1000 میلیارد سرمایه‌گذاری برقی در خراسان جنوبی

اجرای طرح بهارستان در۵۳۸ روستا

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی با بیان اینکه بهینه‌سازی و اصلاح شبکه‌‌‌های برق روستایی کشور در قالب طرح بهارستان به صورت روستا‌محور در دولت سیزدهم در حال اجراست، تصریح کرد: در دو سال و نیم اخیر، در قالب این طرح و طرح بهسازی روشنایی معابر، در ۵۳۸ روستا با اعتبار ۱۳۵ میلیارد تومان، عملیات ترمیم و اصلاح شبکه شامل تعویض پایه‌‌‌های فرسوده، رفع حریم و جابه‌جایی شبکه‌‌‌های واقع در معابر، رفع افت ولتاژ و اصلاح روشنایی معابر انجام شده است. وی ادامه داد: همچنین در این دوره به ۱۸ روستای بدون برق، با اعتبار ۱۰ میلیارد تومان برق‌رسانی شد، به علاوه طرح شاخص برق‌‌‌رسانی به روستای نایبند طبس به طول ۸۱ کیلومتر با اعتبار ۶۱ میلیارد تومان با پیشرفت ۷۴‌درصد در حال اجراست که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال‌جاری به اتمام برسد.

رتبه نخست در کشور

وی از کسب رتبه نخست این شرکت بین ۳۹ شرکت توزیع نیروی برق کشور در ارزیابی اخیر معاونت هماهنگی توزیع شرکت توانیر در جمیع شاخص‌‌‌های مورد ارزیابی خبر داد و گفت: مدت زمان خاموشی هر مشترک، تعداد خاموشی به ازای هر فیدر، بهبود ولتاژ، اصلاح ضریب توان شبکه، نرخ صرفه‌‌‌جویی خرید از بازار برق، وصول مطالبات، سرانه مصرف خانگی، رویت‌‌‌پذیری شبکه‌‌‌ و کنترل‌پذیری مشترکان از جمله معیارهای نتایج مقایسه‌‌‌ای صورت‌گرفته در ارزیابی شرکت توانیر است.

عکس برای خبر برق خراسان جنوبی 2 copy

گذر از دوره اوج بار با کمترین اعمال خاموشی

دادگر افزود: در پی خاموشی‌‌‌های گسترده ناشی از ناترازی تولید و مصرف برق در سال‌های 1399 و 1400 (قبل از دولت سیزدهم)، با تعریف 100 اقدام برای سال 1401و140 اقدام برای 1402 در حوزه تولید، انتقال و مصرف و جلب مشارکت مردمی، گذر از دوره اوج بار در تابستان‌های 1401 و 1402 با کمترین اعمال خاموشی و کمترین نارضایتی برای مشترکان انجام شد، در کنار اجرای پروژه‌‌‌های توسعه‌‌‌ای، مدیریت موفق شرکت برق، وزارت نیرو و توانیر در دولت سیزدهم دستاوردهای ارزشمندی حاصل شد و امید است با اجرای 180برنامه تعریف‌شده برای سال‌جاری و با همکاری مشترکان برق استان و کشور، گذر موفق از دوره اوج بار 1403 محقق شود. مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی اظهار کرد: در دو سال و نیم اخیر، کاهش خاموشی‌‌‌ها به‌رغم افزایش انرژی تولیدی تحویلی به مشترکان بوده است به طوری که در تمام صنایع، انرژی مصرفی افزایش یافته است و در این دوره رکوردهای جهانی در تولید محصولاتی نظیر فولاد به دست آمده است.

دادگر با ارائه شاخص‌‌‌های مقایسه‌‌‌ای یادآور شد: میزان متوسط خاموشی مشترکان در خراسان جنوبی به 80 دقیقه در سال کاهش یافت. در این روند خراسان جنوبی در مقایسه با میانگین کشوری در رتبه سوم قرار دارد. وی اظهار کرد: با اجرای طرح‌‌‌ها در طول دو سال و نیم اخیر، در حوزه کاهش تلفات، میزان تلفات انرژی در شبکه‌‌‌های برق استان به 7‌درصد کاهش یافت که به‌‌‌رغم پراکندگی بسیار بالای شبکه و مشترکان در استان، رتبه مناسبی در کشور داریم.

رتبه برتر در تولید برق پاک

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی با بیان اینکه کل ظرفیت نیروگاه‌‌‌های خورشیدی نصب‌شده در استان نسبت به پیک بار سال‌جاری 10.6درصد است، اظهار کرد: در مقایسه با شاخص کشوری استان خراسان جنوبی دارای رتبه برتر در تولید برق پاک به نسبت میزان مصرف استان است. وی در پایان به ظرفیت‌‌‌سازی‌‌‌های مناسب انجام شده در حوزه انتقال و فوق توزیع نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به پیگیری‌‌‌های انجام‌شده و حمایت‌‌‌های شرکت برق منطقه‌‌‌ای خراسان، اقدامات زیرساختی متنوعی در حوزه شبکه‌‌‌های انتقال و فوق توزیع در حال انجام است که با بهره‌‌‌برداری از طرح‌‌‌های این بخش، شاهد تحول عظیمی در زمینه اقتصادی در تمام ابعاد، به‌ویژه بخش صنعت و معدن استان خواهیم بود.