انتقال سریع اطلاعات

اگر CRM و سایت از هم جدا باشند، انتقال اطلاعات بین این دو باید به‌صورت دستی انجام شود و کارکنان مجبورند در روز چندین بار اطلاعات را جابه‌جا کنند. برای مثال فرض کنید برای هفته بعد یک تور جنگل الیمستان در CRM تعریف کرده‌اید و همین تور را روی وب‌سایت نیز گذاشته‌اید. حالا با هر خرید آنلاین، کارمندی باید اطلاعات را به CRM وارد کند و اگر در ساعات غیر اداری خریدی انجام شود که به لیست سفر اضافه نشود، مشکلات متعددی را ایجاد خواهد کرد. از سویی دیگر پس از خرید یا رزرو آنلاین، باید اطلاعات تراکنش در سوابق مسافر نیز ثبت شود تا مشخص شود او چه عملیاتی روی سایت انجام داده تا بتوان درخواست‌های بعدی او را پیگیری کرد. این عملیات میزان خطا و بی‌دقتی را تا حد زیادی بالا می‎برد و باعث می‌شود ظرفیت واقعی تور از کنترل خارج شود. مثلا ممکن است یک تور خالی باقی بماند، در حالی که تور دیگری بیش از ظرفیتش رزرو یا مسافر قطعی دارد.

محصولات پیشنهادی بر اساس اطلاعات CRM

بهتر است در وب‌سایت خود محصولاتی را با عنوان محصولات برگزیده، ویژه و پیشنهادی به بازدیدکنندگان ارائه کنید. اگرچه این محصولات می‌توانند بر اساس تفکرات فردی مدیران انتخاب شود، اما CRM می‌تواند در این زمینه نیز به شما کمک کند. اگر بتوان با بررسی الگوی رفتار مشتریان قبلی و رضایتمندی‌های بدست آمده، یک فرمول مناسب پیدا کرد احتمال موجودیت آن محصول بیشتر شده و آن وقت شاید بتوان، انتخاب محصولات را بر عهده سایت و CRM گذاشت. مثلا اگر یک آژانس گردشگری هستید که تورهای زیادی را برای نوروز طراحی کرده‌اید و در وب‌سایت خود فقط ۳ جایگاه برای معرفی تورهای برگزیده دارید، آنگاه می‌توان از CRM انتظار داشت با توجه به میزان رضایت مشتریان قبلی تور، تعداد کسانی که رزرو یا ثبت نام را قطعی کرده‌اند، قیمت تور و سودی که می‌توانند برای آژانس و مشتری ایجاد کنند و... به‌صورت اتوماتیک ۳ تور را به بازدید‌کننده نشان دهد. در کنار این آمار، تورهایی که بیشتر از دیگر تورها، مورد بازدید قرار گرفته و کامنت‌های بیشتری داشته یا حتی لیدرهایی با سوابق موفق‌تری داشته‌اند، می‌توانند به انتخاب فرمول‌های مناسب کمک کنند. در مثال دیگری، از CRM و سایت بخواهید در بخش بخصوصی لیست تورهایی که نسبت به گذشته با توجه به شاخص‌های تعیین‌شده، اجراهای بهتری داشته را به‌عنوان تورهای پیشنهادی معرفی کنند.

نمایش نظرات دیگران در سایت

به راحتی می‌توان در قسمت‌های مختلف سایت مثلا در بالای فرم خرید آنلاین، عکس و توضیحاتی از مشتریانی که در نظرسنجی‌ها شرکت کرده‌اند، نمایش داد و سوابق خریدهایی را که آنها از شرکت داشته‌اند، لیست کرد. مثلا اعلام کنید این نظر را فردی که از سال ۱۳۸۲ تا به امروز ۱۵ بار با ما سفر کرده داشته و لیست برخی از سفرهایی که رفته را نیز نمایش دهید. این کار قطعا می‌تواند تاثیر شگرفی در اعتمادسازی و افزایش خرید آنلاین از طریق سایت داشته باشد.

پروفایل یا باشگاه مشتریان

اگر دنبال آن هستید که مسافران پرسابقه، پرسود یا با هر ویژگی دیگری بتوانند در جشنواره یا باشگاه مشتریان از امتیازهای خاص یا تخفیف در خرید روبه‌رو شوند، بدون اتصال CRM به سایت این مهم امکان‌پذیر نخواهد بود. برای مثال می‌توان تعریف کرد هر مسافر به ازای هر روز سفری که در گذشته با آن آژانس داشته، مبلغ هزار تومان تخفیف در هر تور نوروزی داشته باشد. با اتصال سایت و CRM هر کاربر به‌راحتی می‌تواند قیمت تور و قیمت اختصاصی خود را با تخفیف لحاظ شده، ببیند و شاید برای خرید علاقه‌مند شود. همچنین هر مشتری با داشتن صفحه اختصاصی خود، می‌تواند ضمن مشاهده سوابق کاربری، خریدها، تراکنش‌های مالی و... از امکانات خاصی مانند پنل شکایت، فرم‌های ارزیابی، تعریف و ثبت اطلاعات شخصی خود برای اطمینان از صدور صحیح انواع بیمه‌، بلیت، وچر هتل و... بهره‌مند شود. می‌توان از این فراتر رفت؛ لیستی از سوابق سفرها، خاطره‌ها، اطلاعات عمومی همسفران، عوامل عملیات، مجریان تور، عکس‌ها و... را نیز به آن اضافه کرد.

تبلیغات هوشمند

بر اساس اطلاعات CRM می‌توان پیشنهادهای اختصاصی به مشتریان داد. مثلا اگر فرد A قبلا با فرد B همسفر بوده، اگر فرد A اقدام به خرید سفری کند، سایت با اطلاعات مندرج در CRM، به‌طور هوشمندانه‌ای برای فرد B همان تور را نشان می‌دهد؛ چرا که احتمالا A و B خصوصیات یا الگوی رفتاری مشابهی در خرید دارند. حال می‌توان این موضوع را به موارد بسیار هوشمندانه‌تری تعمیم داد. مثال‌های فوق تنها چند نمونه از کارهایی بود که به ذهن من رسیده است. قطعا ایده‌های بهتری می‌توانند هر روز خلق شوند؛ در صورتی‌که وب‌سایت و نرم‌افزار CRM موجود در سازمان آمادگی پذیرش و اجرایی شدن آن ایده‌ها را داشته باشند آنگاه این ایده‌ها به‌راحتی قابل بهره‌برداری هستند. در دنیای پر رقابت امروز کسانی موفق‌تر خواهند بود که دائما در حال تدارک برای ایجاد و بهبود سازمان باشند تا در فرصت‌های طلایی بتوانند بهترین استفاده و بهره‌برداری را از آن داشته باشند.

 

aslami@hammura.com