در این ارتباط اما برخی صاحب‌نظران، ترامپ و همکاران او به‌عنوان مثال بولتون را مورد سرزنش قرار می‌دهند. جینت مور یکی از فعالان حوزه گردشگری در ایالات متحده در این ارتباط می‌گوید از سال ۲۰۱۵ و بعد از امضای برجام آمریکایی‌های زیادی پا به ایران گذاشتند و از فرصت‌های توریستی در این کشور استفاده کردند؛ اما خروج ترامپ از این توافق باعث شد مشکلاتی برای شرکت‌های بین‌المللی گردشگری در آمریکا ایجاد شود درحالی‌که این محدودیت‌ها هیچ منطقی ندارند.

به نظر می‌رسد مردم آمریکا برخلاف علاقه خود مجبور شده‌اند به دنبال مقاصد گردشگری جایگزین باشند و این در حالی است که معتقدند ایران از امنیت بالایی برخوردار است. در این ارتباط مدیرکل ارتباطات یک مرکز مسافرتی با طبقه‌بندی سفرها به ایران در دو دسته معتقد است اگرچه آمریکایی‌ها به ناچار سفر خود به ایران را کاهش داده‌اند؛ اما به همان نسبت و حتی بیشتر رزروهای مسافران غیرآمریکایی مقیم این کشور به ایران افزایش یافته است. بررسی‌های SKIFT حکایت از آن دارد که آمریکایی‌ها امسال ۱۴درصد ثبت نام برای سفر به ایران را کاهش داده‌اند. این موضوع فقط هم منحصر به آمریکا نیست.

برخی آمارهای رسمی حکایت از آن دارند که سایر کشورها نیز برای بازدید از ایران و جاذبه‌های گردشگری آن بیش از گذشته از خود علاقه نشان می‌دهند. مدیر یک شرکت مسافرتی استرالیایی این گفته را تایید می‌کند. SKIFT  در بخش دیگری از گزارش خود به دنبال پاسخ به این سوال است که آیا سفر به ایران برای شهروندان آمریکایی از امنیت برخوردار است؟‌ برخی مقامات آمریکایی با طرح شبهه‌هایی از جمله بروز خطر آدم ربایی، دستگیری و بازداشت شهروندان آمریکایی در ایران تلاش می‌کنند چهره ایران را مخدوش کرده و سفر به آن را کاهش دهند؛ اما واقعیت آن است که مردم آمریکا اصلا چنین نظری ندارند. مسافران آمریکایی که پیش از این به ایران سفر کرده‌اند و همچنین مسوولان تورهای تفریحی همگی بر این موضوع اذعان دارند که ایران یکی از امن‌ترین نقاط دنیاست. 

به عقیده آنها ایرانی‌ها مردمی خونگرم، دوست و مشتاق هستند و نباید گول تبلیغات منفی علیه آنها را خورد. کسانی که پیش از این از ایران بازدید کرده‌اند معتقدند ایرانی‌ها بین مردم و دولت آمریکا تفاوت قائل هستند و هیچ دلیلی وجود ندارد که مردم ایالات متحده خود را از تماشای جاذبه‌های فرهنگی و توریستی ایران به دلیل شایعاتی که دولتمردان خودشان منتشر کرده‌اند محروم کنند.  یک بررسی که سازمان گردشگری جهانی منتشر کرده حکایت از آن دارد در فاصله سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ مسافران آمریکایی که به ایران سفر کرده‌اند با ۶۲ درصد رشد روبه‌رو شده‌اند هرچند از سال ۲۰۱۷ و با طرح ممنوعیت سفر مسلمانان به آمریکا توسط ترامپ برخی آمریکایی‌ها برنامه سفر خود به ایران را کاهش دادند که این موضوع هم به دلیل سیاست‌های ترامپ بود. براساس گزارش‌های منتشر شده، شرکت‌های توریستی آمریکایی بسیار به آینده خوش‌بین هستند و می‌گویند قطعا روال به خوبی گذشته خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند