بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلستان برای سفر به ۱۲ مقصد چراغ سبز نشان داد اما برخلاف تصور با واکنش متفاوت توریست‌ها مواجه شد و در واقع سفرهای خارجی با «نه» انگلیسی‌ها همراه شده است. دولت انگلستان از ۱۷ مه لیست سبز کشورها را اعلام کرده که براساس آن مسافران می‌توانند هنگام بازگشت از ۱۲ مقصد سبز نیازی به قرنطینه نداشته باشند. این امر به ساکنان انگلیس فرصت سفر به خارج از کشور برای گذران تعطیلات تابستانی را می‌دهد اما با توجه به چالش‌هایی که برای سفرهای خارجی وجود دارد، «گردشگری بین‌المللی» انگلیس در سال ۲۰۲۱ تغییر چندانی نخواهد کرد و در مقابل «گردشگری داخلی» روند رو به رشد خود را ادامه می‌دهد.

چالش نخستی که برای سفرهای خارجی مطرح است اینکه سفر تنها به ۱۲ مقصد گردشگری بدون قرنطینه شدن امکان‌پذیر است. اما این مقاصد کم نیز با موانعی همچون هزینه بالا، آب و هوای نامناسب یا بسته بودن مراکز تفریحی مقصد برای گردشگران خارجی مواجه است. سفر به جزیره فالکند تنها هزینه بازگشت آن بیش از ۲۲۰۰ پوند است. همچنین سفر به جزایر فارو، جورجیای جنوبی و جزایر سنویچ جنوبی که تنها با قایق در فصل تابستان قابل دسترس است به‌دلیل واقع شدن در نیمکره جنوبی درحال‌حاضر فصل‌های سرد را می‌گذراند. جزیره سنت هلن نیز درگیر رخدادهای آتشفشانی است و استرالیا، نیوزیلند و سنگاپور نیز درحال‌حاضر پذیرای گردشگران خارجی نیستند. همچنین باتوجه به درگیری‌های فلسطین و اسرائیل، سفر به این منطقه با خطرات بسیاری همراه خواهد بود. تنها گزینه‌های مناسب سفر ایسلند، جبل الطارق و پرتغال است که احتمالا به‌زودی پرتغال از این لیست حذف شود. با این تفاصیل، تعطیلات تابستانی برای سفر انگلیسی‌ها به لیست سبز با چالش‌ها و موانع بسیاری همراه است که هرجا بروند با خطر جدی مواجه می‌شوند که شاید مهم‌ترین آن احتمال شیوع مجدد کرونا در انگلیس است. بنابراین، با توجه به چالش‌های موجود بنا بر سخنان ناپلئون که می‌گوید: «من باید در مصر می‌ماندم»، گذران تعطیلات تابستانی داخلی را تقویت می‌کند.

با وجود اینکه لیست مقاصد سبز اعلام شده اما توصیه دولت و کارشناسان اجتناب از سفرهای خارجی است. برخی بر این عقیده هستند که باتوجه به پتانسیل گردشگری انگلستان می‌توان تمام تفریحات خارجی را در داخل کشور نیز تجربه کرد و زمان مناسبی برای تماشای مسابقات ورزشی، دیدار با دوستان و اقوام، روستاگردی و حضور در رویدادها و جشن‌های ملی و محلی است. در واقع اگر در کشور زمانی برای گردشگری وجود دارد، اکنون این فرصت به‌وجود آمده است. تعطیلات تابستانی در یک هوای گرم و کنار ساحل چیزی است که بریتانیا از آن برخوردار است و دمای هوای ماه آگوست برای شش روز متوالی بیش از ۳۴ درجه سانتیگراد خواهد بود. همچنین سفرهای خارجی در سال‌های گذشته به لطف هواپیماهای سریع و طولانی بودن تعطیلات و تغییرات اقلیمی در انگلیس با افزایش بسیاری همراه بوده و شهروندان انگلیسی را از جاذبه‌های تبادل فرهنگی داخلی جدا کرده است.

چالش دیگری که ضروری نبودن گذران تعطیلات در خارج را تاکید می‌کند اینکه سفرهای خارجی می‌تواند به شیوع مجدد کرونا در انگلیس منجر شود و نباید برای رضایت کوتاه‌مدت از سودهای طولانی‌مدت چشم‌پوشی کرد. در تابستان ۲۰۲۰ امکان سفرهای خارجی با کمترین کنترل فراهم شد اما این امر نه‌تنها به بازگشت گردشگری کمکی نکرد بلکه با اوج‌گیری کرونا در سفرهای داخلی نیز محدودیت‌هایی ایجاد کرد. همچنین این سفرهای خارجی منجر به موج دوم ویروس کرونا در کشورهای اسکاتلند، ایرلند و آلمان شده بود. درحال‌حاضر سفر به مسافت‌های طولانی هزاران مایلی پاسخی برای رفع استرس‌ها نیست. باتوجه به بازگشایی هتل‌ها و بسیاری از مراکز تفریحی در انگلیس سفرهای داخلی گزینه بهتری برای شهروندان جهت گذراندن تعطیلات تابستانی است.

درحالی‌که چشم‌انداز سفرهای خارجی نامشخص است، فرصت‌های خوبی برای سفرهای داخلی هم در شرایط فعلی و هم در طولانی‌مدت وجود دارد. همچنین باتوجه به چالش‌های مداوم بین‌المللی، سرمایه‌گذاری مشاغل تخصصی سفرهای خارجی بسیار دشوار بوده است و به‌نظر می‌رسد این وضعیت برای مدتی طولانی باقی بماند. در مقابل مشاغل داخلی و اقامتی در برابر بحران مقاوم‌تر بوده و احتمالا شاهد شرایط بهتر و موقعیت بالاتری خواهند بود. گردشگری داخلی انگلیس در سال ۲۰۲۰ با کاهش درآمد ۶۳ درصدی مواجه شده است و حدود ۳۴ میلیارد پوند درآمد کسب کرد و این در حالی است که در سال ۲۰۱۹ این رقم حدود ۹۱ میلیارد پوند بوده است. اما با توجه به رشد گردشگری داخلی برآوردها برای سال ۲۰۲۱ بازگشت بیش از ۵۱ میلیارد پوندی درآمدها خواهد بود. این درحالی است که در سال ۲۰۲۰ گردشگری بین‌المللی انگلیس با کاهش بیش از ۷۵ درصدی در ورود گردشگران مواجه شده است.

با نگاهی فراتر از تابستان، انتظار می‌رود سفرهای داخلی این رشد را در سال‌های آینده نیز ادامه دهد. زیرا باتوجه به محدودیت‌های کرونا در سفرهای خارجی، برای سفرهای داخلی مشتریان بلندمدت جدیدی ایجاد شده است. در سال گذشته تعداد بیشتری از افراد اقامت و سفر را در انگلیس انتخاب کردند و متوجه جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر در کشور خود شدند. نتیجه کشف جاذبه‌های گردشگری و اقامتگاهی، گذراندن تعطیلات تابستانی داخلی در سال آینده به‌عنوان گزینه مناسب‌تری با ادامه رشد بلندمدت این بخش خواهد بود. ارائه‌دهندگان سفرهای داخلی طی یک سال گذشته سطح خدمات خود را بسیار افزایش دادند که این امر به جذب مشتریان بیشتر کمک خواهد کرد. بسیاری از مشاغل مستقر در انگلیس انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به رزروها انجام داده‌اند و امکان لغو رایگان تا ۴۸ ساعت قبل را فراهم کردند. این امر تاثیر بسیاری بر جذب گردشگران داشته و بسیاری از بازدیدکنندگان یکباره را به مشتریان دائمی و طولانی‌مدت تبدیل خواهد کرد. نکته مهم اینکه فعالان گردشگری طی یک‌سال گذشته هم از افزایش کوتاه‌مدت سفرهای داخلی و هم از موقعیت طولانی‌مدت اقامت‌ها در برنامه تعطیلات آینده بهره‌مند شده‌اند. در واقع کسانی که همچنان به ارائه خدمات به مشتری ادامه می‌دهند در سال‌های آینده رشد قابل‌توجهی را تجربه خواهند کرد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند