• سراب تعامل

  محسن رادنیا رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان سیستم‌های تهویه مطبوع ایران
  طی سال‌های اخیر صنعت تهویه مطبوع در ایران چه مسیری را طی کرده است؟ صنعت تهویه در ایران جزو صنایع پیشرو و با قدمت نزدیک به ۷۰ سال بوده و هم اکنون بیشتر پروژه‌های بزرگ و سنگین کشور، توسط تولیدکنندگان داخلی به اجرا درآمده یا در حال اجراست. بررسی‌ها نشان می‌دهد امروزه بیشترین نیازمندی بخش‌های نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی کشور در بخش تهویه مطبوع از تولیدات داخلی تامین می‌شود. روند خودکفایی و عدم وابستگی به تامین قطعات و مجموعه‌ها در این صنعت در سال‌های اخیر با سرعت بیشتری به پیش رفته و هم‌اکنون، وابستگی صنعت تهویه مطبوع ما به قطعات و مجموعه‌های وارداتی به حداقل رسیده و تلاش برای به صفر رساندن این وابستگی با جدیت هرچه تمام‌تر در بین صنعتگران ایرانی در جریان است.
 • بلای جان

  مهدی بستانچی خزانه‌دار انجمن تولیدکنندگان سیستم‌های تهویه مطبوع ایران
  صنعت تهویه مطبوع یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین صنایع داخلی ایران است و شرکت‌های زیادی در این عرصه فعال هستند؛ صنایعی که بیش از ۵۰ سال سابقه فعالیت و قدمت در این صنعت را دارند. صنعت تهویه مطبوع از لحاظ حجم ارزآوری برای کشور به راحتی می‌تواند از صنعت خودرو پیشی بگیرد و با توجه به پتانسیل بالای صادرات سیستم‌های تهویه مطبوع و نیز محصولات با کیفیتی که توسط صنعتگران ایرانی این حوزه تولید می‌شود، اگر این صنعت بیشتر مورد توجه قرار بگیرد به طور قطع می‌تواند کمک شایانی به رشد اشتغال‌زایی در کشور کند. صنعت تهویه مطبوع می‌تواند هم از خروج ارز جلوگیری کند و هم از طریق صادرات، ارزآوری زیادی را برای مملکت به دنبال داشته باشد. انجمن تولیدکنندگان سیستم‌های تهویه مطبوع در راستای حمایت از تولیدکنندگان ایرانی این حوزه تاسیس شده است و هدف هیات‌مدیره آن همواره تلاش برای حمایت از تولیدکنندگان بوده است. این انجمن تمام تلاش خود را کرده است که حمایت‌های خود از تولیدکنندگان را به مرحله اجرایی و ملموسی برساند اما متاسفانه تاکنون نتیجه مناسبی حاصل نشده و صنعتگران این صنعت با مشکلات عدیده و متعددی روبه‌رو بوده‌اند.
 • پیکار نابرابر

  منوچهر شجاعی نایب رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان سیستم‌های تهویه مطبوع ایران
  یکی از مهم‌ترین وظایف اقتصادی دولت‌ها در هر کشوری، آماده کردن فضا و بستر اقتصادی کشورها جهت رشد و توسعه تولید انواع کالاها و خدمات در داخل کشور و به‌تبع آن، افزایش خلق درآمد و ایجاد اشتغال برای نیروی کار در جامعه است. بر این اساس در همه کشورها دولت‌ها برای دستیابی به اهداف مدنظر در قلمرو اقتصادی کشورشان، مطالعه، برنامه‌ریزی و سیاستگذاری برای سوق‌دهی پس‌اندازها برای سرمایه‌گذاری در تولید هرچه بیشتر انواع کالاها و خدمات جهت عرضه در بازار داخلی و جهانی را دنبال می‌کنند. به این ترتیب دولت‌ها با سیاستگذاری در قالب برنامه‌های بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت، بستر و فضای اقتصادی کشور را برای تولید هرچه بیشتر کالاها و خدماتی که در تولید آنها مزیت نسبی وجود دارند، فراهم می‌کنند.
 • راز زیان

  اکبر سیفی مدیرعامل شرکت پویش تهویه
  امروزه و در شرایط کنونی اقتصاد، چالش‌های بی‌شماری مقابل صنایع مختلف، از‌جمله صنعت تهویه مطبوع، قرار گرفته است. این چالش‌ها و مشکلات باعث نارضایتی بسیاری از تولیدکنندگان و صنعتگران شده و فعالیت‌های تولیدی آنها را با سختی‌های زیادی مواجه کرده است. یکی از آنها رکود ساختمان در اقتصاد ایران است که تاثیرات منفی بر صنایع مختلف، مخصوصاً صنعت تهویه مطبوع، داشته است. بنا بر همین ضرورت در ادامه به بررسی تاثیرات رکود ساختمان در صنعت تهویه خواهیم پرداخت.
 • مثلث نجات تولید

  اسدالله امینی دبیر انجمن تولیدکنندگان سیستم‌های تهویه مطبوع ایران
  نگارنده در دهه ۷۰ با باور این حقیقت که فرزندان ایرانی دارای توانایی‌های سرشار از توانستن‌هایی در همه زمینه‌های فرهنگی، علمی، ورزشی، صنعتی و‌... بوده، شعار «اگر بخواهیم می‌توانیم» را در تبلیغ کالاهای ایرانی از طریق رسانه ملی، به کار گرفت. سال‌ها بعد، با پیشرفت‌های چشمگیر در صنایعی همچون خودرو، راه و ساختمان، انرژی، فولاد، هوافضا، نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و‌... ادعای فوق در عمل اثبات شد.
 • انحراف در حمایت

  علی کمر‌ئی بازرس انجمن تولیدکنندگان سیستم‌های تهویه مطبوع ایران
  امروزه شاهد آن هستیم که مشکلات اقتصادی موجود در کشور، بخش صنعت را کاملاً متاثر ساخته است. مشکلاتی که باعث نارضایتی بسیاری از تولیدکنندگان و صنعتگران شده و فعالیت آنها در عرصه تولید را کمرنگ کرده است. صنعت تهویه نیز از این روند مستثنی نیست.
 • سرعت‌گیر رشد

  سارا بنی‌صدر نویسنده نشریه
  از زمان معرفی آن در اوایل قرن بیستم بازار تهویه مطبوع رشد بسیار قابل ملاحظه‌ای داشته است. با وجودی که در اواخر قرن بیستم رشد این صنعت روند آهسته‌تری به خود گرفت، اما دوباره شتاب گرفت و رشد چشمگیری از خود نشان داد. صنعت تهویه مطبوع در حال حاضر بزرگ‌ترین بخش بازار جهانی گرمایش و تهویه مطبوع HVAC را تشکیل می‌دهد. از سوی دیگر افزایش متوسط دمای کره زمین، نیاز به خنک‌کننده‌ها را افزایش داده و این بازار همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد. با این حال با توجه به تمرکز هر‌چه بیشتر کشورهای جهان بر محدود کردن گرمایش زمین بازار صنایع تهویه مطبوع به سمت تولید محصولاتی کارآمدتر، استفاده از مبردها با ایجاد گرمایش کمتر و امکان نظارت از راه دور واحدها و سیستم‌ها حرکت خواهد کرد. افزایش تقاضا در بخش‌های مسکونی و تجاری، کاهش مصرف انرژی و راه‌حل‌های نوآورانه‌ای که برای محصولات این صنعت تقاضا ایجاد می‌کنند، پیشران‌های رشد بازار محصولات تهویه مطبوع هستند. در ایالات متحده آمریکا، منطقه خاورمیانه و آسیا پاسیفیک تقاضا برای محصولات این صنعت در جنگ با تغییرات آب‌و‌هوایی به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است. لزوم انطباق با مقررات دولتی در ارتباط با کاهش مصرف انرژی و سازگاری با محیط زیست نیز از پیشران‌های افزایش تقاضا برای تجهیزات تهویه مطبوع در تمامی کاربری‌ها محسوب می‌شود.
 • بازیگران اصلی

  رهام آریا راد نویسنده نشریه
  صنعت تبرید و تهویه مطبوع بخش گسترده‌ای است که شامل نصب، راه‌اندازی، نگهداری، تعمیر، سرویس و غیرفعال‌سازی تجهیزات برودتی و تهویه مطبوع خانگی و تجاری است. نیروی کار شاغل در این بخش بسیار متنوع است و شامل مشاغلی مانند تکنسین تعمیر و نگهداری ساختمان، مالک کسب‌و‌کار، مهندس عمران، مهندس ساختمان، پیمانکار، مهندس برق، مهندس انرژی، نصاب، مهندس مکانیک، متخصص فناوری اطلاعات، تکنسین نگهداری، تولید‌کننده، تکنسین برودتی، فروشنده و... است. بخش تبرید و تهویه مطبوع سهم عمده‌ای در رفاه و آسایش جمعیت جهانی و اقتصاد دارد. این بخش با طیف گسترده‌ای از موضوعات از جمله حفظ غذا و ایمنی، سلامتی و آسایش انسان، مسائل پزشکی (مانند حمل‌و‌نقل و ذخیره‌سازی واکسن‌ها و خون)، کارایی انرژی و هزینه‌های مربوطه مالی، مسائل زیست‌محیطی (مانند تغییرات آب‌و‌هوایی) و البته همچنین با بخش‌های مربوط به استانداردها، گواهینامه برای تجهیزات و قوانین ملی در ارتباط است.
 • یارانه علیه برق

  محمد فاضلی پژوهشگر اقتصاد اجتماعی
  تولید برق در ایران بر اساس چند دسته نیروگاه به این شرح انجام می‌شود: ظرفیت کل تاسیسات تولیدکننده برق که در ایران نصب شده ۸۵ هزار و ۳۱۳ مگابایت است. از این میزان ۱۲ هزار و ۱۹۳ مگابایت معادل ۲/ ۱۴ درصد ظرفیت نیروگاه‌های برق‌آبی است. این دست از نیروگاه‌ها با آب سدها برق تولید می‌کنند. این میزان البته ظرفیت اسمی است و در عمل ۱۰ هزار مگابایت برق از این نیروگاه‌ها تولید می‌شود.
 • ناترازی تولید و مصرف

  رضا پدیدار رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران
  دلیل اصلی قطعی برق به نوعی بر هم خوردن تراز تولید و مصرف برق است که باید آن را بسیار حائز اهمیت دانست. خشکسالی و غیرممکن شدن استفاده از برخی نیروگاه‌های برق‌آبی، افزایش دما و بالا رفتن مصرف برق و البته دلایل دیگری همچون ورود زودهنگام چاه‌های کشاورزی به بازار تقاضای برق به دلیل گرمای هوا و نیاز به آب بیشتر در مزارع همچنین پدیده استخراج رمز‌ارزها دلایلی است که باعث افزایش شدید مصرف برق و بر هم خوردن تراز تولید و مصرف برق شده است. این موارد را باید دلایلی از رشد تقاضا در برابر عدم افزایش محسوس عرضه‌ها به شمار آورد که خروجی آن قطعی برق و حواشی جانبی آن برای صنعت برق بوده و هست و به نظر می‌رسد این شرایط حداقل در کوتاه‌مدت تا میان‌مدت ادامه خواهد یافت.
 • رفتار سلیقه‌ای

  ابراهیم خوش‌گفتار نایب رئیس هیات‌مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق
  در خصوص نیاز شبکه برق کشور در تابستان امسال ما غافلگیر نشدیم بلکه به آمار و آنچه خود تهیه کردیم بی‌توجه بودیم. برداشت‌مان این بود که مانند سال‌های ۹۸ و ۹۹ با مدیریت مصرف از این پیک گذر می‌کنیم و برای سال بعد خدا بزرگ است. نیاز شبکه بر اساس آمار و نیاز امروز تقریباً یکی است و غافلگیری گرمای هوای زودرس و رمز‌ارز و دیگر موارد همه بهانه‌ای است برای مصاحبه کردن. وزارت نیرو به آمار تهیه‌شده خودش هم توجهی نکرده؛ این علت اصلی خاموشی‌های امسال و سال‌های آینده است.
 • گریز سرمایه

  پیام باقری نایب رئیس سندیکای صنعت برق ایران
  شاخص «شدت انرژی» امکان مقایسه کشورها با هم در مصرف بهینه انرژی را فراهم می‌کند. شدت انرژی به معنای آن است که به ازای خلق هر یک واحد GDP (تولید ناخالص داخلی) چقدر انرژی مصرف می‌شود. از این‌رو، هر چه شدت انرژی در کشوری کمتر باشد، آن کشور انرژی را بهینه‌تر مصرف می‌کند. متاسفانه ایران جزو کشورهایی است که شدت انرژی بالایی دارند و در حوزه برق به ۵/ ۲ تا ۳ برابر متوسط جهانی نیز می‌رسد. این رقم بالای شدت انرژی در ایران دلایل مختلفی دارد که از جمله می‌توان به مصرف‌گرا بودن اشاره کرد. ریشه مصرف‌گرایی نیز عمدتاً به پایین بودن قیمت حامل‌های انرژی برمی‌گردد. بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی انرژی، ایران در حوزه انرژی بیشترین یارانه را در دنیا پرداخت می‌کند که حدود ۸۶ میلیارد دلار در سال برای کل حامل‌های انرژی برآورد شده است. طبیعتاً سهم قابل توجهی از این یارانه به حوزه برق مربوط می‌شود.
 • ساز ناکوک

  محمدعلی وحدتی رئیس هیات‌مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق
  صنعت برق به عنوان یکی از مولفه‌های اصلی و زیرساختی برای توسعه متوازن در شاخه‌های مختلف اعم از اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، جایگاه ویژه‌ای در برنامه‌ریزی‌های خرد و کلان کشور دارد.
 • راه پرپیچ‌وخم

  سپهر برزی‌مهر دبیر سندیکای صنعت برق ایران و مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری برق و انرژی
  کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه با سرعتی غیرقابل باور به سمت حذف سوخت‌های فسیلی و جایگزینی آنها با انرژی‌های پاک حرکت می‌کند. تغییر پارادایم‌های اقتصادی و صنعتی، رخدادی است که به زودی باید منتظر آن بود و حتی برای مواجهه با تاثیرات گسترده و ناگزیرش مهیا شویم. تحولات جدی و پرشتاب کشورها به ویژه کشورهای منطقه به سمت بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر به ویژه در تولید برق، به درستی نشان می‌دهد که تغییرات جدی در سبد انرژی کشورها در راه است و برق پاک یکی از مهم‌ترین بخش‌های این تحول گسترده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر