آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۱۹۹

 • دو جایگزین کارت‌های اعتباری برای گردشگران

  نوید شکراللهی
  دنیای اقتصاد : کارشناسان اتفاق نظر دارند که یکی از مشکلات عمده‌ای که گریبان گردشگری ورودی کشور را گرفته، زیرساخت‌های مالی نامناسب و غیرقابل استفاده بودن کارت‌های اعتباری بین‌المللی همچون «مسترکارت» در ایران است که موجب بروز دردسر و مشکلاتی در سفر گردشگران خارجی به کشور می‌شود. عموم این گردشگران عادت دارند که مبادلات مالی و خرید‌هایشان را در کشور خود یا در سفر به سایر کشورها از طریق این کارت‌های اعتباری انجام دهند و حتی‌الامکان از حمل پول نقد، حتی در مناسبات روزمره نیز اجتناب می‌کنند؛ حال آنکه به‌دلیل برخی مشکلات سیاسی در سطح بین‌الملل که به‌تبع آن محدودیت‌هایی در زمینه مبادلات مالی و بین بانکی برای ایران وضع شده، گردشگرانی که به ایران سفر می‌کنند امکان استفاده از کارت‌های اعتباری خود را ندارند.
 • سفر به بیابانی جهانی

  در شرایطی که هر روز هوا بیشتر رو به سردی می‌گذارد، کویرها و بیابان‌های کشور بیشتر میزبان گردشگران و طبیعت‌گردانی هستند که علاقه‌مندند این بخش از طبیعت جذاب ایران را نیز کشف کنند. بسیاری از مردم، به‌ویژه پایتخت‌نشینان ترجیح می‌دهند بیشتر سفر به کویرهایی را تجربه کنند که به محل سکونت آنها نزدیک‌تر است؛ اما واضح است کویرها و بیابان‌هایی که از مرکز و پایتخت دورتر هستند به مراتب دست‌نخورده‌تر و بکرتر هستند.
 • وقفه در ارسال طرح دیوارکشی مجلس به میراث‌فرهنگی

  «با وجود مکاتبه مجدد و تاکید در تسریع برای ارسال طرح دیوارکشی دور مجلس، هنوز هیچ طرحی از سوی این دستگاه به اداره کل میراث فرهنگی استان تهران نرسیده است.» به گزارش «ایسنا» سپیده سیروس‌نیا، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران با اعلام این مطلب افزود: «هنوز طرحی برای اداره کل استان ارسال نشده تا در شورای فنی مطرح شود. مکاتبه با مجلس انجام شده تا طرح ارائه شود، ولی هنوز چیزی دست ما نرسیده است.» پیش از این رجبعلی خسروآبادی، مدیرکل میراث‌فرهنگی استان تهران نتیجه فعالیت‌های عمرانی روزهای اخیر در مجلس شورای اسلامی را موجب خدشه‌دار شدن حریم بصری ابنیه تاریخی که در خانه ملت قرار دارد، دانسته و گفته بود: «انتظار می‌رود قانون‌گذار از قانونی که خود تصویب کرده به نحو شایسته حمایت کند.»
 • وضعیت جهانی اجرای مسوولیت اجتماعی در بنگاه‌های گردشگری

  یانه ی.لیبورد / دبورا ادواردز ترجمه: محمد تقی‌زاده مطلق
  مسوولیت اجتماعی شرکت‌ها (CSR) مفهومی است که به موجب آن «شرکت‌ها دغدغه‌های اجتماعی و زیست‌محیطی را به‌صورتی داوطلبانه در عملیات کسب‌وکار و در تعاملات خود با ذی‌نفعان وارد می‌کنند.» به این ترتیب، شرکت‌ها می‌توانند در توسعه پایدار سهیم شوند. در این میان از شرکت‌های گردشگری نیز انتظار می‌رود به نوبه خود این مسوولیت را عملی کنند. دلایل اصلی‌ای که شرکت‌های گردشگری روش‌های CSR را اختیار می‌کنند، عبارت است از:
 • دو رویکرد در احیای بناهای تاریخی دارای مالکیت خصوصی

  سرپرست صندوق احیا و بهره‌برداری از بناهای فرهنگی و تاریخی از اتخاذ تدابیر ویژه در این صندوق برای تسهیل احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی دارای مالکیت خصوصی و ساماندهی نظامی به همین منظور خبر داد.
 • مصائب وام‌های بدون نظارت برای اقامتگاه‌های بوم‌گردی

  یک کارشناس گردشگری گفت: «اعطای وام به متقاضیان ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی بدون ارائه خدمات مشاوره و نظارت بر استانداردهای زیست‌محیطی و فرهنگی و امنیتی، تبعات جبران‌ناپذیری دارد.»
 • آغاز روابط گردشگری ایران و اتریش از تبریز

  معاون سفیر و مدیر انجمن فرهنگی سفارت اتریش در تهران ابراز امیدواری کرد همکاری‌های حوزه گردشگری این کشور با جمهوری اسلامی ایران از شهر تبریز آغاز شود. به گزارش «ایرنا» الکساندر ریگر، در دیدار با مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی، اظهار کرد: «این امکان را داریم که زمینه را برای حضور متخصصان بخش‌خصوصی و دولتی حوزه گردشگری تبریز در کشورمان به منظور بازدید از ظرفیت‌های گردشگری و آموزش‌های تخصصی این حوزه فراهم کنیم.»

بیشتر