آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار کدال - روزنامه شماره ۴۹۲۰

 • نمای سودسازی بهارانه

  دنیای اقتصاد: شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه در چهارمین ماه از سال، آماده انتشار گزارش‌های مالی سه ماهه خود در فصل بهار هستند. با گذشت چند روز از تیر ماه چند شرکت به انتشار گزارش‌های سه ماهه نخست خود اقدام کرده‌اند و بقیه شرکت‌ها گزارش‌های سه ماهه خود را در سامانه کدال به اشتراک خواهند گذاشت. در ماه‌های اخیر صنایع فعال در بازار سرمایه، مانند کلیت اقتصاد ایران بیش از هر موضوعی تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفتند. این ویروس به ویژه پیش از آغاز سال جدید در بسیاری از صنایع روند تولید محصولات را با اختلال مواجه کرده بود.
 • تاثیر افزایش نرخ لبنیات چه خواهد بود؟

  رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی
  افزایش قیمت‌ در بخش لبنیات قطعا تأثیر مثبتی در شرکت‌های حاضر و فعال در بورس می‌گذارد. این موضوع در افزایش سهام شرکت‌ها تاثیرگذار است، چراکه به نسبت افزایش قیمت‌ها در بازار، گردش مالی و فروش شرکت‌ها هم افزایش پیدا می‌کند، در نتیجه شاهد رشد ارزش سهام شرکت‌های لبنی و فعال در این حوزه خواهیم بود، به‌هرحال ارزش سهام به‌نوعی در مقدار فروش شرکت‌ها تأثیرگذار است. اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که به‌طور قطع زمانی که قیمت‌های مصوب به کارخانه‌ها اعلام شود، قیمت‌ها توسط کارخانه تغییر می‌کند و خبری که در رسانه‌ها مطرح شده دلیلی بر افزایش قیمت‌ لبنیات از امروز نیست.
 • بهبود پیش‌بینی سود شرکت‌ها

  محمدرضا رهبر کارشناس بورس
  افزایش قیمت لبنیات قاعدتا روی مواد غذایی مرتبط با شرکت‌های بورسی اثرگذار خواهد بود، چراکه باعث می‌شود پیشبینی سود یا EPS آنها افزایش پیدا کند و خواه‌ و ناخواه با توجه به حجم نقدینگی موجود در بازار، قاعدتا بازار برای خرید سهم‌های مرتبط با لبنیات مشتاق می‌شود. حالا درست است که این دسته از شرکت‌ها از لحاظ حجم معاملات و سهم در بازار جایگاه بزرگی ندارند اما همین اتفاق باعث می‌شود افزایش قیمت سهام این دسته از شرکت‌ها را در آینده‌ای نزدیک شاهد باشیم.
 • اتفاق خاصی برای لبنیات بورسی نمی‌افتد

  مهدی هدایت‌نیا دبیر اتحادیه صنایع لبنی خراسان
  افزایش قیمت لبنیات طبیعتا باعث کاهش فروش محصولات لبنی در کشور می‌شود و متأسفانه همیشه هم در کشور این موضوع وجود داشته که با افزایش قیمت‌ لبنیات، چند روزی جامعه عکس‌العمل شدیدی از خود نشان می‌دهد و خرید لبنیات کاهش‌ چشمگیری پیدا می‌کند اما چند هفته بعد، وضعیت ممکن است تا حدودی بهتر از روزهای اولیه افزایش قیمت لبنیات باشد، اما در نهایت مساله این است که خیلی‌ از مردم قدرت خریدشان را از دست می‌دهند. در نهایت اینکه بعید می‌دانم سهام شرکت‌های لبنی در بورس افزایش پیدا کند و این افزایش قیمت اثر خیلی زیادی در بورس ندارد. چراکه چند سالی می‌شود که در حوزه لبنیات سرمایه‌گذاری نداشته‌ایم یا حجم سرمایه‌گذاری به قدری کم بوده است که اصلا نمی‌شود اسم آن را سرمایه‌گذاری گذاشت. نکته دیگر اینکه سود کارخانه‌های لبنیات در حال حاضر زیر ۵ درصد در سال است و به همین علت کمتر کسی حاضر است روی این حوزه سرمایه‌گذاری کند. سوال من این است که سود کارخانه‌های لبنیات در بورس چقدر است؟ در سال ۹۸، سود پنج‌ساله‌ از کارخانه‌های لبنی که در بورس حضور دارند ۹۶/ ۱ بوده است. پس بعید می‌دانم این بار هم اتفاق عجیبی در بورس بیفتد.
 • پیش‌بینی از آینده شرکت‌های لبنی در بورس؛ فعلا نه!

  حسن رضایی پور کارشناس بازار سرمایه
  تقریبا ۷۰ درصد قیمت تمام شده صنایع لبنی و پروتئینی، مربوط به کالاهای وارداتی است که شامل نهاده‌های دام و طیور است. حالا مجوزی که این حوزه برای افزایش قیمت گرفته‌ درباره کالای اولیه که همان شیر است، صدق می‌کند. باید به این نکته توجه داشته باشیم که به خاطر افزایش هزینه‌های علوفه قیمت‌ شیر بالا رفت و در نتیجه تأمین‌کنندگان لبنیات، مواد اولیه را از بازار با قیمت بالاتری تهیه می‌کردند.
 • بهبود وضعیت تولید و فروش

  مصطفی بختیاری معاونت سرمایه‌گذاری شرکت ارزش‌پرداز آریان
  چنانچه بخواهیم روند گزارش‌های سه ماهه صنایع را ارزیابی و پیش‌بینی کنیم باید گفت که یکسری صنایع بورس قبل از سال جدید افزایش نرخ دریافت کردند و سایر صنایع نیز اردیبهشت ماه افزایش نرخ گرفتند. بر همین اساس باتوجه به اینکه همه ساله تعطیلات عید موجب کاهش روند تولیدات می‌شود، در همین فضا شاید گزارش‌های سه ماهه اغلب صنایع به درخشندگی که مورد انتظار بازار است، نباشند و افزایش نرخ‌هایی که برخی شرکت‌ها در اواخر اردیبهشت و خردادماه گرفتند تاثیرشان را در سه ماه تابستان نشان دهند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر