Untitled-3

 

  کاربردهای فلز مس

صنعت برق یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان فلز مس است؛ زیرا بهترین فلز ارزان برای انتقال جریان برق است. علاوه‌بر این، قدرت انعطاف‌پذیری‌ مس آن را به بهترین و ایمن‌ترین انتقال‌دهنده برای ساخت سیم تبدیل کرده است.

مس همچنین در کابل‌های برق، به‌صورت عایق‌بندی‌شده یا نشده برای کاربردهای ولتاژ پایین، متوسط یا بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فلز بخش اصلی موتورها و تبدیل‌کننده‌ها است. همچنین مس در فیبر نوری در خطوط اصلی ارتباطات نیز کاربرد دارد. خاصیت ضدمیکروبی مس آن را به فلز محبوب در زمینه پزشکی نیز تبدیل کرده است.

در بازار سهام ایران چند شرکت در صنعت مس فعالیت می‌کنند که شناخته‌شده‌ترین این شرکت‌ها عبارتند از: شرکت ملی صنایع مس ایران، شرکت مس شهید باهنر و سرمایه‌گذاری مس سرچشمه. همان‌طور که از اسم شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه مشخص است، فعالیت این شرکت در زمینه سرمایه‌گذاری در صنعت مس است.

  شرکت ملی مس ایران

شرکت ملی مس ایران که با نماد «فملی» در بازار سرمایه فعالیت می‌کند، به‌عنوان یکی از معروف‌ترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های بورسی شناخته شده است.

ارزش بازار شرکت ملی مس ایران در حال حاضر حدود 270هزار میلیارد تومان است که بعد از فولادمبارکه اصفهان، دومین شرکت بزرگ در صنعت فلزات اساسی و سومین شرکت بزرگ در کل بازار سرمایه محسوب می‌شود.

محصولات شرکت ملی مس ایران شامل کاتد مس، مفتول، کنسانتره مولیبدن، کنسانتره طلا و نقره، سنگ سولفور، اسیدسولفوریک و کنسانتره مس است.

البته عمده درآمد عملیاتی شرکت از فروش کاتد مس است، به صورتی که در سال 1399 این شرکت حدود 42هزار میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشت که حدود 37هزار میلیارد تومان آن از فروش کاتد مس بوده است (داخلی و صادراتی).

«فملی» در سال 1398 حدود 238هزار تن کاتد مس به فروش رساند که حدود 126هزار تن آن فروش داخلی و 112هزار تن آن فروش صادراتی بود. از مجموع 42هزار میلیارد تومان درآمد عملیاتی شرکت، حدود 7/ 23هزار میلیارد تومان فروش داخلی و حدود 3/ 18هزار میلیارد تومان فروش صادراتی بوده است.

  شرکت مس شهید باهنر

شرکت مس شهید باهنر در مقایسه با صنعت فلزات اساسی شرکت کوچکی به شمار می‌رود. عمده درآمد عملیاتی این شرکت از فروش تسمه و ورق مسی، تسمه و ورق برنجی و مقاطع برنجی است. این شرکت همچنین تولید‌کننده محصولات دیگری مانند لوله مسی، لوله برنجی و مقاطع مسی است.

شرکت مس شهید باهنر در سال 1399 حدود 3هزار میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشت که حدود 8/ 2هزار میلیارد تومان آن فروش داخلی و حدود 200میلیارد تومان آن فروش صادراتی بوده است.

  سرمایه‌گذاری مس سرچشمه

این شرکت بیشتر در زمینه سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کند و از آنجایی که این مطلب درباره شرکت‌هایی است که تولیدات مس دارند و بیشتر در این صنعت فعالیت می‌کنند، در این گزارش آن‌چنان به موضوع شرکت‌های سرمایه‌گذاری نخواهیم پرداخت.

  مقایسه ارزش بازارها

در جدول «1» مقایسه ارزش بازار شرکت‌ها آورده شده است.

همان‌طور که گفته شد، شرکت ملی صنایع مس ایران (فملی) بزرگ‌ترین شرکت بین شرکت‌های فعال در صنعت مس است.

  مقایسه حاشیه سودها

همان‌طور که در جدول «2» مشاهده می‌شود، دو شرکت تولید‌کننده در صنعت مس که شرکت‌های ملی صنایع مس ایران و مس شهید باهنر هستند، به ترتیب حاشیه سود خالص 6/ 61درصد و 7/ 20 درصد دارند.

از نظر حاشیه سود نماد «فملی» حاشیه سود قابل توجهی دارد. البته در گزارش سه‌ماهه سال 1400 «فملی» حاشیه سودهای بالاتری هم داشته است.

  مقدار فروش شرکت‌ها

در جدول‌های «3» و «4» مقدار فروش شرکت‌های ملی مس ایران و مس شهید باهنر در سال‌های 98 و 99 آورده شده است.

این محصولات اصلی‌ترین محصولات این دو شرکت هستند که درصد قابل توجهی از فروش کل شرکت را به خود اختصاص داده‌اند. این شرکت‌ها محصولات دیگری نیز به فروش می‌رسانند که درصد کمی از فروش کل را تشکیل می‌دهند. در شرکت ملی مس ایران یکی از محصولات اصلی که درصد بالایی از فروش کل شرکت را به خود اختصاص می‌دهد، کاتد مس است که محصول اصلی «فملی» به حساب می‌آید. همان‌طور که در جدول 3مشاهده می‌شود، «فملی» در سال 98 حدود 238هزار تن و در سال 99 حدود 271هزار تن کاتد مس به فروش رسانده است.

در شرکت مس شهید باهنر اصلی‌ترین محصولات عبارت‌اند از: تسمه و ورق مسی، تسمه ورق برنجی و مقاطع برنجی که در بین این سه محصول نیز تسمه و ورق مسی درصد بیشتری از فروش کل را دارد.

مس شهید باهنر نیز در سال 98 حدود 5,320 تن و در سال 99 حدود 6,944 تن تسمه و ورق مسی به فروش رسانده است.

  P/ E آینده‌نگر

در حال حاضرP/ E ‌های فعلی روی تابلو در نماد «فملی» 45/ 8 و در نماد «فباهنر» 55/ 8 است.

اگر بخواهیم P/ E forward را محاسبه کنیم، در شرکت ملی مس ایران (فملی) برای سال 1400 با در نظر گرفتن میانگین نرخ دلار نیمایی در محدوده 22,500 تومان و کاتد مس جهانی به‌طور میانگین حدود 9500 دلار، می‌توان انتظار سود 2,100 تا 2,300 ریالی را برای هر سهم «فملی» در سال 1400 داشت که با توجه به قیمت فعلی که حدود13.540ریال است، P/ E forward «فملی» در سال 1400 بین عدد 9/ 5 تا 4/ 6 خواهد بود. در مس شهید باهنر نیز با توجه به مفروضاتی که در نظر گرفته شده می‌تواند برای سال 1400 به ازای هر سهم بین 3,500 تا 3,800 ریال سود بسازد که با در نظر گرفتن قیمت فعلی سهم که در محدوده 25,740 است P/ E forward بین 8/ 6 تا 4/ 7 را در سال 1400 می‌تواند داشته باشد. با توجه به مصارف فلز مس که در ابتدای مطلب آورده شد و رشد تکنولوژی و با توجه به این موضوع که در پیشرفت تکنولوژی، فلزی مانند مس با افزایش تقاضا در سطح جهانی روبه‌رو می‌شود، چشم‌انداز جهانی فلز مس در سال‌های آینده مثبت خواهد بود. با توجه به موضوعاتی که مطرح شد، انتخاب یک نماد از گروه مس داخل پرتفوی برای سال 1400 می‌تواند ریسک نسبتا کمی داشته و گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری در سال 1400 باشد.

این مطلب برایم مفید است
39 نفر این پست را پسندیده اند