مجموعه‌‌‌ای از رویدادهای اخیر از جمله کاهش زمین‌‌‌های قابل کشت، از بین رفتن محصولات در زمین به دلیل تغییرات دمایی شدید، تغییرات اقلیمی و افزایش احتمال سفرهای هدایت‌‌‌شده توسط انسان به سیارات نزدیک منظومه شمسی علاقه و سرمایه‌گذاری افراد را برای رشد مواد غذایی در گرانش صفر افزایش داده است. در حال حاضر، تعدادی از شرکت‌های مختلف به امید اینکه صنعت تولید مواد غذایی و کشاورزی را به سمت فضا هدایت کنند، در حال پیشرفت و حرکت هستند.

ژائو هوی، دبیرکل اتحادیه نوآوری صنعت پرورش فضایی، به گلوبال تایمز گفت: بسیاری از این محصولات قبلا وارد خانه‌‌‌های معمولی شده‌‌‌اند و روی میزهای شام سرو می‌‌‌شوند و به نظر می‌رسد کشاورزی فضایی نقش بیشتری در کمک به امنیت غذایی چین ایفا خواهد کرد. محصولات کشاورزی اصلی و انواع سبزی‌های عمده این محصولات هستند که پس از پرورش فضایی در سطح وسیعی در زمین ترویج شده‌اند. آنها شامل برنج، گندم، ذرت، فلفل، گوجه‌فرنگی، نیلوفر فضایی و سایر گونه‌ها هستند.

ژائو در ادامه افزود که بسیاری از محصولات پرورش‌یافته در فضا اکنون در مقیاس وسیع کاشته شده‌اند. به عنوان مثال، در ماموریت فضاپیمای سرنشین‌دار Shenzhou-۱۰ در پنج سال گذشته، از دانه‌های برنج حمل شده نزدیک به ۱۰ نوع برنج جدید با کیفیت بالا و پرمحصول تولید شده است. ژائو گفت که متوسط عملکرد تولید گندم در چین حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم در مو (۶۷/ ۰ هکتار) است، در حالی که انواع جدید دانه‌های گندم پرورش یافته از آنهایی که در فضاپیمای Shenzhou-۱۰ در سال ۲۰۱۳ حمل شده‌اند، متوسط عملکرد بیش از ۸۰۰ کیلوگرم در مو داشته‌اند.

همچنین انتظار می‌رود که یک گونه جدید بذر کشت شده به این روش در منطقه‌ای به وسعت بیش از ۵۰۰‌هزار مو از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ کاشته شود. علاوه بر این، بیش از ۵هزار گونه گیاهی با کیفیت مناسب در سری فضاپیمای سرنشین‌دار Shenzhou پرورش داده شده است و فضانوردان بیش از ۲۰ گونه جدید از سبزیجات مانند فلفل و گوجه‌فرنگی فضایی در آن کشت کرده‌اند. محتوای ویتامین C در فلفل فضایی ۲۰‌درصد بیشتر از فلفل‌های معمولی است و حدود ۱۵ روز زودتر برای فروش به بازار وارد می‌شود. عملکرد مزرعه نیز به طور قابل‌توجهی بهبود یافته و مزایای اقتصادی قابل‌توجهی برای کشاورزان به همراه دارد.

علاوه بر محصولات اصلی و سبزیجات، عملکرد علف و گل و دانه‌های گیاهی چینی نیز از طریق کشت فضایی افزایش یافته است. به غیر از افزایش عملکرد و کیفیت بذر، مزایای پرورش فضایی چین در کمک آن به امنیت غذایی این کشور نیز منعکس می‌شود. ایستگاه فضایی چین که سال گذشته تکمیل شد، اکنون وارد فاز کاربردی و توسعه شده است. تعداد زیادی از نمونه‌‌‌های بیولوژیکی به این ایستگاه در مدار منتقل شده‌‌‌اند و جهش‌‌‌زایی فضایی آنها تحت تابش کیهانی در محیط ریزگرانش در طول پرواز فضایی به دست می‌‌‌آیند. جهش‌‌‌زایی در ژنتیک به پدیده‌‌‌ای گفته می‌شود که در آن داده‌‌‌های ژنتیکی یک اندامگان به گونه‌‌‌ای پایدار دگرگون می‌شود که سرانجام این فرآیند پیدایش جهش ژنتیکی است.

به گزارش گلوبال تایمز، تعداد زیادی از محصولات آزمایشی با فضاپیمای شنژو به زمین بازگشته و برای انتخاب بذر و کشت زمینی در اختیار محققان قرار گرفته‌اند. شنژو ۱۴و ۱۵ بیش از هزار بذر محصول و گونه‌های میکروبی را از بیش از ۱۰۰ نهاد فضایی حمل کرده‌اند و شنژو ۱۲و ۱۳ نیز بیش از هزار بذر را از ۸۸ نهاد بازگردانده‌اند. ژائو خاطرنشان کرد: در حال حاضر، چه در بررسی‌های آزمایشگاهی سویه‌‌‌های میکروبی و چه در کاشت تجربی مواد زراعی، سویه‌‌‌های جهش‌‌‌یافته مهمی با ارزش تحقیقات علمی و پتانسیل کاربردی یافت شده است که از آن جمله می‌توان به برنج در جنوب چین، علف علوفه در استان سیچوان در جنوب غربی چین، پنبه در استان هنان چین مرکزی و افرا، صنوبر و راش قرمز برای پرورش در جنگل اشاره کرد.

او گفت که این گونه‌‌‌های ارزشمند پایه‌‌‌های نوآوری منابع کشاورزی و جنگل‌‌‌داری چین را خواهند گذاشت و نقش مهمی در توسعه امنیت غذایی و تمدن زیست‌‌‌محیطی این کشور ایفا خواهند کرد. گلوبال تایمز دریافته است که پروژه کشت محصولات فضایی بیش از ۲۴۰ نوع محصول اصلی را در چین تولید کرده است که به طور قابل‌توجهی عملکرد و کیفیت محصول را بهبود بخشیده و تولید غلات را حدود ۶/ ۱ میلیارد کیلوگرم افزایش داده است. این واریته‌ها با تکنیک‌های بهینه کشت، هزینه‌ها را تا حد زیادی کاهش داده و درآمد بیشتری را برای کشاورزان به ارمغان آورده است.

به عنوان مثال، نوع جدید برنج فضایی در جنوب چین را می‌توان به طور مستقیم کاشت، که از فرآیند نشاء اجتناب می‌کند و بار کشاورزان را کاهش می‌دهد. جهش‌زایی فضایی، خواص و کیفیت مواد را تا حد زیادی بهبود بخشیده و کاربرد تجاری آنها را بیش از پیش گسترش داده است. در حال حاضر محصولات غذایی اصلی مانند برنج و گندم یا فلفل فضایی، گوجه‌فرنگی و بادمجان در سفره‌های مردم سرو می‌شوند. ژائو گفت که با تعداد زیادی مواد پرورشی که در سال‌های اخیر به فضا فرستاده شده‌‌‌اند، گونه‌‌‌های جدید بیشتری با ویژگی‌‌‌ها و طعم‌‌‌های جدید به زودی در آینده وارد بازار می‌‌‌شوند و زندگی مردم را از محصولات کشاورزی غنی می‌کنند.

ژائو گفت که در مورد مسائل ایمنی محصولات پرورش‌یافته در فضا که نگرانی عمومی را برانگیخته است، مردم به هیچ وجه نیازی به نگرانی در این خصوص ندارند. او توضیح داد که از یک جهت، معرفی ژن‌‌‌های برون‌‌‌زا یا درون‌‌‌زا در فرآیند جهش‌‌‌زایی فضایی دخالتی ندارد، بنابراین این روش تفاوتی با پرورش پرتوهای فیزیکی سنتی ندارد. از طرف دیگر، تحت حفاظت فضاپیما، غلظت تشعشع بسیار کمتر از جهش‌زایی تشعشعات سنتی است و محصولات حاصل از کشت در پروازهای فضایی حاوی رادیواکتیو نخواهند بود. تایکونوردان ما در ایستگاه فضایی چین و فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی همگی کاهوی فضایی و انواع دیگر محصولات پرورش‌یافته در فضا را خورده‌‌‌اند و هیچ مشکل ایمنی تا به حال رخ نداده است. ژائو خاطرنشان کرد که این نشان می‌دهد که غذای پرورش‌‌‌یافته در فضا کاملا بی‌‌‌خطر است.