آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۲۴۱

 • تعلل در اجرای قانون برای اقامتگاه‌های دولتی

  نوید شکراللهی
  دنیای اقتصاد: به باور کارشناسان، رقابت در صنعت هتلداری و مراکز اقامتی کشور که یکی از ارکان اصلی صنعت گردشگری به‌شمار می‌رود، در فضایی ناسالم پیگیری می‌شود و موارد پرشماری از بی‌قانونی در حال رخ دادن در آن است. پیش از هر چیز، حضور اقامتگاه‌هایی تحت‌تملک نهاد‌های دولتی در بازار ارائه خدمات اقامتی به گردشگران فضای موجود در این اقتصاد را مخدوش کرده است. هتل‌ها و اقامتگاه‌های بخش خصوصی که از پشتوانه منبع مالی عظیمی همچون دولت برخوردار نیستند، بی‌آنکه اجازه داشته باشند در قیمت‌گذاری خدمات خود اعمال‌نظر کنند، در فصول اوج یا غیراوج سفر با تعداد پرشمار این دسته از اقامتگاه‌ها رقابت می‌کنند؛ اقامتگاه‌هایی که با ارائه خدمات خود با نرخی به مراتب پایین‌تر از نهادهای فعال بخش خصوصی در این حوزه، عرصه را بر این فعالان تنگ کرده‌اند.
 • رکورد تاریخی ایرانیان ورودی به «وان»

  دنیای اقتصاد: استان شرقی ترکیه، وان، رکوردی تاریخی از ورود ایرانیان در سال ۲۰۱۷ کسب کرد. به گزارش «دیلی صباح» شهر وان که مقصدی رایج برای گردشگران ایرانی است، براساس اطلاعاتی که از سوی دفتر فرماندار وان به دست آمده، در سال گذشته میلادی پذیرای ۴۲۴ هزار و ۴۳۲ نفر از اتباع کشورمان بوده که افزایش حدودا دو برابری نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.
 • تعریف سه مسیر گردشگری ریلی

  دنیای اقتصاد: چندی پیش یک مسیر گردشگری ریلی تعریف شد که براساس آن، گردشگران مسیر تهران- سوادکوه را با قطار طی و در مسیر، از جاذبه‌های گردشگری دیدن می‌کنند. حالا به گفته مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت بر خدمات شرکت راه‌آهن ایران، دومین مسیر قطار گردشگری از تهران به سمت بادرود می‌رود. به گزارش «ایسنا»، علی کاظمی‌منش وعده داده که سومین مقصد گردشگری ریلی زواره باشد یا چنانچه بادرود مورد استقبال گردشگران قرار نگرفت، زواره جایگزین آن شود.
 • ۵۲ اثر ایرانی در صف ثبت جهانی یونسکو

  براساس آنچه معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام کرد هم‌اکنون پرونده ۵۲ اثر تاریخی شاخص کشور برای ثبت جهانی در یونسکو در فهرست موقت این سازمان قرار دارد. به گزارش «ایرنا»، محمدحسن طالبیان افزود: «البته سهمیه سالانه کشورمان برای ثبت جهانی آثار تاریخی در یونسکو یک اثر است. علاوه‌بر این ۵۲ اثر، سازمان میراث فرهنگی در حال تکمیل پرونده ۵۰ اثر شاخص دیگر است که به ترتیب اولویت و توزیع استانی در فهرست موقت این سازمان قرار می‌گیرند.» وی درباره عوامل موثر بر انتخاب آثار خاطرنشان کرد: «علاوه‌بر توزیع استانی و عادلانه، شاخص بودن و مهم بودن، مدیریت خوب، دخالت کمتر انسانی، داشتن زمان لازم برای مرمت و ساماندهی قبل از بازدید کارشناسان یونسکو از دیگر فاکتورهای قرار گرفتن در فهرست موقت این سازمان است.»
 • هوشمندسازی مقاصد ، کلید توسعه گردشگری

  پژمان حاتمی‌فر/ استاد مدعو گروه گردشگری دانشگاه هنر اصفهان زاهد شفیعی/ مدیر گروه گردشگری دانشگاه هنر اصفهان
  در سال ۲۰۰۸، شرکت ماشین‌آلات بین‌المللی کسب و کار نظریه سیاره هوشمند را مطرح کرد که مطابق با این نظریه پیشنهاد شد دولت‌ها، جوامع و کسب و کارها به‌منظور رشد اقتصادی، بهره‌وری در کوتاه‌مدت، توسعه پایدار و پیشرفت اجتماعی از شبکه‌های هوشمندی مبتنی بر سیستم فناوری اطلاعات استفاده کنند. این نظریه در سال ۲۰۱۱ توسط مدیر گردشگری چین با عنوان گردشگری هوشمند وارد علم گردشگری شد.
 • یونسکو اتفاقات اطراف مسجد جامع اصفهان را رصد می‌کند

  مدیر پایگاه جهانی مسجد جامع اصفهان در خصوص ادامه اجرای پروژه میدان امام علی (ع) در نزدیکی مسجد جامع گفت: «حدود یک‌سال است که مشاور سازمان یونسکو در حال مطالعه روی مسجد جامع و تحرکات پیرامون آن است و این بررسی‌ها همچنان ادامه دارد.» به گزارش «ایسنا»، حسین یزدان‌مهر افزود: «باید هرچه سریع‌تر فکری به حال منظر ورودی و اطراف مسجد جامع شود؛ چراکه مناظر اطراف این مسجد برای گردشگران خارجی و داخلی اصلا خوشایند نیست. این در حالی است که گردشگران خارجی بازدید کننده از این مسجد چند برابر گردشگران داخلی هستند.» به گفته وی، بخش‌هایی از پروژه میدان امام علی (ع) نیمه‌کاره مانده و با نمایی از میلگرد و آهن‌های در مجاورت مسجد جامع رها شده است. وی خاطرنشان کرد: «برای پایگاه جهانی مسجد جامع یک میلیارد تومان از اعتبارات ملی در نظر گرفته شده بود که خوشبختانه با استفاده از این اعتبار ۶ پروژه مرمتی در مسجد جامع اجرایی شد.»
 • قصور «میراث فرهنگی» در خروج خانه نیما از ثبت ملی

  به گفته رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران، سازمان میراث فرهنگی در خروج خانه نیما از فهرست آثار ملی کوتاهی کرده، دفاعیات خوبی نداشته و طی ۱۶ سالی که این بنا در اختیار این سازمان بوده، هیچ اقدامی در جهت نگهداری این بنا صورت نگرفته است.
 • ضد و نقیض مالیات ارزش افزوده گردشگری

  نماینده مردم اسفراین در مجلس دو هفته پیش اعلام کرد قانون مالیات ارزش افزوده حذف شد. به گزارش «ایسنا» و به گفته هادی قوامی، قرار بر این بود تا این قانون به صورت آزمایشی برای مدت پنج سال اجرایی شود که این امر انجام و این مالیات هم‌اکنون حذف شده است. این درحالی است که مشاور مالیاتی اتاق اصناف پس از آن اظهارات، از احتمال تمدید قانون آزمایشی مالیات ارزش افزوده فعلی برای سال آینده با وجود ایرادهای ساختاری و ماهیتی که در سال‌های اجرای آزمایشی آن بروز کرده، خبر داده است.
 • سازمان‌های دولتی برای هدایای خود، صنایع‌دستی بخرند

  معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: «نیازمند حضور جوانان در عرصه صنایع‌دستی هستیم، زیرا آنها سلیقه‌های روز را می‌شناسند و می‌توانند کالاهایی تولید کنند.»

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر