آرشیو روزنامه شماره ۴۱۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۴۱۷۷

 • سه الگوی برتر جهانی برای توریسم شهری

  دنیای اقتصاد: گردشگری در بسیاری از شهرهای جهان صنعتی شده و یک رکن اساسی از اقتصاد آن شهرها را تشکیل داده است. این شهرها با استفاده از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی خود، طی برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و در عین‌حال فشرده‌ای سعی کردند با ایجاد زیرساخت‌های لازم، بازاریابی و ایجاد جاذبه‌های تفریحی متنوع، از این سرمایه بالقوه نهایت استفاده را ببرند.
 • گذری بر یک «بام» ایران

  بروجن یکی از شهرستان‌هایی است که به «بام ایران» معروف شده. شهرستانی که در گذر زمان بافت تاریخی و سنتی خود را حفظ کرده و اکنون در سایه وجود آثار تاریخی و جاذبه‌های طبیعی یکی از قطب‌های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری است. این شهرستان در دشتی وسیع در محل تلاقی راه‌های مواصلاتی سه استان چهار محال و بختیاری، اصفهان و فارس قرار گرفته است. ارتفاع نزدیک به ۲۱۹۷ متری از سطح دریا موجب شده تا بروجن یکی از سردترین شهرهای کشور لقب بگیرد.
 • میزبانی بناهای تاریخی اصفهان از ۴۲۰هزار توریست در ۷ ماه اول ۹۶

  مدیر‌کل میراث‌فرهنگی استان اصفهان از بازدید ۴۲۰‌هزار گردشگر خارجی از بناهای تاریخی استان اصفهان از فروردین تا پایان مهر ۹۶ خبر داد و گفت: «این رقم در مقایسه با مدت مشابه خود در سال ۹۵، از رشد ۲۵درصدی برخوردار بوده است.» به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان اصفهان، فریدون الله‌یاری افزود: «با آغاز فصل دوم گردشگری، بررسی‌ آمارهای موجود حاکی است که ۱۰۰هزار گردشگر خارجی در مهر ۹۶، از بناهای تاریخی اصفهان دیدار کرده‌اند.» وی همچنین درباره ملیت گردشگران خارجی بازدیدکننده از بناهای تاریخی استان در سال ۱۳۹۶ تاکید کرد: در سال جاری گردشگران فرانسوی رتبه اول بازدید از بناهای تاریخی را به خود اختصاص داده‌اند و پس از آن به ترتیب، گردشگران آلمانی، ایتالیایی، اسپانیایی و چینی در رتبه‌های بعدی بازدید از بناهای تاریخی جای گرفته‌اند.
 • چارچوب‌های مدیریت اثر بازدیدکنندگان در مقاصد اکوتوریسم

  افسانه احسانی
  منبع: کتاب اکوتوریسم، راهی برای گردشگری پایدار: برای شناسایی اثراتی که گردشگران در مقاصد اکوتوریستی دارند، روش‌ها و چارچوب‌های مشخصی وجود دارد. مثلا در دهه ۷۰ میلادی تکنیک ظرفیت برد به‌عنوان روشی برای مدیریت اثرات حضور گردشگران در مناطق حساس زیست‌محیطی به‌کار گرفته و تبیین شد. سازمان جهانی گردشگری در سال ۱۹۸۴ میلادی ظرفیت برد تفرجی را این‌گونه تعریف کرد: «حداکثر تعداد افرادی که می‌توانند در یک زمان معین از یک مقصد گردشگری بازدید کنند، بدون اینکه باعث تخریب محیط‌زیست فیزیکی، اقتصادی و اجتماعی- فرهنگی یا کاهش غیرقابل قبول کیفیت رضایت‌مندی بازدیدکنندگان شوند.»
 • تلاش برای واقعی شدن سهم ایران از گردشگری کره

  معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به سابقه روابط فرهنگی و اقتصادی بین ایران و کره‌جنوبی گفت: «به دنبال سهم واقعی‌تری از بازار گردشگری کره‌جنوبی هستیم.»
 • برنامه ترکیه برای دوم شدن در گردشگری سلامت جهان

  دولت ترکیه شروع به ایجاد نقشه‌راهی برای فعال کردن بخش توریسم حرارتی مبتنی ‌بر منابع طبیعی آب‌های گرم و سرد کرده ‌است تا نقشی راهبردی در این بخش، در منطقه ایفا کند.
 • نقشه‌های پایتخت مادها برای پایتختی آسیا

  مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان با بیان اینکه این شهر در سال ۲۰۱۸ به‌عنوان «پایتخت گردشگری آسیا» انتخاب شده، گفت: «تامین زیر‌ساخت‌ها، افزایش جذب گردشگر خارجی و رونق صنایع‌دستی مهم‌ترین اهداف این اداره‌کل در سال ۲۰۱۸ و همزمان با برگزاری این رویداد بین‌المللی است.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر