آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار کدال - روزنامه شماره ۵۰۸۸

 • انبوه‌سازان در بورس؛ چالش‌ها و فرصت‌ها

  علیرضا اسماعیلی تحلیلگر بازار سرمایه
  توسعه، عمران و آبادانی یک کشور محصول یک رشته از عوامل بنیادین اقتصادی است. قوانین و مقررات کشوری، بودجه عمرانی کشور، ابزارهای مدیریتی و عوامل اجرایی از جمله این عوامل هستند که نبود یا ضعف هر عاملی به تنهایی می‌تواند کشور را از نیل به اهداف تعیین شده دور کند. به‌طورخلاصه مجلس قوانین وضع می‌کند، دولت بودجه تعیین می‌کند، بانک‌ها تسهیلات می‌دهند و در نهایت انبوه‌سازان محصول نهایی یعنی مسکن را تهیه و در اختیار مردم قرار می‌دهند.
 • سوء تاثیر بر صنایع بورسی

  روز سه‌شنبه هفته گذشته نقاط مختلفی از کشور از جمله کلانشهر تهران با قطعی برق از پیش اعلام نشده مواجه شد. افزایش مصرف گاز به دلیل فصل سرما و افزایش گاز مصرفی نیروگاه‌های برق و همچنین مصرف بی رویه برق ماینرها از جمله دلایل این خاموشی‌ها عنوان شده است. همچنین در روزهای گذشته با افزایش دوباره میزان آلودگی در شهرهای بزرگ مانند تهران، موضوع مصرف سوخت‌هایی مانند مازوت در نیروگاه‌ها مطرح شد. هرچند دولت اعلام کرد که لااقل نیروگاه‌های اطراف پایتخت از این سوخت استفاده نمی‌کنند اما همچنان راهکاری نیز برای کاهش آلودگی پیدا نشده است. علاوه بر تهران قطعی برق در استان‌های گیلان، البرز، مرکزی، اصفهان، خوزستان، سمنان، قم و اردبیل و آذربایجان شرقی گزارش شده که ناشی از کمبود سوخت نیروگاه‌ها است.
 • مداخلات ویرانگر

  علی آهو/ کارشناس بازار سرمایه
  بحث دخالت دولت در بازارها از لحاظ کمیت و کیفیت همواره از مسائل مناقشه‌آمیز بین اقتصاددانان مکاتب مختلف بوده است‌. آنچه از جمیع نظرات اقتصاددانان برمی‌آید کمینه‌سازی دخالت دولت در بازار آزاد و اقتصاد است. عده‌ای اعتقاد به عدم دخالت کامل داشته و عده‌ای قائل به دخالت‌هایی در سطح کمینه با هدف بهینه‌سازی یا تنظیم بازار و تعیین قوانین و مقررات هستند. آنچه در کشور ما در سال‌های اخیر نمود مشخصی داشته این است که در اکثریت مواردی که دولت با هدف مقابله با جهش‌های قیمتی و تورمی در بازارهای دارایی گوناگون برخاسته نه‌تنها موجب بهبود اوضاع اقتصادی نشده، بلکه باعث تشدید مساله و مشکل شده و خود نیز موجب ایجاد مشکلات بیشتری شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر