صدور 8‌هزار مجوز برای صیادان هرمزگانی

وی افزود: دولت سیزدهم و استاندار هرمزگان اهتمام ویژه‌‌‌ای بر صدور مجوز صیادی به فعالان این حوزه و ساماندهی صیادان داشته‌اند تا بتوان بخشی از اشتغال مورد نیاز استان را از این طریق تامین کرد. شهرزاد اظهار کرد: با راه‌‌‌اندازی سامانه ملی صدور مجوزها، حدود ۱۲‌هزار و ۷۰۰ صیاد بدون مجوز در استان هرمزگان شناسایی شدند که پس از پایش سه مرحله‌‌‌ای، بانک اطلاعاتی ۱۰‌هزار و ۹۰۰ نفر از صیادان ثبت و حدود ۸هشت‌هزار نفر مجوز صید صادر شد. معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان اظهار کرد: با راه‌‌‌اندازی سامانه ملی صدور مجوزها، در واقع صیادانی که حدود ۲۵ سال بلاتکلیف بودند، یعنی در ۲۵ سال گذشته تقریبا سازمان شیلات کشور مجوزی را صادر نکرده بود، ساماندهی شدند.

شهرزاد همچنین با بیان اینکه هرمزگان پایتخت اقتصاد دریا محور بوده و برنامه‌‌‌ریزی مناسبی برای استفاده از ظرفیت دریا در حال انجام است، گفت: عنوان غیرمجاز برای این صیادان سنتی که سالیان درازی در کنار دریا زندگی می‌‌‌کرده و شغل آبا و اجدادی آنها صیادی بوده، درست نیست بلکه حق دارند از این منابع به شکل مدیریت شده استفاده کنند. وی با اشاره به مزیت صدور مجوز برای صیادان گفت: این صیادان که قبل از این هیچ بیمه‌‌‌ای نداشتند طبق موافقت‌‌‌نامه بیمه روستاییان و عشایر بیمه شدند و حتی می‌توانند در این قالب تسهیلاتی برای تجهیزات شناورها بگیرند و حتی در حوزه سوخت نیز به آنها کمک خواهد شد. این مسوول با اشاره به اینکه هزینه بیمه صیادان بسته به تعداد افراد خانوار متفاوت است، ادامه داد: هزینه بیمه صیادان ماهانه بین ۸۰‌هزار تومان تا ۱۲۰‌هزار تومان است که در سال حدود ۸۰۰‌هزار تومان می‌شود. شهرزاد تصریح کرد: در قالب این طرح، قایق و موتور قایق‌‌‌های صیادی از لحاظ ایمنی دریاروی زیرنظر اداره ایمنی بندر و دریانوردی هرمزگان استانداردسازی می‌شود و در واقع به آنهایی که از استاندارد لازم برخوردار باشند اجازه صیادی داده می‌شود.

وی گفت: از طرف دیگر بر مجوزی که برای این صیادان سنتی صادر می‌‌‌کنیم، باید نظارت هم داشته باشیم؛ یعنی یگان دریایی را تربیت کنیم که نظارت و ساماندهی بر صید داشته باشد و مجموع همه این مدیریت‌‌‌هایی که انجام شده در واقع قدم بزرگی در حوزه ساماندهی صیادان سنتی برداشته شده است که امیدواریم بتوانیم تا یک ماه آینده مباحث اداره بندر و بیمه آنها را هم تمام کنیم. معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان یادآورشد: افزون بر ۷‌هزار مجوز، غیر از این مجوزهای صیادی از طریق سامانه ملی صدور مجوزها صادر شده است و از طرف دیگر در قالب تبصره ۱۶ و تبصره ۱۸ تامین منابع در حوزه تسهیلات شده است که یک بخش در مرحله پرداخت و بخشی نیز در مرحله ساخت‌وساز است.