آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۰ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۲۷۰

 • مروری بر چالش‌های بازاریابی الکترونیکی در ایران

  پژمان حاتمی‌فر/ استاد مدعو دانشگاه هنر اصفهان زاهد شفيعي/ مدير گروه جهانگردی دانشگاه هنر اصفهان
  امروزه جهانی‌سازی بازار یکی از چالش‌های مهمی است که بازاریابان گردشگری با آن مواجه هستند. جهانی‌سازی در نتیجه افزایش سفر و تجارت در بخش بزرگی از کشورها و همچنین افزایش ارتباطات اینترنتی در سراسر دنیا به‌وجود آمده و این موضوع به یکی از مهم‌ترین مسائل موردبررسی در مباحث علمی گردشگری و تحقیقات بازار در کشورهایی بدل شده است که به دنبال جذب گردشگران و درآمدهای بیشتر هستند. در این کشورها سعی می‌شود از ابزارهای موجود حداکثر بهره‌برداری شود و این‌گونه است که مقصدهای جهانی مهمی همچون پاریس، میلان، بارسلون یا اورلاندو به‌عنوان الگوهای گردشگری مجازی معرفی می‌شوند.
 • سفر بیش از ۵/ ۳ میلیون ایرانی به ۴ کشورهمسایه

  امیر شاملویی
  دنیای اقتصاد: بررسی گزارش‌های آماری مراکز معتبر جهانی حاکی از آن است که حدود ۳ میلیون و ۶۹۱ هزار ایرانی در سال ۲۰۱۷ از ۴ مقصد ترکیه، دبی، جمهوری آذربایجان و گرجستان بازدید کرده‌اند. از این میان حدود ۵/ ۲ میلیون نفر گردشگران بازدیدکننده از ترکیه بوده‌اند که موجب شده‌اند ایران به‌عنوان مبدا سوم گردشگری ترکیه جایگاه خاصی در این صنعت داشته باشد. بررسی‌های مربوط به گزارش‌های آماری دبی نیز نشان می‌دهد که ایرانیان ورودی به این امیرنشین در سال ۲۰۱۷ به بیش از نیم میلیون نفر رسیده‌اند و در رتبه دهم مبادی گردشگری این شهر قرار گرفته‌اند. همچنین حدود ۳۶۳ هزار ایرانی در سال ۲۰۱۷ از جمهوری آذربایجان بازدید کرده بودند و این آمار، ایران را در رتبه سوم مبادی گردشگری این کشور قرار می‌دهد. افزون بر این موارد، حدود ۳۲۳ هزار گردشگر از ایران به گرجستان رفته‌اند و کشورمان با ثبت این تعداد گردشگر از مجموع گردشگران وارد شده به گرجستان رتبه پنجم را در مبادی آن کشور در اختیار داشته است. این بررسی‌ها همچنین نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۶ میلادی تعداد گردشگران خروجی ایران به این ۴ مقصد، حدود ۲ میلیون و ۵۳۴ هزار گردشگر بوده؛ امری که به معنای افزایش یک میلیون و ۱۵۷ هزار نفری گردشگران خروجی در سال ۲۰۱۷ یا به عبارتی رشد بیش از ۶۶/ ۴۵ درصدی در این ۴ مقصد برتر گردشگری ایرانیان است.
 • پیش‌بینی جهش نوروزی سفرهای داخلی

  دنیای اقتصاد: با افزایش نرخ ارز در بازار، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که به دلیل گران‌تر شدن بسته سفر‌های خارجی، این امر موجب کاهش سفرهای گردشگران ایرانی به خارج از کشور می‌شود و این مساله موجب می‌شود توجه بخش قابل توجهی از گردشگران ایرانی از مقاصد خارجی به مناطق داخلی معطوف شده و سفرهای داخلی را جایگزین کنند. حال و در چنین شرایطی که پیش‌بینی می‌شود در تعطیلات نوروزی پیش‌رو تعداد سفرهای داخلی رشد قابل ملاحظه‌ای داشته باشد، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز نوروز پررونقی را برای بازار سفرهای داخلی پیش‌بینی کرده است.
 • جزئیات بازارچه موقت صنایع‌دستی نوروز۹۷

  مدیرکل دفتر صادرات معاونت صنایع‌دستی گفت: «بزرگ‌ترین بازارچه موقت صنایع‌دستی جهان در ۳۱ استان کشور به‌صورت همزمان از ۲۷ اسفند ۹۶ تا ۱۵ فروردین ۹۷ برگزار می‌شود.» به گزارش میراث آریا، پویا محمودیان افزود: «در ایام نوروز ۹۶ تعداد غرفه‌های بازارچه‌های نوروزی در سراسر کشور ۷۲۰۰ غرفه بود و مقرر شده است در سال ۹۷ بالغ بر ۷۷۰۰ غرفه در سراسر کشور برپا شود که برپایی این تعداد غرفه عرضه صنایع‌دستی در نوع خود بی‌سابقه است.» وی پیش‌بینی کرد که اقبال عمومی به بازارچه‌های صنایع‌دستی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ افزایش قابل توجهی داشته باشد. به گفته وی، در بازارچه‌های نوروزی سال ۹۶، بیش از ۴۲میلیارد تومان صنایع‌دستی به فروش رسید که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۲درصد افزایش داشته است. محمودیان خاطرنشان کرد: «بازارچه‌های صنایع‌دستی در ۶۷۵ محل در سراسر کشور برپا خواهد شد. سال گذشته استان گیلان بیشترین بازارچه و استان مازندران نیز بیشترین فروش را داشتند.»
 • رونمایی از پروژه مرمت بازار تهران

  از پروژه مستندسازی و مرمت چهارسوق بزرگ بازار تهران توسط مرمتگران ایرانی و آلمانی رونمایی شد. به گزارش میراث‌آریا، سفیر آلمان در این مراسم گفت: «اصولا اینکه موسسه‌هایی از ایران و آلمان تصمیم به اجرای این طرح آن هم در قلب تهران برای حفظ آثار میراث‌فرهنگی گرفته‌اند شاید کمی نامتداول باشد.» میکائیل کلور برشتولد با اشاره به اینکه آلمان در کنار شرکای ایرانی خود طی سال‌های گذشته از طرح‌های زیادی از نظر علمی و فنی و مالی حمایت کرده است، از عمارت سیستانی در بم و پروژه تخت‌سلیمان نام برد و تصریح کرد: «هر دو طرح یادشده به دلایل مختلف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.» رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری نیز چهارسوق بزرگ را یک پایلوت دانست و گفت: «این کار می‌تواند مقدمه خوبی برای همکاری‌های بزرگ‌تر باشد.» سیدمحمد بهشتی این پروژه را برای گروه ایرانی بسیار آموزنده دانست و ابراز امیدواری کرد که برای گروه آلمانی نیز آموزنده بوده باشد.
 • شرط سهم‌بردن گردشگری از درآمد صدور ویزا

  نایب رئیس فراکسیون گردشگری مجلس اختصاص بخشی از درآمد حاصل از ویزا به امور گردشگری را مستلزم تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه دانست و اظهار کرد: «فراکسیون گردشگری مجلس نحوه دخل و خرج این درآمدها را پیگیری خواهد کرد.»
 • تکذیب واگذاری موزه هنرهای معاصر به سازمان میراث

  شورای هماهنگی انجمن‌های تجسمی کشور با انتشار بیانیه‌ای از انجام برخی اقدامات و رایزنی‌ها نسبت به انتقال «موزه هنرهای معاصر تهران» از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خبر داد.
 • برگزاری نشست مدیریت گردشگری در «علامه»

  نشست تخصصی «مدیریت گردشگری، تولید ملی و توسعه اشتغال» امروز ۲۹ بهمن‌ماه با حضور اساتید، دانشجویان و فعالان صنعت گردشگری در دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود.

بیشتر