آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۳۷۷

 • فرمول کارآفرینی گردشگری در ایران

  دنیای اقتصاد: در سال‌های اخیر کارآفرینی در ایران مورد توجه قرار گرفته و در این زمینه تلاش‌هایی برای تشویق خصوصی‌سازی و ارتقای کمیت و کیفیت کارآفرینی صورت گرفته است. با اینکه اخیرا سیاست‌های تشویقی در امر کارآفرینی گردشگری در زمره اولویت‌های اجرایی قرار گرفته، اما متاسفانه به گام اولیه پیاده سازی این سیاست‌ها که بررسی بسترها والزامات کارآفرینی است، توجه چندانی نشده است. گردشگری یکی از حوزه‌هایی است که اخیرا برای اشتغال‌زایی مورد توجه واقع شده اما هنوز مسیر خود را به گونه‌ای متناسب، نیافته است. کارشناسان معتقدند با توجه به اهمیت موضوع کارآفرینی گردشگری و توسعه مقاصد در ایران، سیاست‌های کلان دولت باید در راستای توسعه کارآفرینی به‌طور کلی و در حوزه گردشگری به‌طور خاص، تمامی عوامل موثر از قبیل عوامل سیاسی- قانونی، اقتصادی، اجتماعی- فرهنگی، فیزیکی و پشتیبانی را در نظر بگیرد و به اجرای برنامه‌هایی هدفمند، منسجم و همه جانبه بپردازد.
 • هیجان عبور از پل معلق

  دنیای اقتصاد: دلایل بسیاری می‌تواند موجب شکل‌گیری انگیزه سفر برای یک نفر شود؛ از دیدار اقوام گرفته، تا تماشای مواریث فرهنگی و جاذبه‌های تاریخی. اما هستند افرادی که هدفشان از سفر، حضور در موقعیت‌های هیجان‌انگیز و دلهره‌آور است و علاقه دارند که در دل طبیعت و زیبایی‌های آن قدری طعم شیرین استرس و خطر را بچشند. محور اصلی سفر تابستانی که «دنیای اقتصاد» این آخر هفته به شما پیشنهاد می‌دهد نیز کمابیش بر همین پایه استوار است و شما را دعوت به بازدید از پل‌های باریک و معلق استان اردبیل و عبور از آنها می‌کنیم.
 • کافی بودن زیرساخت‌های گردشگری داخلی؟

  میراث آریا: معاون گردشگری کشور با تاکید بر آنکه زیرساخت‌های لازم برای افزایش سفرهای داخلی وجود دارد، اظهار کرد: «توزیع گردشگری داخلی باید مورد توجه قرار گیرد، در حال حاضر ۴۶ میلیون سفر در کشور اتفاق می‌افتد و زیرساخت‌های لازم برای افزایش این تعداد وجود دارد. امروز گردشگری داخلی ارزان‌تر تمام می‌شود و باید برای توسعه این بخش بسته سفر تعریف و ارائه شود.» محمد محب‌خدایی افزود: «ضریب اشغال هتل‌های کشور در سال ۵۲ درصد است. نوروز امسال گردشگری داخلی در کشور رشد کرد. این موضوع نشان می‌دهد که نیاز است با ایجاد فضای مناسب، رقابت‌پذیری در حوزه گردشگری کشور افزایش پیدا کند.» وی با اشاره به اینکه وظیفه سازمان میراث‌فرهنگی تعریف استراتژی است، تصریح کرد: «بخش خصوصی گردشگری نباید تفکر مدیریت جزیره‌ای داشته باشد و باید در هر دو حوزه گردشگری خروجی و ورودی فعالیت کنند و تنها در زمینه خروج گردشگر فعالیت نداشته باشند.»
 • آسیب نابودی اولنگ‌زارها به گردشگری طبیعی

  بهمن هوشمند / عضو کمیته مشورتی گردشگری خراسان‌شمالی
  «اولنگ» یا «اولنگ‌زار» واژه‌ای محلی در شمال خراسان است که به چمنزارها، مرغزارها و علوفه‌زارهای طبیعی یا مصنوعی اطلاق می‌شود. در دهه‌های گذشته اولنگ‌زارهای زیادی در استان خراسان‌شمالی وجود داشته‌اند که به‌عنوان نمونه می‌توان به اولنگ‌های واقع در منطقه حلوا چشمه وینگی قلعه در بخش قوشخانه شیروان، اولنگ تبریان درجنوب شهرستان فاروج، اولنگ‌زارهای واقع در دامنه ارتفاعات شاه جهان، اولنگ سرانی (گول سرانی) و اولنگ‌زارهای واقع در بخش میانی کوهستان گلیل در منطقه مرزی شمال شیروان، اولنگ‌زارهای واقع در حاشیه رود اترک در منطقه رضاآباد تا سیساب و قوچ‌قلعه و قاضی بجنورد، اولنگ‌زارهای سالوک و آلاداغ و اولنگ‌زارهای موجود در دشت‌های بجنورد و سملقان اشاره کرد.
 • واردات صنایع‌دستی ممنوع شد

  ایرنا: معاون صنایع‌دستی کشور از ممنوعیت واردات صنایع‌دستی خارجی و غیرایرانی به کشور خبر داد و گفت که این تصمیم ماحصل دو ماه مذاکره و جلسات فشرده با سازمان توسعه تجارت ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرکات کشور بوده و دستور این ممنوعیت به گمرکات کشور ابلاغ شده است.
 • افزایش چالش‌برانگیز گردشگران در فرانسه

  ایسنا: هجوم گردشگران به فرانسه در حالی رخ داده که این کشور پس از چندین حمله تروریستی در پاریس و نیس در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ با افت چشمگیر ورود گردشگر رو‌به‌رو شد و تلاش می‌کرد تا دوباره اعتماد توریست‌های خارجی را برای سفر به این کشور جلب کند؛ اما مسوولان گردشگری این کشور اکنون باید فکری برای مدیریت حضور بیش از حد گردشگران در این کشور کنند. پیش‌بینی می‌شود فرانسه امسال از ۹۰ میلیون گردشگر میزبانی کند و این رقم تا سال ۲۰۲۰ نیز به ۱۰۰ میلیون نفر برسد؛ مساله‌ای که بیم آن را به‌ وجود آورده که این کشور با پدیده «اُوِرتوریسم» رو‌به‌رو شود که پیش از این نیز گریبان شهرهایی چون ونیز ایتالیا و بارسلون اسپانیا را گرفته بود. از همین رو و به‌رغم آنکه در پاریس تظاهرات‌های ضدگردشگری همچون بارسلون و ونیز رخ نداده، اما مقامات فرانسوی نگران هستند که نارضایتی‌ها بر اثر حضور جمعیت زیاد گردشگران در سطح کشور به تدریج شکلی جدی به‌خود بگیرد.
 • برنامه‌‌ای به مناسبت ۷۰۰ سال تعامل فرهنگی ایران و اتریش

  میراث آریا: رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نشست با سفیر اتریش با بیان اینکه ایران جاذبه‌های گردشگری بسیار متنوعی دارد و فضای همکاری و گسترش همکاری‌ها بین دو کشور در این حوزه وجود دارد، گفت: «موزه‌های ملی، منطقه‌ای و محلی بسیار غنی ایران می‌تواند مورد استقبال گردشگران اروپایی قرار بگیرد.»
 • آغاز به کار نخستین جشنواره سفرنگاری «ماکو‌گرام»

  گروه بنگاه‌ها: نخستین جشنواره گردشگری و بوم‌گردی منطقه آزاد ماکو با‌عنوان سفرنگاری ماکو‌گرام در این منطقه آغاز به کار کرد. به گزارش پایگاه خبری منطقه آزاد ماکو، در آیین افتتاح این جشنواره، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با تاکید بر اینکه برندسازی و معرفی منطقه به‌صورت هوشمندانه لازمه رسیدن به چشم انداز توسعه ماکو است، افزود: «دولت و بخش خصوصی باید هزینه کردن در حوزه برندسازی را سرمایه‌گذاری بدانند و به این حوزه ورود کنند.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر