آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۲۹۵

 • سونامی نوروزی در مقاصد سفر

  نوید شکراللهی
  دنیای اقتصاد: روز گذشته قطار تعطیلات نوروزی در حالی به ایستگاه پایانی خود رسید که بنا بر اعلام رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از روز ۲۷ اسفند تا پایان روز ۱۱ فروردین ۵۸ میلیون و ۴۳۳ هزار و ۸۱۸ نفر شب اقامت در کشور به ثبت رسیده و در مقایسه با مدت مشابه در نوروز سال گذشته رشد ۲۱ درصدی رقم خورده است. با این حال و با وجود آمارهای ارائه‌شده، کارشناسان در سودآوری و عواید اقتصادی این سفرها تردید دارند.
 • پیش‌بینی افزایش ۵۰ درصدی گردشگران ایرانی ترکیه در نوروز

  دنیای اقتصاد: درحالی که طبق اعلام وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در دو ماه ژانویه و فوریه ۲۰۱۸ یعنی حدفاصل ۱۱ دی تا ۱۱ اسفندماه ۱۳۹۶ میزان ورود اتباع ایرانی به این کشور به شکل محسوسی افزایش داشته و ایرانی‌ها در صدر گردشگران خارجی این کشور جای گرفتند و در شرایطی که بسیاری از کارشناسان معتقدند پیشنهاد افزایش سه برابری عوارض خروج از کشور در لایحه بودجه سال ۹۷ برای کاهش دادن سفرهای خارجی به مقاصد همسایه از جمله ترکیه است، یکی از سریال‌های پرطرفدار نوروزی به تبلیغ گردشگری ترکیه پرداخته است.
 • بازگشایی درهای خانه «ستارخان» در نوروز

  خانه تاریخی ستارخان، سردار ملی ایرانیان در نهضت مشروطه خواهی ایران و آذربایجان در ایام نوروز پس از چهار سال وقفه، به روی گردشگران نوروزی بازگشایی شد.
 • آینده سودآوری هتل‌ها

  مسعود غلامی / مدرس دانشگاه / دانشجوی دکترای تخصصی بازاریابی هتلداری
  هرسال در اجلاسی که در میامی فلوریدا برگزار می‌شود، تلاش می‌شود مشکلات صنعت هتلداری بین‌المللی با بحث و بررسی و نظرسنجی و رای‌گیری مشخص شود. در سال ۲۰۱۷ بحث‌های عمیقی در خصوص ۱۰۰ موضوع و مشکل مختلف که جامعه هتلداری با آن روبه‌رو است، صورت گرفت و درنهایت ۱۰ موردی که بیشترین تاثیر را در این صنعت طی سال گذشته میلادی داشته، شناسایی شد. در این مقاله و سلسله مقالاتی که با این عنوان است، سعی می‌شود به‌طور مختصری این عوامل معرفی شود تا با شناسایی راهکارها بتوان تا حدودی بر این مشکلات فائق آمد. البته اعلام این مشکلات در سطح صنعت هتلداری بین‌المللی بوده که سعی شده با بومی‌سازی بخشی از آن مشکلات درونی نیز در آن دیده شود. در این مقاله موضوع «روند سودآوری هتل‌ها در آینده نزدیک» به عنوان یکی از ۱۰مساله پیش‌روی هتلداری مطرح شده است.
 • وعده مشاور رئیس‌جمهوری برای ساماندهی حریم «فلک الافلاک»

  مشاور رئیس‌جمهوری از ساماندهی حریم قلعه فلک‌الافلاک به‌طور کامل خبر داد.
 • سال ویژه «تبریز» از نظر معاون اول رئیس‌جمهوری

  معاون اول رئیس‌جمهوری در نشست شورای اداری آذربایجان شرقی، سال ۲۰۱۸ را برای تبریز یک‌سال ویژه دانست که مردم و دولت باید به آن توجه جدی داشته باشند. به‌گزارش مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، اسحاق جهانگیری فرصت «تبریز۲۰۱۸» را فرصتی مغتنم برای شهر تبریز و استان آذربایجان شرقی و کشور خواند و گفت: «مردم تبریز امسال در میزبانی از گردشگران عملکرد خوبی داشته‌اند.» او در این نشست گردشگری را از نخستین اولویت‌های دولت در رویداد «تبریز۲۰۱۸» اعلام کرد و افزود: «شهرهای دیگر کشور نیز همچون تبریز فرصت مغتنم گردشگری را خواهند یافت.» معاون‌اول رئیس‌جمهوری ابراز امیدواری کرد که تبریز از فرصت سال ۲۰۱۸ استفاده کند؛ چراکه آثار تاریخی پتانسیل زیادی برای این شهر ایجاد کرده است. جهانگیری از آمادگی دولت و شخص رئیس‌جمهوری برای حل مشکلات سرمایه‌گذاری خبر داد و با اشاره به سفر رئیس‌جمهوری در نیمه نخست اردیبهشت به‌منظور افتتاح رسمی رویداد «تبریز۲۰۱۸» گفت: «موضوع جدی کشور مساله اشتغال است و باید دقت شود وام اشتغال تبدیل به یک رانت برای افراد سودجو نشود.»
 • برنامه‌های «میراث فرهنگی» برای حمایت از کالای ایرانی

  رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اعلام اینکه سازمان متبوعش برای تحقق شعار سال جاری با عنوان «حمایت از کالای ایرانی» برنامه‌های مهمی در نظر گرفته، به «ایرنا» گفت: «طرح تجاری‌سازی صنایع دستی را که در سال ۹۶ شروع کردیم در سال ۹۷ ادامه خواهیم داد.» علی‌اصغر مونسان افزود: «در این طرح کمک می‌کنیم در بخش صنایع‌دستی بازاریابی ایجاد شود تا فروش و صادرات افزایش یابد.» معاون رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: «در حوزه گردشگری نیز یک طرح ۸۰ هزار شغله داریم که از پروژه‌های عمرانی تا نرم‌افزاری را شامل می‌شود.» مونسان ابراز امیدواری کرد که در سال ۹۷ حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ پروژه از ۱۷۰۰ پروژه مصوب به نتیجه برسد؛ چون هم در دوره ساخت و هم در دوره بهره‌برداری اشتغال ایجاد می‌کنند. وی یادآور شد: «منابع مالی ما کم است و در این شرایط بی‌پولی باید با یک جهش اعتبارات آن را جبران کنیم. هرچند خوشبختانه برای طرح‌های اشتغال روستایی ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پول نقد گرفتیم.» وی تصریح کرد: «باید بتوانیم سرمایه‌گذاری غیردولتی را به سازمان بیاوریم. معتقدم همه سایت‌ها و کاخ موزه‌های ما بستری برای ایجاد پول است در صورتی که خوش‌فکر باشیم تا این درآمدها را پشتیبان میراث فرهنگی کنیم.»
 • شرط چشم‌انداز مثبت برای گردشگری ایران

  به گفته رئیس کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ایران چشم‌انداز گردشگری ایران می‌تواند مثبت باشد به شرط اینکه برخی محدودیت‌های این حوزه کمرنگ شده روی خوش میهمان‌نوازی ایرانیان با برخوردهای سلیقه‌ای مخدوش نشود. به گزارش سایت اتاق بازرگانی ایران، احمد اصغری قاجاری با اشاره به لزوم رشد ۸ درصدی در سال ۹۷ گفت: «شرط تحقق رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۷، هم‌افزایی‌های بین‌المللی و جهانی و دوری از تنش و چالش‌های سیاسی است. بی‌شک لازمه پیشرفت اقتصادی بهبود اوضاع و شرایط سیاسی و هموارسازی بستر مبادلات تجاری و سرمایه‌گذاری در کشور است.» وی افزود: «در صنعت گردشگری برعکس سایر صنایع، صادرات مضر بوده و به تعبیری واردات گردشگر مطلوب است. بی‌شک جایگاه و ظرفیت کشورمان از منظر فرهنگی و طبیعی تاریخی برای جلب گردشگران خارجی بی‌نظیر است اما عزم همگانی برای بهره‌گیری از این ظرفیت‌های منحصربه‌فرد که عاملی در راستای توسعه فضای کسب‌وکار و اشتغال است، ایجاد نشده و انسجام شایسته و کافی در این زمینه حاصل نشده است.»
 • امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه برای توسعه گردشگری آبی خوزستان

  سازمان‌ میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، سازمان بنادر و کشتیرانی و استانداری خوزستان روز ششم فروردین ماه برای راه‌‌اندازی گردشگری دریایی در خوزستان توافق‌نامه همکاری امضا کردند. به گزارش «ایرنا» رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در حاشیه آیین امضای این توافق‌نامه گفت: «پهنه دریایی در شمال و جنوب کشور، ظرفیت بی‌نظیری را برای جابه‌جایی کالا و گردشگری به وجود آورده و اکنون در کنار سازمان بنادر و دریانوردی و وزارت راه و شهرسازی در تلاش هستیم تا با برنامه‌ریزی در این زمینه و در گام نخست، گردشگری دریایی را در کشور رونق بخشیم.»

بیشتر