آرشیو روزنامه شماره ۴۹۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار کدال - روزنامه شماره ۴۹۵۸

 • صنعت عصر جدید

  بر اساس دسته‌بندی سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران گروه مخابرات با دو نماد اخابر و همراه از خلوت‌ترین گروه‌های موجود در بازار سرمایه است. اخابر و همراه در روز‌های اخیر با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بوده‌اند. با این حال شرایط موجود در بازار فرصت بزرگ شدن این گروه را دارد. با این حال شرکت‌های این حوزه با موانعی رو‌به‌رو هستند. پیش بینی می‌شود سه مولفه اصلی شامل تقاضا در بخش اتصالات و خدمات پهن باند خطوط ثابت و شبکه تلفن‌همراه در بازار مخابرات ایران، طی دوره میان‌مدت رشد اندکی را تجربه کند. اگرچه این سه مولفه متضمن فرصت‌های رشد فراوانی است. تحریم‌ها با کاهش دادن درآمدهای قابل تصرف مصرف‌کنندگان، توانایی ایجاد زیرساخت‌های سخت‌افزاری را تحت‌تاثیر سوء خود قرار داده‌اند. اختلال در خدمات اینترنت عمومی در مقاطعی مانع از تحقق سرمایه‌گذاری‌ها در این بخش شده و دیدگاه‌های خوشبینانه قبلی مبنی بر اجرای طرح‌هایی برای بازگشایی مسیر ورود شرکت‌های طرف سوم به حوزه ایجاد زیرساخت‌های بک بن فیبرنوری و همکاری با اپراتورهای دولتی و همچنین شتاب گرفتن روند معرفی و راه‌اندازی ارتباطات پهن باند فیبر به خانه‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده است. با این حال کلان پروژه‌هایی مانند دولت الکترونیک، شهر‌های هوشمند و ورود فناوری‌های جدید مانند اینترنت نسل پنج، اینترنت اشیا و... آینده این صنعت را بیش از پیش پراهمیت می‌کند.
 • روند افزایش سودآوری در ملارد شیر با افزایش بهره‌وری

  گروه شرکت‌ها: ۱۵درصد از سهام شرکت کشاورزی و دامپروری ملاردشیر در حالی امروز در بازار فرابورس عرضه می‌شود که مدیرعامل این شرکت در نشست خبری آنلاین جزئیات عرضه این شرکت را تشریح کرد.
 • ۱۴ شرکت صندوق بازنشستگی در راه بورس

  گروه شرکت‌ها: صندوق بازنشستگی ۱۴ شرکت زیرمجموعه خود را بورسی می‌کند.اکبر افتخاری در نشستی با حضور خبرنگاران از ورود زیرمجموعه‌های صندوق به بورس خبر داد و گفت: در اردیبهشت ماه پگاه گیلان و در هفته گذشته صندوق ETF را عرضه کردیم؛ اما باقی شرکت‌ها نیاز به اصلاح ساختار مالی دارند.
 • بزرگ‌ترین محرک مخابرات چیست؟

  مهدی رضایتی کارشناس ارشد بازار سرمایه
  اگر ۱۰ سال به عقب برگردیم، خواهیم دید که غول مخابراتی کشور با ارزش بازاری بالغ بر ۱۷ میلیارد دلار بزرگترین شرکت بازار سرمایه است و جالب‌تر اینکه رتبه دوم به همراه اول با ارزش ۱۰ میلیارد دلار اختصاص دارد. رتبه سوم به شرکت ملی مس اختصاص دارد که ارزش بازار آن کمتر از نصف اخابر یعنی ۷ میلیارد دلار است. امروز اما خبری از آن شکوه گذشته نیست و این شرکت با ارزش بازار ۸ میلیارد دلاری به سختی جایگاه هشتم ارزش بازار را به خود اختصاص داده است. پاسخ دادن به چرایی این اتفاق دشوار نیست.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر