• پرواز پرند

  پرند، شهر جدیدی که اکنون آوازه‌اش در میان سازه‌های جدید معماری شهری پیچیده و امکاناتش، بسیاری از افراد را برای زندگی، کار و سرمایه‌گذاری به این بخش از استان تهران کشانده است؛ خیز برداشته تا به یک الگوی سرآمد در فضای شهرهای جدید تبدیل شود. منطقه‌ای که اکنون علاوه بر موقعیت مسکونی ممتازی که برای ساکنانش فراهم کرده، تلاش دارد طیف وسیعی از امکانات را هم در خود جای دهد تا یک فضای شهری استاندارد را پیش روی متقاضیان سکونت در آن قرار دهد.
 • یکی برای همه

  سازمان ملل تخمین می‌زند که تا سال ۲۰۵۰، دوسوم از جمعیت جهان در شهرها زندگی کنند. همگام با این پیش‌بینی، بیشتر از ۴۰ کشور دنیا، از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون صدها شهر جدید را به وجود آورده‌اند. تعداد زیادی از این شهرهای جدید که به وجود آمدن آنها حاصل برنامه‌ریزی است (planned city)، در آفریقا و آسیا هستند و اغلب به منظور اینکه مرکز تجارت و همچنین محل آزمایش استراتژی‌های جدید شهری باشند، طراحی شده‌اند.
 • داستان یک شهر

  پرند با داشتن تجربیات تلخ و شیرین بیش از ۲دهه عمران و شهرسازی، حالا آهسته‌آهسته در مسیر توسعه گام برمی‌دارد و به شهری نظام‌یافته‌تر تبدیل می‌شود. شهر جدید پرند در جنوب غربی و در کیلومتر ۳۰آزادراه تهران- ساوه قرار گرفته و پذیرای سیل عظیمی از جمعیت است، تنها در یک دهه شاهد تاسیس ده‌ها هزار واحد مسکونی بوده و به زودی ۲۰ هزار واحد دیگر نیز به این مجموعه اضافه می‌شود.
 • پشتیبان تهران

  پدرام صمیمی‌فر عضو هیات‌مدیره شرکت عمران شهر جدید پرند
  سیاست‌های مسکن یکی از مهم‌ترین سیاست‌های دولت‌های مختلف در گذر زمان بوده و دولت‌های مستقر سعی کرده‌اند بهترین برنامه مسکن را برای تعادل بازار پیش‌بینی کنند. در یک دوره سیاست مسکن مهر به عنوان اولویت بخش مسکن قرار گرفت و سال‌ها سیاست موضوع اصلی بخش مسکن بود. در دولت‌های یازدهم و دوازدهم موضوع مسکن به دو بخش تبدیل شد. یکی اتمام پروژه مسکن مهر و شروع سیاست جدید در بخش مسکن که به اسامی مختلف مسکن اجتماعی، خدماتی و... نام‌گذاری شد. کشورهای گوناگون در بخش تامین مسکن،‌ سیاستگذاری‌های مختلفی دارند و کشورهای پیشرو مانند فرانسه، کره جنوبی،‌ چین و حتی آمریکا سیاست‌های متفاوتی دارند که مسکن اجتماعی هم یکی از آنها بوده است. به هر حال تجربیات به‌دست‌آمده از پروژه مسکن مهر، دولت را بر آن داشت تا از نقاط قوت و ضعف سیاست‌های قبلی استفاده کند و سیاست متعادلی را در این زمینه پیش بگیرد.
 • افق رشد

  شهر جدید پرند از نظر جغرافیایی و استراتژیک موقعیت ممتازی دارد. این شهر به انواع حمل‌ونقل ریلی، جاده‌ای و هوایی دسترسی دارد و در کنار دو شاهراه اصلی کشور یعنی آزادراه تهران- ساوه و تهران- قم قرار دارد که از نظر ترانزیتی و موقعیت دسترسی بسیار حائز اهمیت است. همچنین این شهر در کنار دو منطقه آزاد و ویژه اقتصادی زرندیه و شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) قرار دارد. مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بستگی نزدیکی با موضوعات حمل‌ونقل و مسیرهای ارتباطی دارند؛ وجود شهرک صنعتی پرند نیز عامل محرک توسعه و اشتغال است. در کنار این موارد، خط ریلی تهران-پرند به‌صورت ریل‌باس فعال شده و روزانه ۲۴ رام قطار از تهران به این شهر رفت و آمد می‌کند.
 • خدمات‌رسانی سریع

  سیدمهدی اسماعیل‌نسب عضو هیات‌مدیره شرکت عمران شهر جدید پرند
  در یک نگاه کلی از کل ۹۵.۷۴۴واحد مسکن مهر که برای شهر جدید پرند در نظر گرفته شده‌است. تاکنون ۷۳۳۶۶ واحد افتتاح شده و ۵۰۴۳ واحد به دلیل فاقد متقاضی بودن به طرح اقدام ملی تبدیل شده و ۲۹۲۰ واحد نیز به دلیل اینکه پیشرفت فیزیکی زیر ۳۰درصد از مسکن مهر خارج شده و ۱۴۴۱۵ واحد نیز باقی مانده است که به تفصیل در خصوص هر بخش در ادامه توضیح داده خواهد شد.
 • سامانه رفاه

  محمد مراد مانگشتی عضو هیات‌مدیره شرکت عمران شهر جدید پرند
  نیاز به مسکن جزو اولین نیازهای بشری است. در ایران امروز یکی از مهم‌ترین مشکلات طبقات پایین‌دست جامعه فقدان امکان دسترسی به مسکن است. بنابراین طرح‌های مسکن ارزان در دستور کار دولت‌ها بوده است. اگرچه در مناطقی موفقیت‌هایی به دست آمده اما در بخش‌هایی از کشور این موفقیت چندان چشمگیر نیست. در این یادداشت با نگاهی به طرح‌ها و سامانه‌ها برای رفاه حال متقاضیان مسکن مهر به عملکرد مسکن مهر پرند می‌پردازیم که از جمله اتفاقات در حوزه نیازهای مردم در حوزه مسکن این منطقه بوده است. با این حال نکاتی ضروری در مورد مسکن مهر و حواشی پیرامون آن در برخی مناطق وجود دارد که توضیح در این زمینه ابهامات پیرامون مسکن مهر پرند را برطرف خواهد کرد.
 • رونق تولید

  علی نعمت چهاردولی عضو هیات‌مدیره شرکت عمران شهر جدید پرند
  به استحضار می رساند؛ اداره املاک و حقوقی در راستای اجرای دستورالعمل واگذاری زمین و ساختمان و نظارت بر اجرای آن در شهرهای جدید، ابلاغی به شماره ۱۱۲۵۲/ ۹۴/ ص/ ۱۱۱۱ مورخ ۲۱/ ۱۰/ ۱۳۹۴، به عنوان تأثیرگذارترین بخش های شرکت عمران شهر جدید پرند، اقدامات مؤثری به شرح ذیل در ارائه خدمات به مراجعه کنندگان ذیل انجام می دهد:
 • وضع مطلوب

  رضا لطفی‌مرزناکی ذی‌حساب و رئیس اداره مالی شرکت عمران شهر جدید پرند
  بودجه شرکت عمران شهر جدید پرند به صورت درآمد و هزینه است و ازمحل فروش املاک و متستغلات شهر جدید پرند تأمین می شود وظیفه اصلی ما شهرسازی است و از محل فروش اراضی درآمد کسب کرده و برای شهر هزینه می کنیم در بعضی موارد زمین را به صورت مشارکت با بخش خصوصی به صورت مسکونی و تجاری می سازیم و بعد از ساخت با توجه به اینکه زمین ساخته شده دارای ارزش افزوده می شود برای تأمین بودجه شرکت آن را به فروش می رسانیم شرکت عمران پرند به طور مستقیم هیچ بودجه ای از دولت دریافت نمی کند و و موارد تأمین بودجه شرکت شامل فروش نقدی واحدهای مسکونی و تجاری ، فروش نقدی زمین ، فروش عرصه واحدهای مسکن مهر ، وصول مطالبات معوق سنواتی ، فروش تهاتری زمین و ساختمان می باشد.
 • سند راهنما برای مدیریت شهری

  دکتر محمد سعید ایزدی عضو هیات علمی دانشگاه (معاون سابق شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی)
  بیش از پنج دهه از روند شهرنشینی شتابان و توسعه بی رویه شهرهای کشور می‌گذرد. جمعیت شهرهای کشور به‌ویژه در کلان شهرها به بیش از چهار برابر و وسعت آنها به بیش از هشت برابر شهر دهه چهل شمسی رسیده است. دگرگونی‌های فضایی و جمعیتی شهرها از یک سو و ناکارآمدی سیاست‌ها و برنامه‌های توسعه و همچنین عدم پاسخگویی طرح‌های توسعه شهری به چالش‌های پیش روی شهرها از سوی دیگر، زمینه ساز بروز مسائل و مشکلات عدیده‌ای در ساختار و سازمان اجتماعی، اقتصادی و فضایی شهرهای کشور شده است.
 • چاشنی احیای تهران

  فرید قدیری روزنامه‌نگار
  ترکیب فعلی مدیریت شهری تهران با شعار «تغییر مثبت»، از شهروندان رای اعتماد گرفت و به ۱۲ سال حضور مدیران قبلی در نظام اداره شهر پایان داد. خلاصه کارنامه دو ساله این دوره از مدیریت شهری که علی‏القاعده از روی سه شاخص «برداشت عمومی مستند به نظرسنجی‏ها»، «قضاوت کارشناسی برگرفته از تحلیل‏ها» و «شواهد پیش روی چشم‏ها در شهر» قابل استخراج است، نشان می‏دهد: آن تغییر که باید به احیای شهر به معنای «لذت بردن از زندگی و سکونت در تهران» بیانجامد هنوز رخ نداده و تحقق آن همچنان آرزوی پایتخت‏‏نشین‏ها است.
 • درس مدیریتی از شهردار برتر جهان

  بنیاد شهرداران جهان هر دو سال یک بار جایزه و تقدیرنامه شهردار جهان را به شهردارانی از سرتاسر جهان اهدا می‌کند که تلاش‌های برجسته‌ای را برای جوامع خود انجام داده‌اند و چشم‌انداز زندگی و کار در شهر‌های کوچک و بزرگ جهان را توسعه داده‌اند. این نهاد بین‌المللی یک مرکز تحقیقات و مطالعاتی بشردوستانه است که خود را وقف شهرداری‌های جهان کرده است و در آن کارشناسان و متخصصانی از اروپا، آسیا و قاره آمریکا گرد هم آمده‌اند تا با همکاری با یکدیگر شهرهایی قدرتمند، عدالت‌محور و سعادتمند را که به خوبی اداره می‌شوند، شکل دهد.
 • معجزه شهروندان

  اتاق شهردار تهران به لحاظ «محل استقرار»، پرده‏ای دیگر از آلبوم عجایب مدیریت شهری است. طبقه نهم ساختمان شورای شهر که درست در مجاورت ساختمان مرکزی شهرداری تهران در خیابان بهشت قرار دارد، نه فقط در این دوره که طی دوره‏های قبل، در اختیار شهردار بوده و هست. بالاترین نقطه مکانی پارلمان شهری پایتخت که در حالت طبیعی و متعارف باید مورد استفاده اعضای شورا باشد و در بهترین شکل ممکن به دفتر کار رییس شورا به عنوان عالی‏ترین مقام نظارتی شهر تبدیل شود، به صورت کاملا نامتعارف، محل سکونت کاری شهردار تهران شده است. مهمانان کاری شهردار تهران هنگام مراجعه به ساختمان اصلی و غافلگیری با «اعلام عدم حضور شهردار در آنجا و سپس هدایت آنها به ساختمانی با سردر متفاوت (شورای شهر)»، به احتمال زیاد به یک قضاوت اولیه درباره آشفتگی نظام حاکم بر اداره شهر تهران می‏رسند. از پیروز حناچی به عنوان منتقد دوره‏های قبل مدیریت شهری و شهردار فعلی شهر تهران در بدو ورود به اتاق کارش درباره این جانمایی عجیب دفترکار سوال کردیم. شهردار بدون آنکه توجیه (دفاع) کند، می‏گوید: فرصت نشده به این موضوع خاص بپردازم. اما معمولاً در دنیا، شهرداری‏ها در قدیمی‏ترین ساختمان شهر مستقر می‏شوند. ایده‏آل آن است که ساختمان بلدیه که در «توپخانه» در حال نوسازی است را به ساختمان مرکزی شهرداری تهران تبدیل کنیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر