آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۲۳۱

 • ۳بازار جذاب گردشگری ۲۰۱۸

  امیر شاملویی
  دنیای اقتصاد: چین، هند و کشورهای عربی بازارهای سفر خروجی مهمی در جهان در سال ۲۰۱۸ خواهند بود. موسسه «ترک سافت» در گزارشی به بررسی این موضوع که در سال ۲۰۱۸ بر صنعت گردشگری اثر خواهند گذاشت، پرداخته است. به نظر می‌رسد مردم هند و چین با رشد اقتصادی قابل‌توجهی که در دهه‌های اخیر داشته‌اند، قدرت خرید بالاتری یافته‌اند و در نتیجه سفرهای خارجی آنان افزایش قابل‌توجهی پیدا کرده است. کشورهای عربی نیز در کنار این دو کشور می‌توانند هزینه زیادی در کشورهای میزبان بکنند و از این حیث جذب آنان اهمیت زیادی دارد. در این راستا توجه به نیازهای مسافران هر کشور مهم است. برای مثال حضور در سایت‌ها و فضای مجازی کشورهایی مانند چین و منعطف بودن برنامه سفر برای چینی‌ها و هندی‌ها در کنار ارائه تورهایی با تجارب نوین می‌تواند در زمینه جذب آنان موثر باشد.
 • وظایف «میراث فرهنگی» در توسعه اجتماعی-فرهنگی کلان‌شهرها

  براساس ابلاغ معاون اول رئیس‌جمهوری وظایف سازمان میراث‌فرهنگی در مصوبه اقدامات اجتماعی‌فرهنگی در کلان‌شهرها مشخص شد.
 • آغاز طرح توراپراتور مجازی با دانشجویان و فارغ‌التحصیلان

  رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اظهار کرد: «ثبت‌نام فارغ‌التحصیلان و دانشجویان تمام رشته‌های دانشگاهی کشور به‌عنوان توراپراتور مجازی برای محصولات گردشگری از هفته آینده آغاز می‌شود.» به گزارش «میراث آریا»، علی‌اصغر مونسان با اعلام این خبر اظهار کرد: «فارغ‌التحصیلان و دانشجویان تمام رشته‌های دانشگاهی می‌توانند از ۱۶ دی با ثبت نام در سامانه tourismcalendar درخواست خود را برای فعالیت به‌عنوان توراپراتور مجازی اعلام کنند.» وی تصریح کرد: «پس از ثبت‌نام، بررسی‌های اولیه در مورد این افراد از سوی کار‌شناسان معاونت گردشگری انجام و همچنین روش‌ها و شیوه‌های فعالیت در این حوزه به علاقه‌مندان آموزش داده می‌شود.» معاون رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه اشتغال‌زایی و توسعه اقتصادی از اهداف مهم اجرای این طرح است، یادآور شد: «دانشجویان و فارغ‌التحصیلانی که در این حوزه به‌عنوان توراپراتور مجازی فعالیت می‌کنند، بابت جذب گردشگر مبالغی را به‌عنوان دستمزد دریافت خواهند کرد.»
 • از مدیریت درآمد هتل چه می‌دانیم؟

  مترجم: مسعود غلامی/ مدرس دانشگاه
  به‌رغم کارآمدی فراوان مدیریت درآمد(RM)، متاسفانه این مدیریت در صنعت هتلداری واژه غریبه‌ای است. برخلاف اقدامات انجام‌شده در این خصوص، تعریف علمی و نظری آن عملا بدون تغییر باقی‌ مانده است. امروزه رویکرد مبتنی بر RM بخشی جدایی‌ناپذیر از مدیریت را تشکیل می‌دهد و می‌تواند به عملکرد مالی هتل‌ها کمک شایانی کند.
 • رشد ۸۰درصدی ورود گردشگر به شهر جهانی یزد

  شهردار شهر جهانی یزد از رشد ۸۰ درصدی ورود گردشگر به این شهر خبر داد و گفت: «گفتمان شهرداری یزد به‌عنوان شهر ثبت‌شده در یونسکو که تا پایان سال نیز جشن جهانی شدن آن برگزار می‌شود، حفاظت‌محور شده است؛ به این معنی که ما در کنار اقدامات زیرساختی، کارهای حفاظتی نیز انجام می‌دهیم و از آثار به جای‌مانده از گذشته صیانت می‌کنیم.» به گزارش «ایسنا» مهدی جمالی‌نژاد درمورد رویکرد شهرداری‌ها نسبت به میراث فرهنگی گفت:‌ «حفاظت و صیانت از میراث فرهنگی در اولویت اجرایی شهرداری‌ها قرار گرفته است.» وی با اشاره به کمبودهای گردشگری از سرویس بهداشتی گرفته تا نبود تابلوهای راهنمایی که چاره‌ کار آنها بیشتر در دست شهرداران است، افزود: «می‌دانم که شهرداری‌ها همیشه دغدغه میراث فرهنگی کشور بوده‌اند؛ ولی خوشبختانه نگاه و رویکرد آنها تغییر کرده و به اقدامات فرهنگی، اجتماعی و گردشگری روی آوردند و گفتمان‌شان عوض شده است.»
 • فرجام مبهم پرداخت جایزه صادراتی گردشگری پس از ۶ سال

  رئیس سازمان توسعه تجارت درباره پرداخت جایزه صادراتی گردشگری که شش سال است به تعویق افتاده، اظهار کرد: «تا منابع مالی نیاید هیچ قولی نمی‌دهم.» مجتبی خسروتاج در گفت‌وگو با «ایسنا» گفت: «زمانی که منابع مالی تامین شود، می‌توانیم برای پیگیری و پرداخت جایزه‌ صادراتی گردشگری قول دهیم. این اعتبار باید در بودجه لحاظ شود تا درباره‌ آن تصمیم بگیریم که فعلا در مرحله بحث هستیم و موضوع هنوز قطعی نشده است.» این درحالی است که سازمان توسعه تجارت سال گذشته نیز در اظهاراتی مشابه اعلام کرده بود که تنها تامین بودجه تکلیف جایزه صادرات گردشگری را تعیین می‌کند.
 • الزامات برگزاری شایسته «همدان ۲۰۱۸»

  مجمع گفت‌وگوی کشورهای آسیایی (ACD) که بزرگ‌ترین تشکل گردشگری آسیا با ۳۴ عضو به‌شمار می‌رود، خردادماه سال‌جاری در اجلاس وزرای گردشگری کشورهای آسیایی در کامبوج، همدان را به‌دلیل برخورداری از ظرفیت‌‌های بی‌‌نظیر گردشگری به‌عنوان پایتخت گردشگری آسیا در سال ۲۰۱۸ انتخاب کرد و اکنون با شروع سال ۲۰۱۸، همدان با بیش از هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی و گردشگری فرصتی طلایی برای قدم گذاشتن در راه جهانی شدن به‌دست آورده است.

بیشتر