آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۳۴۴

 • سه مانع توجه هتل‌های ایران به فناوری‌ هوشمند

  آزاده باقری
  دنیای اقتصاد: تغییر و تحول در نحوه ارائه خدمات هتل‌ها با هدف رفاه و امنیت بیشتر مسافر موجب شده روز به روز تکنولوژی در زمینه هتلداری ورود بیشتر و سریع‌تری داشته باشد. در همین راستا نیز هتل‌های بسیاری در دنیا برای به دست آوردن امتیاز بیشتر در زمینه استفاده از تکنولوژی بیشتر و پیشرفته‌تر تلاش می‌کنند تا گوی سبقت را از یکدیگر بربایند؛ چراکه به هر روی ویژگی استفاده از روش اتوماسیون خدمات، سرعت خدمات را زیاد و اشتباهات انسانی را بسیار کم می‌کند؛ به طوری که تنها تجربه یک‌بار استفاده از این سبک خدمات مدرن از سوی مسافر موجب می‌شود آنها اهمیت و ضرورت وجود چنین امکاناتی را بدانند.
 • تعهدی برای «غلبه بر آلودگی پلاستیکی»

  دنیای اقتصاد: «غلبه بر آلودگی پلاستیکی» شعاری است که سازمان ملل متحد برای روز جهانی محیط‌زیست امسال برگزیده است. این سازمان، همه ساله روز پنجم ماه ژوئن را به‌عنوان روز جهانی محیط‌زیست گرامی می‌دارد و در ایران نیز مقارن با همین روز و در ۱۵ خرداد، هفته‌ای آغاز می‌شود که به‌نام هفته محیط‌زیست نام‌گذاری شده است و بخش قابل‌توجهی از آن با تعطیلاتی مقارن می‌شود که بسیاری از گردشگران ایرانی مشغول سفر هستند.
 • تهدید تخت‌جمشید با گلسنگ‌ها

  ایسنا: مدیر پایگاه تخت‌جمشید و پاسارگاد با بیان اینکه کنترل گلسنگ‌ها در قالب یک برنامه مطالعاتی در این دو مکان تاریخی از سال‌ها قبل کلید خورده‌است، گفت: «فاز نهایی مطالعات در حال انجام است‌.» حمید فدایی افزود: «با اتمام مطالعات، یک اطلس از پراکندگی انواع گونه‌های گلسنگ در این دو مکان تاریخی منتشر خواهد شد‌. برحسب شناسایی انواع گلسنگ‌هاست که می‌توان راهکاری مناسب و علمی برای کنترل آن انتخاب کرد.» او با تصریح بر این نکته که براساس نتیجه مطالعاتی که تاکنون انجام شده با یک فرسایش گسترده در این دو مکان مواجه نیستیم، گفت: «آنقدر که عوامل محیطی بر فرسایش آثار سنگی تخت‌جمشید و پاسارگاد تاثیرگذارند، گلسنگ‌ها اثر ندارند.» فدایی تاکید کرد: «تا داده‌های شناختی ما کامل نشود نمی‌توان رویکرد علمی مطلوبی را در پیش گرفت. در حال حاضر با یکی از متخصصان در حوزه گلسنگ‌شناسی از پژوهشگاه علمی صنعتی کشور و متخصصانی از اسپانیا مطالعات را دنبال می‌کنیم تا به یک نتیجه واحد برسیم.»
 • ثمرات استراتژیک گردشگری الکترونیکی برای مصرف‌کنندگان آینده

  لیلا حامدی / مدرس و مشاور گردشگری
  اطلاعات، شریان حیاتی صنعت گردشگری است و ITCs‌ها (اطلاعات و فناوری‌های ارتباطی، سخت‌افزار، نرم‌افزار و نرم‌افزارهای کاربردی که توسط سیستم اطلاعاتی استفاده می‌شود)، تبدیل به اطلاعات، ارتباطات و استحکام عملکرد گردشگری می‌شوند. ITC‌ها در بازار جهانی تقاضا و عرضه گردشگری در حال رشد هستند. آنها ابزار موثری برای شناسایی و خرید محصولات مناسب برای مصرف‌کنندگان به شمار می‌روند و همچنین توسعه، مدیریت و توزیع مجدد در مقیاس جهانی برای ارائه‌دهندگان خدمات را بر عهده دارند. به این ترتیبITC‌ها مبدل به یک شریک مهم و ضروری شده‌اند که به‌طور فزاینده‌ای رابط بین مصرف‌کنندگان و تامین‌کنندگان هستند و همچنین توانایی صنعت گردشگری را برای توسعه، مدیریت و فروش محصولات مناسب در سطح جهانی تعیین می‌کنند.
 • مانع ثبت‌ جهانی «قلعه ‌الموت»

  مهر: مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین گفت: «به‌دلیل ساخت‌وسازهای غیرمجاز در عرصه و حریم قلعه‌الموت ثبت‌جهانی این قلعه با مشکل مواجه شده‌است.» جواد حضرتی درباره این اتفاق توضیح داد: «عرصه قلعه مصوب شده است اما متاسفانه برخی ساخت‌وسازها و نهال‌کاری غیرمجاز در این محدوده باعث فرسایش زمین و سست شدن شرایط عمومی خاک شده که به قلعه آسیب می‌زند و بازرسان یونسکو به این مسائل توجه جدی دارند؛ لذا از شوراها انتظار همکاری داریم تا این مشکل برطرف شود.» به گفته مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین قرار است از یک هیات فرانسوی که کار مستندسازی سه‌بعدی انجام می‌دهد دعوت شود تا شهریورماه به این منطقه بیایند: «اگر این کار انجام شود مستندسازی کامل خواهدشد و سپس باید رفع موانع در حریم قلعه هم انجام شود تا کار ادامه یابد.» او در ادامه گفت: «آنچه ثبت‌جهانی می‌شود با عنوان «ثبت منظر تاریخی و طبیعی دره‌الموت» است که از پیچ بن تا پل انبوه را شامل می‌شود و بسیار فراگیر و تاثیرگذار است. البته باید مردم هم کمک کنند با همکاری نهادهای ذی‌ربط این کار ارزشمند نهایی شود.»
 • آغاز کار صدور ویزای الکترونیک در اربیل

  صدور ویزای الکترونیک در سرکنسولگری جمهوری اسلامی در اربیل راه‌اندازی شد. به گزارش چمدان، از این پس متقاضیان روادید ایران می‌توانند با مراجعه به سامانه روادید الکترونیک به آدرس e_visa.mfa.ir، از منازل، محل کار یا دفاتر اینترنتی و شرکت‌های گردشگری، مشخصات گذرنامه‌ای خود را ثبت و با همراه داشتن تصویر فرم ثبتی تنها با یک مرحله مراجعه به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل ویزا دریافت کنند. به گزارش «دنیای اقتصاد» پیش از این براساس مصوبه هیات وزیران جمهوری اسلامی ایران، مقرر شد دفاتر گذرنامه و روادید وزارت امورخارجه مستقر در فرودگاه‌های امام خمینی (ره)، مهرآباد، مشهد، شیراز و تبریز برای دارندگان گذرنامه‌های عادی معتبر حدود ۱۹۰ کشور روادید گردشگری صادر شود. به گفته فعالان گردشگری، بهبود فرآیندهای صدور ویزا و تسهیلاتی که در این زمینه درنظر گرفته شده، منجر به افزایش ورود گردشگران خارجی به کشور شده است.
 • ادامه صدرنشینی ایرانیان در مبادی گردشگری ترکیه

  وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه اعلام کرد که در پنج ماه نخست سال‌جاری میلادی، یعنی از ۱۱ دی ۹۶ تا ۱۱ خردادماه ۹۷، ایرانیان پرشمارترین گردشگران خارجی ورودی به ترکیه بودند. به گزارش «ایرنا» و بنا به اعلام این وزارتخانه، در پنج ماه نخست سال‌جاری میلادی، تعداد گردشگران ورودی از ایران به ترکیه با افزایش دوبرابری نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۸۵۸ هزار نفر بوده است. بر این اساس، گردشگران آلمانی با ۶۶۶ هزار نفر و گردشگران گرجستانی با بیش از ۶۵۱ هزار نفر در رتبه‌های بعد از ایران قرار گرفتند.
 • تا ۱۴۰۰ موزه نیمه‌کاره وجود ندارد

  ایرنا: مدیر کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی کشور گفت: «با تکمیل ۲۰ موزه نیمه‌کاره سازمان میراث‌فرهنگی، تا پایان دولت دوازدهم هیچ موزه نیمه کاره‌ای نخواهیم‌داشت.»
 • وزارتخانه شدن سازمان میراث‌فرهنگی با هدف کوچک‌سازی دولت

  خانه ملت: عضو کمیسیون فراکسیون گردشگری مجلس اعلام کرد تبدیل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به وزارتخانه در راستای کوچک‌سازی ۱۵درصدی دولت تا پایان برنامه ششم است.

بیشتر