های عضو ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در نشستی، ایجاد سازوکاری برای سفر کارمندان دولت در طول سال را بررسی کردند. به گزارش «میراث‌آریا»، فریدون محمدی، دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در این جلسه گفت: «بسیاری از دستگاه‌های دولتی در مناطق مختلف کشور، اماکن اقامتی و رفاهی دارند که بر اساس یک برنامه‌ریزی می‌توانیم در طول سال از این اماکن استفاده کنیم؛ چراکه بسیاری از این اماکن در طول سال خالی است و استفاده‌ای از آنها نمی‌شود.» به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، این مقام مسوول درحالی از برنامه‌ریزی برای پر کردن اماکن اقامتی سازمان‌های دولتی در تمام طول سال سخن گفته که براساس قانون، تمام نهادهای دولتی و حاکمیتی موظف هستند نسبت به واگذاری اقامتگاه‌های خود در شهرهای مختلف اقدام کنند. وجود این اقامتگاه‌ها به‌ویژه در شهرهایی که مراکز اقامتی بسیاری دارند، موجب شده بنگاه‌های اقامتی خصوصی در رقابتی نابرابر رو به ورشکستگی بروند.
 • آغاز صدور ویزای فرودگاهی برای هندی‌ها، از دیروز

  پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا اعلام کرد اتباع هندی که درخواست صدور روادید ایران را دارند، می‌توانند در فرودگاه‌های بین‌المللی کشور و از طریق دفاتر نمایندگی وزارت امور خارجه روادید خود را دریافت کنند.
 • توضیح معاون رئیس‌جمهوری درباره تسهیلات بانکی گردشگری

  مهر: معاون رئیس‌جمهوری درباره اینکه ممکن است افراد از وام‌های گردشگری در بخش‌های دیگر استفاده کنند، توضیح داد: «در عرصه گردشگری کسی که وام گرفته باشد و کاری انجام نداده و یا آن را در جاهای دیگر خرج کرده باشد،یا نداریم یا تا به حال به موردی برنخورده‌ایم.» علی‌اصغر مونسان افزود: «در بخش گردشگری هزار میلیارد تومان در صندوق توسعه ملی برای بخش گردشگری و صنایع‌دستی بودجه وجود دارد و سرمایه‌گذاران می‌توانند از تسهیلات آن استفاده کنند. در طرح اشتغال روستایی نیز دولت ۱۲هزارمیلیارد تومان تسهیلات مصوب کرده است که دو سهم ۱۰درصدی به حوزه گردشگری و صنایع‌دستی اختصاص یافته و تاکنون حدود ۱۴۰۰ پروژه برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شده‌اند.» او خاطرنشان کرد: «همه افرادی که در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی قابلیت سرمایه‌گذاری دارند می‌توانند با مراجعه به استانداری‌ها و ادارات کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در هر استان از این تسهیلات با نرخ ۶درصد استفاده کنند.»
 • شاه‌نشین‌های سی‌وسه‌پل بازگشایی می‌شوند

  دنیای اقتصاد: مدیرکل میراث‌فرهنگی اصفهان از بازگشایی و سامان‌دهی اتاق‌های شاه‌نشین پل تاریخی سی‌وسه‌پل پس از چند دهه خبر داد و گفت: «تمام در‌و‌پنجره‌های این پل تاریخی به‌طور کامل تعویض خواهد شد.

بیشتر