آرشیو روزنامه شماره ۳۹۴۶ دنیای اقتصاد

اخبار گردشگری - روزنامه شماره ۳۹۴۶

 • ۹ اصل اساسی گردشگری اجتماع‌‌محور

  دنیای اقتصاد: به باور کارشناسان، گردشگری اجتماع‌محور یکی از موثرترین راه‌ها برای بهبود وضعیت اقتصادی جوامع کمتر برخوردار است. آنها ۹اصل اساسی را برای این نوع از گردشگری برمی‌شمرند و معتقدند که باید در پیاده‌سازی آن مورد توجه قرار گیرد. دامنه و میزان بالای برنامه‌ریزی فعال به‌جای برنامه‌ریزی منفعلانه؛ نظام اقتصادی تطبیق‌یافته با شرایط محلی؛ درجه بالای مشارکت و کنترل محلی در همه مراحل؛ حساس بودن نسبت به اولویت‌های جوامع محلی؛ استفاده همه از ساختار قدرت مثبت در جامعه؛ نقش حیاتی نظام آموزشی در کسب مهارت و آموزش افراد محلی و اصلاح ساختار قدرت؛ رعایت مساوات در توزیع درآمد و ثروت؛ ساختارمند کردن مداخلات دولتی و اصلاحات چارچوب سیاست‌گذاری و درنظر گرفتن گردشگری به‌عنوان صنعت مکمل نه به عنوان تنها صنعت، اصول مهم در شکل‌گیری گردشگری اجتماع‌محور به‌شمار می‌روند.

 • پایان «سفره ایرانی» در اروند

  معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: «سفره ایرانی به‌عنوان عامل رونق گردشگری غذا به جهانیان معرفی می‌شود. » به گزارش «ایرنا»، مرتضی رحمانی موحد در بازدید از جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری منطقه آزاد اروند، اظهار کرد:« جشنواره برگزار شده در این منطقه، آخرین و هشتمین جشنواره سال‌جاری است که طی آن ۳۱ استان، ظرفیت‌های خود را در زمینه سفره‌های مختلف و غذاهای سنتی به نمایش گذاشتند. » وی افزود: «این جشنواره در آینده نزدیک به صورت ملی برگزار می‌شود. » وی با تشریح مزیت‌های رونق گردشگری غذا در کشور اضافه کرد: «وقتی یک فرد شمالی با تنوع غذایی در خوزستان آشنا شود یا بالعکس، سفر و رفت‌و‌آمد رونق می‌یابد.

 • جشنواره فجر صنایع‌دستی از امسال کلید می‌خورد

  جشنواره صنایع‌دستی و هنرهای سنتی به فهرست جشنواره‌های فجر اضافه و امسال برای نخستین‌بار برگزار می‌شود. مدیرکل توسعه و ترویج صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این‌باره به «ایسنا» گفت: «پیش‌بینی می‌کنیم ۱۵۰ اثر در نخستین جشنواره صنایع‌دستی و هنرهای سنتی فجر ارائه شود؛ البته ممکن است تعداد این آثار کمی بیشتر یا کمتر شود. » به گفته علی حاجی شیزری، مصوبه این جشنواره به‌صورت بین‌المللی از شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شده و چون زمان کافی برای اعلام فراخوان وجود نداشت، ممکن است نخستین جشنواره صنایع‌دستی و هنرهای سنتی به‌صورت ملی برگزار شود.

 • صنایع‌دستی و گردشگری محور اقتصاد مقاومتی همدان و قم

  آخرهفته گذشته، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای شرکت در جلسات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به استان‌های همدان و قم سفر کرد. زهرا احمدی‌پور در همدان گفت: «حمایت از تولیدات صنایع‌دستی می‌تواند زمینه‌ساز رونق اقتصادی شود و اقدامی بسیار قابل‌قبول است. » وی با اشاره به اینکه اولویت‌ بخش‌های مختلف در راستای اقتصادمقاومتی باید انجام شود، تصریح کرد: «درون‌زا و پایدار بودن در زمینه اقتصاد مقاومتی از مسائل مهمی است که باید موردتوجه مدیران استانی قرار گیرد. » احمدی‌پور یادآور شد: «همدان در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی به صورت برنامه‌محور حرکت کرده و پروژه‌ها منظم‌تر از گذشته در حال انجام است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر