حمید پهلوان، درباره ایجاد ابزارهای مالی جدید به‌خصوص صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، بیان کرد: ابزارهای مالی جدید از نظر تنوع با هدف تخصصی کردن سرمایه، در بازار فعالیت خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه با وجود ابزارهای مالی جدید، روش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه افزایش می‌‌‌یابد، افزود: توسعه این ابزارها علاوه بر آنکه به رفتار حرفه‌‌‌ای ‌‌‌سهامداران منجر می‌شود، ضریب نفوذ بازار در کشور را هم افزایش می‌دهد.

این تحلیلگر بازار سرمایه درباره صندوق بازنشستگی تکمیلی نیز اظهار کرد: با توجه به مشکلات و مسائلی که بسیاری از صندوق‌های بازنشستگی سنتی با آن مواجه هستند، صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی اما به صورت تخصصی ایجاد شده‌‌‌اند و مشکلات صندوق‌های سنتی را ندارند.

صندوقی برای تامین مالی دوران بازنشستگی

به گفته پهلوان، صندوق بازنشستگی تکمیلی، نوعی صندوق سرمایه‌گذاری است که از سوی کارفرمایان و سایر سرمایه‌گذاران عادی برای تامین مالی دوران بازنشستگی تاسیس می‌شود. این صندوق با جمع‌‌‌آوری منابع مالی و سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار، بازده مناسبی را برای سرمایه‌گذاران خرد فراهم می‌کند.

بازدهی مناسب

این تحلیلگر بازار سرمایه در ادامه تصریح کرد: در ساختار صندوق‌های بازنشستگی سنتی شاهد تضییع منافع و دارایی سهامداران بودیم، اما در این صندوق‌ها افراد و کارکنان می‌‌‌توانند بازدهی مناسبی کسب کنند.

مدیریت تخصصی صندوق‌ها

معاون سرمایه‌گذاری و توسعه هلدینگ توکافولاد با اعلام اینکه مدیریت این صندوق‌ها کاملا تخصصی است، خاطرنشان کرد: افراد و حتی شرکت‌ها می‌‌‌توانند منابع خود را در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند تا در زمان بازنشستگی بتوانند از مزایا و منافع این صندوق‌ها استفاده کنند.